شهرخبر

ایروان: هیچ کریدور مستقل خارجی در ارمنستان وجود نخواهد داشت


ایروان: هیچ کریدور مستقل خارجی در ارمنستان وجود نخواهد داشت

دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان گفت: جاده‌های موجود در این کشور می‌توانند توسط جمهوری آذربایجان یا ترکیه مورد استفاده قرار گیرند، اما این مسیرها تحت کنترل ارمنستان خواهند بود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از سایت خبری «news.am»، «آرمن گریگوریان» دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان در مصاحبه با تلویزیون عمومی این کشور گفت:  جاده‌های موجود در این کشور می‌توانند توسط جمهوری آذربایجان یا ترکیه مورد استفاده قرار گیرند، اما این مسیرها تحت کنترل ارمنستان خواهند بود. ممکن است مسیرها یا جاده ها باز شوند، اما فقط تحت کنترل حاکمیت جمهوری ارمنستان.

بر اساس این گزارش، جمهوری آذربایجان در موارد متعددی در مورد مسیر موسوم به «سیونیک» در جنوب ارمنستان که «نخجوان» را به جمهوری آذربایجان متصل می کند، با ایروان گفت وگو کرده است. با این حال، ارمنستان بارها مشارکت در مذاکرات برای ارائه کریدور به جمهوری آذربایجان را تکذیب کرده است.

گریگوریان تاکید کرد:«ممکن است جاده های موجود در ارمنستان باز شوند که می تواند توسط جمهوری آذربایجان یا ترکیه برای ارتباط با جمهوری آذربایجان مورد استفاده قرار گیرد. چنین گزینه ای امکان پذیر است، اما این جاده ها تحت کنترل جمهوری ارمنستان خواهند بود.»

وی گفت که معاونان نخست وزیر ارمنستان، روسیه و جمهوری آذربایجان تنها به دنبال بازگشایی ارتباطات حمل و نقلی در منطقه قفقاز جنوبی هستند و  در مورد کریدورها بحثی صورت نمی گیرد.

گریگوریان گفت: مابیشتر تمایل به استفاده از زیر ساختهای موجود به ویژه راه آهن ایروان، تفلیس، باکو، روسیه و همچنین راه آهن ایروان، نخجوان، جلفا داریم که تقریباً نیازی به سرمایه گذاری ندارد.

وی در خاتمه افزود، جمهوری آذربایجان می تواند از جاده های ارمنستان استفاده کند.

موضوع ایجاد کریدور جدید موسوم به زنگزور از سوی جمهوری آذربایجان و ترکیه بین نخجوان و جمهوری آذربایجان این روزها تبدیل به موضوع داغ در حوزه قفقاز جنوبی شده است. اما مقامات روس و ارمنی بارها عنوان کرده اند که درباره گذرگاه مستقل یا جدید با طرفهای دیگر گفتگویی نداشته اند.

 

انتهای پیام/