شهرخبر

نوری المالکی:

مذاکرات خود برای تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی را آغاز می کنیم

مذاکرات خود برای تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی را آغاز می کنیم

رئیس ائتلاف «دولت قانون» عراق در سخنانی تأکید کرد که این ائتلاف مذاکرات خود برای تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی را آغاز خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سبق پرس، «نوری المالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون عراق در سخنانی به انتشار نتایج اولیه انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، رئیس ائتلاف دولت قانون در این زمینه گفت: مذاکرات و رایزنی های خود برای تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی را آغاز می کنیم. وی اعلام کرد که با احزاب شیعه، سنی و کُرد تفاهماتی برای تشکیل فراکسیون اکثریت صورت گرفته است.

روز گذشته شبکه «المیادین» گزارشی را در خصوص نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق منتشر کرد. این شبکه در گزارش خود آورده است: صدری‌ها اعلام کرده‌اند که ۷۳ کرسی را به دست آورده‌اند.

المیادین همچنین گزارش داد: نتایج اولیه نشان دهنده این است که احزاب کُرد به ۶۱ کرسی پارلمان دست یافته‌اند. همزمان برخی منابع رسانه‌ای به تعداد کرسی‌هایی که برخی از گروه‌های سیاسی تا این لحظه به دست آورده‌اند اشاره کردند که به شرح زیر است:

جریان صدر ۷۳ کرسی، ائتلاف دولت قانون ۳۷ کرسی، ائتلاف تقدم (سنی) ۳۸ کرسی، ائتلاف عزم (سنی) ۱۴ کرسی، ائتلاف الفتح ۱۴ کرسی، حزب دموکرات کردستان ۳۲ کرسی، جنبش امتداد ۹ کرسی، به دست آورده اند.

علیرغم اینکه پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام نگرانی‌های فراوانی در خصوص ایجاد خلل‌های امنیتی در جریان آن وجود داشت، اما انتخابات در یک فضای کاملاً با ثبات از لحاظ امنیتی برگزار شد. این نیروهای مسلح عراق بودند که موفق شدند امنیت انتخابات را تأمین کنند.

در این میان نباید از نقش پررنگ، مهم و بسزای «حشد شعبی» در تأمین امنیت انتخابات نیز به سادگی عبور کرد. نیروهای حشد شعبی حتی به فاصله چند روز مانده به برگزاری انتخابات پارلمانی، طی عملیات‌های مختلف در استان‌های گوناگون تلاش‌های بقایای عناصر تکفیری برای انجام عملیات‌های خرابکارانه در روز انتخابات را ناکام گذاشتند. در طول روزهای گذشته بسیاری از مسیرهای ورود تکفیریها به مناطق حساس عراق توسط حشد شعبی ناکام گذاشته شد.

از همین روی، پر واضح است که حشد شعبی یکی از عوامل مؤثر در تأمین امنیت انتخابات پارلمانی عراق بوده است. از سوی دیگر، باید این مسأله را نیز در نظر داشت که شرایط این دوره از انتخابات پارلمانی عراق با ادوار گذشته کاملاً متفاوت بوده است. در این دوره انتخابات نه به صورت استانی که به صورت منطقه‌ای برگزار شد. در این میان، برخی جریان‌ها تلاش کردند تا از فضای جدید انتخابات برای رأی آوری خود استفاده کنند که تلاش آنها با ناکامی مواجه شد.