شهرخبر

عمران خان: آمریکا دیر یا زود دولت طالبان افغانستان را به رسمیت می‌شناسند

عمران خان: آمریکا دیر یا زود دولت طالبان افغانستان را به رسمیت می‌شناسند

نخست وزیر پاکستان گفت، دیر یا زود ایالات متحده باید دولت طالبان افغانستان را به رسمیت بشناسند.

به گزارش ایسنا، عمران خان نخست وزیر پاکستان در گفتگویی با شبکه خبری تی.آر.تی ترکیه گفت، با توجه به جلسات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا مشخص شده است که آمریکایی‌ها بابت به دست گرفتن قدرت توسط طالبان در افغانستان شگفت زده شده‌اند.

وی همچنین گفت، آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند تا یک راه فرار پیدا کنند و یکی از آنها پاکستان است. اگر آمریکا منابع مالی افغانستان را همچنان مسدود کند، دولت افغانستان فرو می‌پاشد و بزرگترین بازنده این مساله، مردم افغانستان هستند.

عمران خان ادامه داد، متوجه شده است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به صورت "ناعادلانه" بابت خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان هدف انتقادهای قرار گرفته است و این پرسش را مطرح کرد که وقتی ارتش افغانستان متلاشی شده، چطور می‌شود اوضاع موجود در افغانستان را بر گردن دیگری انداخت.

نخست وزیر پاکستان همچنین افزود: طالبان در پی حملات پهپادی آمریکا و آسیب‌های ناشی از این حملات در یک برهه زمانی رشد زیادی داشت. مردم آمریکا ایده‌ای در این‌ باره ندارند که چه اتفاقی در افغانستان می‌افتد. پیشتر یکی از مقام‌های ارتش پاکستان در سال ۲۰۱۰ به باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا گفته بود که هیچ راه‌حل نظامی در افغانستان کارساز نیست.

وی همچنین ادعای آمریکا را درباره اینکه پاکستان، مسئول فروپاشی و سقوط افغانستان است، رد کرد و ادامه داد: چرا باید آمریکا، دولت اسلام آباد را مسئول چنین وضعیتی در افغانستان بداند. اگر به تحلیل اوضاع بپردازیم متوجه می‌شویم که مقصر، پاکستان نیست.

نخست وزیر پاکستان همچنین گفت، افغان‌ها همیشه در مقابل اشغالگری خارجی مقاومت کرده‌اند. حملات پهپادی و اشغالگری‌های خارجی باعث ایجاد انزجار علیه آمریکایی‌ها شده و طالبان به یک جنبش مردمی در مناطق روستایی بدل شد.

وی این مساله را نیز رد کرده که دولت اسلام‌آباد تلاش کرده تا در امور داخلی افغانستان به واسطه تشویق برای ایجاد یک دولت جامع در این کشور مداخله کند.

عمران خان ضمن صحبت درباره اوضاع حقوق بشری در افغانستان نیز گفت: آنهایی که درباره نقض حقوق بشر توسط طالبان در افغانستان صحبت می‌کنند، باید به اقدامات استبدادی دولت هند در کشمیر اشغال شده نیز بپردازند. در غیر اینصورت اعتبار حرف‌های خود را از دست می‌دهند.

نخست وزیر پاکستان درباره افزایش تورم و انتقادهای مخالفان از دولتش نیز گفت، کرونا باعث شده تا تمامی منابع در جهان از جمله پاکستان دچار اختلال شود اما این مساله موقتی است و زمانی که منابع لازم مجدد تامین شود، وضعیت سامان می‌گیرد.

انتهای پیام