شهرخبر

اثر بخشی واکسن اسپایکوژن در پیک دلتاکرونا

شانه ساز گفت: روز گذشته مجوز مصرف اضطراری از سوی سازمان غذا و دارو برای واکسن اسپایکوژن که در برابر سویه دلتا اثربخشی داشته است، صادر شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمدرضا شانه ساز رییس سازمان غذا و دارو اظهار کرد: اثربخشی واکسن‌هایی همچون فایزر در مقابل سویه‌های جدید ویروس کرونا، کاهش یافته است و در برخی موارد به زیر ۵۰ درصد رسیده است. این در حالیست که اثربخشی واکسن اسپایکوژن بالاتر از مقادیر مجاز اعلام شده در دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت بوده است.

او  افزود: در حال حاضر ویروس غالب کرونا در کشور شامل سویه‌هایی مانند دلتا، انگلیسی و ووهان ممکن است باشد که مطالعه بالینی واکسن اسپایکوژن جزو معدود مطالعاتی در جهان است که تماما در پیک دلتا انجام شده است و این واکسن در مقابل اکثر سویه‌های موجود ویروس کرونا در کشور، اثربخشی مناسب و بالاتر از دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت را داشته است.

شانه ساز تصریح کرد: بر اساس گزارش ارسالی از مطالعه بالینی و نظر کمیته بالینی، در این مرحله از مطالعه بالینی فاز ۳ واکسن اسپایکوژن، اثربخشی واکسن در پیش از ابتلا به موارد علامت دار و خفیف کووید۱۹ و در شرایط غلبه واریانت دلتا در کشور، حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد برآورد شده است.

رییس سازمان غذا و دارو بیان کرد: براساس هماهنگی با معاونت بهداشت وزارت بهداشت مقرر شد افرادی که در فاز‌های موفق مطالعات بالینی واکسن دریافت کرده اند، بتوانند کارت واکسن خود را دریافت کنند تا در مراحل اجرای قرنطینه هوشمند با مشکلی مواجه نشوند.

شانه ساز گفت: تولید ماهانه اسپایکوژن بر اساس اظهارات شرکت سیناژن، حداقل سه میلیون دُز است.

او مطرح کرد: به نظر می‌رسد که مشکلی برای استفاده از واکسن اسپایکوژن به عنوان دُز بوستر یا یادآور، وجود نداشته باشد لیکن به منظور اظهار نظر قطعی انجام مطالعات بیشتر ضروری است.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: شرکت سیناژن نیز همچون واکسن‌های برکت و پاستور از ابتدا بر اساس دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت برای دریافت تاییدیه‌های لازم، مطالعات کارآزمایی خود را طراحی کرده و تلاش این شرکت این بوده که حتما مجوز‌های سازمان جهانی بهداشت و سایر مراجع معتبر بین المللی را برای صادرات این واکسن، دریافت کند.