شهرخبر

اعتراضات ضد واکسن در رم

اعتراضات ضد واکسن در رم

پلیس ایتالیا از آب پر فشار و گاز اشک‌آور علیه معترضان ضد واکسن در رم، پایتخت این کشور استفاده کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اعتراض علیه اجبار دولت به تمامی کارمندان برای داشتن "کارت سبز کرونا" در رم، ایتالیا برگزار شد.

یکی از گروه‌های معترضان تلاش کرد تا صف‌های پلیس را برای رسیدن به دفتر مرکزی "ماریو دراگی"، نخست وزیر این کشور از هم بگسلد و یک گروه دیگر هم تلاش کرد تا راهش را به سمت دفتر اتحادیه اصلی تجارت " CGI" باز کند.

این اعتراضات چند روز پیش از آن برگزار شده که ایتالیا به نخستین کشوری در اروپا تبدیل می‌شود که تمامی کارمندانش را به داشتن کارت سبز کرونا با هدف تسریع واکسیناسیون و مقابله با این بیماری ویروسی ملزم می‌کند.

این کارت که یک سند دیجیتال برای نشان دادن این است که فردی دست کم یک دوز واکسن کرونا را دریافت کرده، اخیرا از بیماری رهایی یافته یا تست کرونایش منفی است، در اصل برای سفر به کشورهای اتحادیه اروپا الزامی است.

نخست وزیر ایتالیا خشونت‌های روز شنبه را محکوم کرد و گفت، دولتش همچنان به تعهداتش در کارزار واکسن در کشور پایبند است.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ حق اعتراضات برای دفاع از یک ایده نباید به اقدامات خشونت آمیز و تهاجمی تبدیل شود.

مخالفان این پاسپورت سبز می‌گویند که این مساله نفی آزادی‌ها و اقدامی است برای مجبور کردن مردم به واکسن زدن. اتهام‌زنی آنها از سوی گروه‌های نئوفاشیست راست افراطی که سیاستمداران محلی، آنها را به برگزاری راهپیمایی اعتراضی روز شنبه متهم می‌کنند، حمایت می‌شود.

رسانه‌های محلی ایتالیا همچنین گزارش کردند که حدود ۱۰ هزار نفر در خیابان‌های رم حضور داشتند.

اتحادیه تجاری CGIL ایتالیا نیز حمله روز شنبه به دفترش را محکوم کرد.

حدود ۸۰ درصد از تمامی مردم ایتالیا بالاتر از ۱۲ سال، در حال حاضر به صورت کامل واکسینه شده‌اند و اکثریت هم به نظر حامی واکسن و استفاده از پاسپورت سبز واکسن هستند.

انتهای پیام