شهرخبر

«هیچ اتفاق خارق‌العاده‌ای در مجلس یازدهم مشاهده نشده است.»

مهاجری: هیچ نقطه مثبتی در مجلس یازدهم وجود ندارد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

محمد مهاجری گفت: هیچ اتفاق خارق‌العاده‌ای در مجلس یازدهم مشاهده نشده است؛ نه مصوبه‌ای مهم تصویب شده نه آنکه نطق و سخن مهمی از مجلس شنیده شده است.

قریب به یک‌سال‌ونیم از عمر مجلس یازدهم می‌گذرد و برخلاف آنچه نمایندگان پیش از انتخابات مجلس شعار می‌دادند، هیچ اتفاق مثبتی در جهت رفع دغدغه‌های مردم از سوی آنها انجام نشده است. آنها تازه در زمان دولت روحانی می‌گفتند اگر رأی بیاورند می‌توانند با ریل‌گذاری درست، دولت روحانی را در مسیر درستی قرار دهند که نه‌تنها چنین نشد بلکه شاهد بودیم همزمانی مجلس یازدهم و دولت دوازدهم صرفا به مناقشه مجلس با دولت وقت گذشت. حالا هم که دولت سید ابراهیم رئیسی روی کار آمده است بازهم اقدام ویژه‌ای از سوی نمایندگان برای بهبود شرایط دیده نمی‌شود. همه اینها در حالی است که به تازگی روزنامه جمهوری اسلامی نوشته است که در نظرسنجی‌هایی از مردم 22 استان درخصوص عملکرد نمایندگان مجلس، نزدیک‌ به 60 درصد مردم از عملکرد نمایندگان استان خود ناراضی بودند و عملکردشان را قابل قبول نمی‌دانستند و در برخی استان‌ها نارضایتی به 80 درصد می‌رسد.

محمد مهاجری، فعال و تحلیلگر سیاسی درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «من نمی‌‌دانم که آماری که منتشر شده است چه‌قدر درست است اما برداشتم این است که این نظرسنجی دقیق نیست زیرا وقتی به علت نارضایتی مردم حوزه‌های انتخابیه مراجعه می‌کنیم، می‌بینیم که لزوما به عملکرد نمایندگان بازنمی‌گردد، بلکه آنها اساسا نمایندگان کنونی مجلس را نمایندگان اکثریت مردم نمی‌دانند؛ بنابراین وقتی از مردم بپرسیم که آیا از نمایندگان کنونی راضی هستید، با پاسخ منفی مواجه می‌شویم».

او ادامه داد: «فارغ از این نظرسنجی‌ها که معیار دقیقی ندارند اما می‌توان گفت که هیچ اتفاق خارق‌العاده‌ای در مجلس یازدهم مشاهده نشده است؛ نه مصوبه‌ای مهم تصویب شده نه آنکه نطق و سخن مهمی از مجلس شنیده شده است. بخشی از توان مجلس در دولت قبل برای مقابله با دولت و سنگ‌اندازی پیش پای دولت آقای روحانی مصرف شد و حالا هم در دولت جدید اتفاق ویژه‌ای مشاهده نشده است و حتی مجلس تکلیف خود را با دولت سیزدهم روشن نکرده است که آیا مدافع دولت است یا منتقد آن».

این تحلیلگر مسائل سیاسی بیان کرد: «در این شرایط طبیعی است که مردم احساس چندان مثبتی به مجلس نداشته باشند. تقریبا یک‌سال‌ونیم از عمر مجلس می‌گذرد و برخلاف شعارهایی که داده می‌شد، هنوز کار ویژه‌ای برای مجلس رخ نداده است؛ هرچند من باور دارم برای قضاوت دقیق‌تر باید تا دوسالگی مجلس صبر کرد».

او درباره سیاسی‌کاری‌های نمایندگان هم اظهار کرد: «شالکه اصلی مجلس سیاسی است و هر کاری هم در این مجلس انجام شود، سیاسی دیده می‌شود. مردم احساس می‌کنند این مجلس جناحی است و حتی اگر کار مثبتی هم از سوی نمایندگان انجام شود، زیر سایه جناحی‌بودن مجلس قرار می‌گیرد».

مهاجری همچنین تصریح کرد: «مجلس تا کنون کار خاصی در حوزه مهار تورم، افزایش اشتغال یا موضوعات دیگری که به‌طور مستقیم به دغدغه‌های مردم مرتبط است، انجام نداده است و یکی دو طرح پر حاشیه را پی گرفته از جمله طرح صیانت از فضای مجازی و شفافیت آراء نمایندگان که هر دو هم سیاسی بوده‌اند».

او در پایان درخصوص اینکه آیا در آینده شاهد همراهی کامل مجلس و دولت خواهیم بود یا خیر، گفت: «به نظرم مجلس در نهایت چاره‌ای جز حمایت از دولت نخواهد داشت».