شهرخبر

دومین استعفا در دولت بایدن

کدخبر: 445212
اقتصادنیوز: مشاور حقوقی وزارت خارجه آمریکا استعفا داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، یک مقام وزارت خارجه آمریکا در اعتراض به تداوم سیاست‌های ضدمهاجرتی در دولت جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا از سمتش استعفا کرد.

هارولد کاه مشاور حقوقی وزارت خارجه آمریکا در اعتراض به اجرای سیاست مهاجرتی موسوم به بند ۴۲ که از دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ آغاز شده، این تصمیم را اتخاذ کرده است.


به گزارش پولیتیکو، او این سیاست را غیرقانونی و ضدانسانی دانست و  در نامه استعفای خود در دوم اکتبر، نوشته است سیاست بند ۴۲، در شان این دولت که من آن را حمایت می کنم، نیست.


وی افزود معتقدم ادامه استفاده دولت از بند ۴۲ به نقض تعهد قانونی ما مبنی بر عدم اخراج یا بازگرداندن افرادی که با آزار و اذیت، مرگ یا شکنجه مواجه هستند، به ویژه مهاجران در حال فرار از هائیتی، ادامه می دهد.


دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق  آمریکا بند ۴۲  را معرفی کرد تا از ورود مهاجران به  جلوگیری کند. این قانون جدید منجر به اعتراضات شدید شد و مخالفان این قانون معتقد بودند ترامپ  با استفاده از  پوشش بیماری همه گیر کرونا  می خواهد سیاست های سختگیرانه مهاجرتی خود را پیش ببرد. طرفداران  دولت بایدن امیدوار بودند که وی این قانون را لغو کند. در مقابل این قانون همچنان اجرا می شود و بر اساس آن اخیرا هزاران  تبعه هائیتی که به دنبال پناهندگی در آمریکا بودند از این کشور اخراج و به هائیتی بازگردانده شدند.


هارولد کاه به شدت به اخراج مهاجران هائیتی و ادامه استفاده از این قانون معترض بود.


پیش از این، دانیل فوت نماینده ویژه آمریکا در امور هائیتی، با ارائه استعفا نامه خود به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود با تصمیم غیرانسانی و مخرب آمریکا برای اخراج هزاران پناهنده هائیتی از مرز آمریکا و مکزیک مشارکت نخواهد کرد.


به گزارش سی ان ان، فوت در نامه استعفای خود به بلینکن اظهار داشته بود که هائیتی با فقر، جنایت، فساد دولتی و کمبود منابع انسانی مواجه است.


وی گفته بود: این کشور شکست خورده  قادر به تامین امنیت یا ارائه خدمات اولیه نیست و پناهجویان بیشتر به یاس و جنایت بیشتر در این کشور دامن می زند.
نماینده ویژه آمریکا در امور هائیتی افزوده بود تحولات منفی نه تنها برای هائیتی بلکه برای آمریکا و کشورهای همسایه آن پیامدهای فاجعه باری خواهد داشت.