شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#آمریکا#چین#رئیس جمهوری

بایدن: آمریکا و چین به توافق تایوان پایبند هستند


بایدن: آمریکا و چین به توافق تایوان پایبند هستند

رئیس جمهوری آمریکا بر پایبندی کشورش به توافق ایجاد شده با چین در خصوص تایوان تاکید کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته (سه شنبه) گفت که با همتای چینی خود درخصوص تایوان صحبت کرده است و دو طرف بر روی رعایت توافق تایوان موافقت کرده اند.

بایدن دراین باره گفت: من با آقای شی درباره تایوان صحبت کرده ام. ما قبول کردیم که به توافق تایوان احترام بگذاریم. ما مشخصا اعلام کردیم که او نباید کاری بیشتر از آنچه توافق کرده ایم انجام دهد.

به نظر میرسد که بایدن به موضع آمریکا در قبال "چین واحد" اشاره دارد که رسما پکن را به جای تایپه به رسمیت میشناسد. موضوع دیگر قانون روابط با تایوان است که مشخصا اعلام میکند که تصمیم آمریکا برای ایجاد روابط دیپلماتیک با پکن به جای تایوان بر اساس این انتظار ایجاد شده که آینده تایوان با ابزار و راه های صلح آمیز تعیین شود.

این بیانیه پس از بازگشت بایدن از سفر به میشیگان و همزمان با تشدید تنش در روابط چین و تایوان منتشر شده است.

البته آمریکا در راستای تحت فشار قرار دادن چین از هر ابزاری استفاده میکند و تایوان هم یکی از بهترین بهانه ها برای این هدف است. آمریکا این هفته از تحرکات اخیر هوایی چین در حریم هوایی تایوان انتقاد کرد و با تحریک آمیز خواندن آن، فعالیت های نظامی اخیر چین را بی ثبات کننده خواند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه از پکن خواست تا به آنچه خود فشار اقتصادی، دیپلماتیک و نظامی علیه تایوان می خواند، پایان دهد.

این بزرگترین عملیات هواپیماهای چینی تاکنون در آسمان تایوان بوده که به ادعای تایوان در آن 38 هواپیمای چینی روز جمعه مشارکت داشته‌اند.