شهرخبر

پیام نیازمندی آمریکا به برجام

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی اندیشکده راهبردی تبیین نوشت: طی روزهای اخیر سه اقدام معنادار از سوی آمریکا رخ داده که می‌توان آن را پیام‌هایی برای ایران مبتنی بر تسریع در آغاز مذاکرات وین و احیای برجام دانست.

۱- تعطیلی میز ایران در سیا

به گزارش رسانه‌های آمریکایی، میزهای مستقل ایران و کره شمالی در سازمان سیا که در دولت ترامپ راه‌اندازی شده بودند، به کار خود پایان داده و از این پس فعالیت‌های آنها تحت نظر دو مرکز منطقه‌ای خاورمیانه و شرق آسیا ادامه خواهد یافت. این را می‌توان پیامی در راستای ادعای کاهش اقدامات خرابکارانه و بحران‌های ضدامنیتی علیه ایران دانست.

۲- رفع تحریم شرکت ماموت

وزارت خزانه داری آمریکا گروه صنعتی ماموت و شرکت‌های زیرمجموعه آن را از فهرست تحریم‌ها خارج کرد. اهمیت این مجموعه صنعتی در ارتباط آن با شرکت‌های خودروسازی سنگین در آلمان، نقش آن در فرآیند تولید ابزار و ماشین‌های فرآیند ترانزیت کالا در ایران است.

۳- مذاکرات رابرت مالی با کره جنوبی

رابرت‌مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در مذاکره با معاون وزیر خارجه کره جنوبی از این دولت خواست که به «نقش سازنده» خود در احیای برجام ادامه دهد. این می‌تواند چراغ سبزی به سئول برای آزادسازی بخشی از اموال بلوکه‌شده ایران و یا رفع برخی نیازمندی‌های تکنولوژیک اقتصادی تفسیر شود.

 به نظر می‌رسد تبعات خروج غیرمسئولانه آمریکا از افغانستان و افزایش انتقادات از آن در فضای داخلی آمریکا، کاخ سفید را به سوی کسب یک دستاورد دیپلماتیک در غرب آسیا سوق داده که در این بین، پرونده هسته‌ای ایران می‌تواند از اولویت بیشتری برخوردار باشد.

 در کنار آن، تلاش برای حل پرونده‌های منطقه‌ای آمریکا و متحدانش در دیگر مناطق برای افزایش تمرکز بر مهار چین که در انعقاد قرارداد اخیر «آکوس» نمایان شد نیز نمود دیگری از تلاش آمریکا برای تسریع در این مذاکرات است.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.