شهرخبر

آغاز انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق در میان تدابیر شدید امنیتی

آغاز انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق در میان تدابیر شدید امنیتی

مردم عراق امروز یکشنبه برای شرکت در انتخابات زودهنگام پارلمانی به پای صندوق‌های رای رفتند. همزمان تمامی فرودگاه‌ها، مرزهای دریایی و مرزهای زمینی بین استان‌ها بسته و تدابیر شدید امنیتی در مناطق مختلف این کشور حکمفرما شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از آناتولی، این انتخابات یک سال زودتر از موعد مقرر و پس از برکناری دولت قبل در جریان اعتراضات مردمی ۲۰۱۹ علیه فساد برگزار می‌شود.

روزجمعه اولین مرحله انتخابات عراق با رای گیری از گروه‌های ویژه شامل ۱.۲ میلیون پرسنل امنیتی، آوارگان و زندانیان با نرخ مشارکت ۶۹ درصدی برگزار شد.

رأی دهندگان و مراکز رای گیری

صندوق‌های رای‌گیری در ساعت ۰۷:۰۰ صبح به وقت محلی (۰۴:۰۰ GMT) باز شده و ساعت ۱۸:۰۰ به وقت عراق (۱۵:۰۰ GMT) بسته خواهد شد.

طبق بیانیه رسمی کمیسیون انتخابات ۲۴.۹ میلیون عراقی از حدود ۴۰ میلیون نفر حق رای دادن در روند رای گیری را دارند و ۱۴.۳ میلیون عراقی نیز کارت الکترونیکی شرکت در انتخابات را دریافت کرده‌اند.

رای دهندگان در ۸۲۷۳ شعبه اخذ رای که در ۸۳ حوزه انتخابی در سراسر عراق توزیع شده‌اند، رای خود را خواهند داد.

این اولین فرایند نظرسنجی بر اساس قانون جدید انتخابات است که در دسامبر ۲۰۱۹ در پارلمان در پاسخ به خواسته‌های اعتراضات مردمی تصویب شد.

قانون جدید انتخابات با تقسیم کشور به مناطق کوچکتر تغییرات شدیدی در روند رای گیری ایجاد کرد. در قانون جدید همچنین رأی دادن به لیست‌ها لغو کرده است.

این اصلاحات به منظور اجازه ورود افراد مستقل و بلوک‌های کوچک به پارلمان را که در انتخابات قبلی شانس کمی داشتند می‌دهد.

۳،۲۴۹ نامزد از ۲۱ ائتلاف و ۱۰۹ حزب، به همراه برخی نامزدهای مستقل، در این انتخابات برای کسب ۳۲۹ کرسی پارلمان رقابت می‌کنند.

تدابیر امنیتی

بر اساس آمار مقامات امنیتی ، بیش از ۲۵۰،۰۰۰ نیرو بیرای تامین امنیت مراکز رای گیری در سراسر کشور مستقر شدند.

نیروهای عراقی از هفته گذشته در آماده‌باش هستند و هیچ منع آمد و شد جز برای جلوگیری از حرکت وسایل نقلیه و موتورسیکلت‌ها وجود ندارد.

تصمیمات احتیاطی همچنین شامل بستن تمام گذرگاه‌های مرزی زمینی، هوایی و دریایی در جریان رای گیری است.

فرماندهی عملیات مشترک عراق هم در بیانیه‌ای از بسته شدن فرودگاه‌ها و خروجی‌های زمینی بین استان‌های عراق در چارچوب برنامه امنیتی برای تأمین امنیت انتخابات پارلمانی خبر داد.

در بیانیه گروه رسانه امنیتی آمده که کمیته عالی امنیت انتخابات عراق روند بستن فرودگاه‌ها و بنادر زمینی را ساعت ۹ شامگاه شنبه آغاز کرد. همچنین حرکت خودروهای حامل بیش از ۲ تن بار، موتورسیکلت و نیز حرکت قطارها ممنوع است اما در شهرها به طور دائم منع آمد و شد وجود ندارد.

طبق این بیانیه دارندگان کارت‌های انتخاباتی در صورتی که ساکن یک استان  بوده و محل اخذ رای وی در استان دیگری باشد، اجازه عبور از یک استان به استان دیگر را خواهند داشت.

خیابان‌های بغداد و همه شهرهای عراق در چارچوب برنامه امنیتی برای تامین امنیت انتخابات زودهنگام شاهد استقرار شدید نیروهای عراقی هستند که با مکانیزم‌های نظامی تقویت شده‌اند.

تیم رسانه امنیتی نیز از استقرار نیروهای یگان تاکتیکی در بغداد ، پایتخت عراق، برای تامین امنیت روند رای گیری خبر داد.

این تیم در بیانیه‌ای اعلام کرد: "به منظور تأمین امنیت انتخابات، نیروی یگان ویژه آژانس اطلاعات و تحقیقات فدرال در وزارت کشور در بغداد پایتخت مستقر شده است. این نیروها وظایف خود را بر اساس برنامه‌ای دقیق برای تامین امنیت انتخابات آغاز کردند."

نظارت بر انتخابات

قرار است صدها ناظر بین المللی و خارجی برای نظارت بر روند رای گیری ، علاوه بر هزاران ناظر محلی شرکت کنند.

سازمان ملل با ارائه کمک‌های فنی و نظارت مشارکت خود را در انتخابات عراق -که "بزرگترین" انتخابات از سال ۲۰۰۳ در این کشور خوانده- اعلام کرد.

کمیسیون انتخابات قرار است نتایج اولیه را ظرف ۲۴ ساعت پس از مراحل رای گیری اعلام کند.

این انتخابات پس از اعتراضات گسترده بی سابقه در عراق برگزار می‌شود که از اوایل اکتبر ۲۰۱۹ آغاز شد و بیش از یک سال ادامه داشت.

انتهای پیام