شهرخبر

یک هشتم زمین‌های کالیفرنیا در یک دهه درآتش سوختند

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد طی یک دهه گذشته یک هشتم زمین‌های کالیفرنیا دچار آتش‌سوزی شده و سوخته است.

یک هشتم زمین‌های کالیفرنیا در یک دهه درآتش سوختند

پایگاه هیل گزارش داده طی یک دهه گذشته از هر ۸ جریب (تقریباً برابر با ۴۰۴۶ متر مربع) زمین در ایالت کالیفرنیا یک جریب آن در نتیجه آتش‌سوزی سوخته است. 

تحلیل خبرنگاران گروه «Bay Area» نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۲ مجموعاً ۱۲.۷ میلیون جریب از زمین‌های کالیفرنیا سوخته است. این میزان، دو برابر ۶.۴ میلیون جریب زمین‌هایی است که در یک دهه قبل‌تر در این ایالت دچار آتش‌سوزی شده است.

این اتفاق در شرایطی رخ داده که محله‌های سراسر ایالت کالیفرنیا در معرض خطر آتش‌سوزی قرار دارد و مقام‌های این ایالت هشدار داده‌اند که اوضاع ممکن است در آینده بدتر شود.

مقام‌های دولت فدرال آمریکا و مقام‌های آتش‌نشانی در ایالت کالیفرنیا هشدار داده‌اند که به دلیل گرمای بیشتر و خشکی هوا آتش‌سوزی‌ها هم از لحاظ تعداد و هم از لحاظ شدت و دوام افزایش یافته‌اند.

این گزارش خاطرنشان کرده که از میان ۱۰ مورد از شدیدترین آتش‌سوزی‌ها که از سال ۱۹۳۲ در کالیفرنیا اتفاق افتاده ۹ مورد در دهه گذشته اتفاق افتاده است.

بزرگترین آتش‌سوزی ثبت‌شده در تاریخ کالیفرنیا سال گذشته اتفاق افتاد که در جریان آن ۱.۰۳ جریب زمین و ۹۳۵ سازه دچار آتش‌سوزی شدند.

تهیه‌کنندگان این گزارش برای آنکه بتوانند مقیاسی از حجم این آتش‌سوزی نشان دهند نوشته‌اند که مساحت شهر سانفرانسیسکو تنها ۳۰۰۱۶ جریب بوده است.

کارشناسان می‌گویند فعالیت‌های بشری سهم عمده‌ای در تشدید مخاطرات، هزینه‌ها و لطمات ناشی از آتش‌سوزی‌ها داشته‌اند. به گفته آنها این مخاطرات، رو به گسترش هستند و این یعنی اینکه برای مناطق وسیعی از آمریکا، آینده خطرناکی از این حیث در پیش رو قرار دارد.

پایگاه خبری «ووکس‌نیوز»، با توجه به نقش تصمیم‌گیری‌های انسانی در وقوع این آتش‌سوزی‌ها به اطلاق مفهوم «بلایای طبیعی» به این حوادث ایراد گرفته و نوشته است: «آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا از مفهوم بلایای طبیعی فراتر می‌روند، چون تصمیم‌های تعمدی و تبعات ناخواسته مربوط به توسعه‌ی شهری باعث شده مناطق زیادی از این ایالت به انبار باروت تبدیل شود.»

سکونت در مسیر بلا

بسیاری از نواحی کالیفرنیا به طور طبیعی گرم و خشک هستند و بخش زیادی از سال، در معرض خطر آتش‌سوزی قرار دارند. اما جمعیت در این ایالت در دهه اخیر افزایش عمده‌ای داشته؛ مسئله‌ای که ایجاد نوعی همپوشانی میان مناطق پرخطر و مناطق دارای تراکم جمعیتی را به همراه داشته.

آمارها نشان می‌دهند با افزایش جمعیت در ایالت کالیفرنیا تراکم جمعیت در مناطقی که خطر آتش‌سوزی در آنها بیشتر است، افزایش پیدا کرده است.

مطالعات عملی انجام شده نشان می‌دهند انتظار می‌رود تا سال ۲۰۵۰ حدود ۶۴۵ هزار مسکن در مناطقی که از حیث خطر آتش‌سوزی در وضعیت قرمز قرار دارند ساخته شوند. 

«لین تالماچوف»، یک سخنگوی سازمان  اداره جنگل‌بانی و پیشگیری آتش‌سوزی به رسانه‌های آمریکا گفت: «شاهد این هستیم که ساخت و ساز در مناطق در معرض آتش بیشتر و بیشتر می‌شود. ۹۵ درصد جمعیت این ایالت، تنها در 6 درصد اراضی آن ساکن شده است.»

مدیریت جنگل

کارشناسان بارها هشدار داده‌اند  وجود ۱۲۹ میلیون قطعه درخت خشک‌شده که در ۸.۹ میلیون جریب پراکنده شده خطری بالقوه برای وقوع آتش‌سوزی در کالیفرنیا به شمار می‌رود. 

وجود این درختان باعث می‌شود در فصول گرم مانند اکنون، جرقه‌های کوچک آتش، رعد و برق یا اشتباهات انسانی به وقوع آتش‌سوزی‌های مهیب منجر شود. 

وزارت کشاورزی آمریکا در ماه دسامبر هشدار داده بود از نوامبر ۲۰۱۶ نزدیک به ۲۷ میلیون قطعه درخت دیگر در ایالت کالیفرنیا خشک شده‌اند و احتمال دارد با توجه به هوای گرم باعث آتش‌سوزی در این منطقه شوند. 

«کریستال بکهام»، عضو کمیسیون «لیتل هوور» که یک نهاد مستقل نظارتی در کالیفرنیا است به واشنگتن‌اگزماینر گفت: «ازدحام درخت‌ها در جنگل‌های ما بیش از حد زیاد است.»

وی گفت: «مناطقی هستند که تعداد درخت‌ها در آنها چهار برابر تعدادی است که باید باشد. وقتی این همه درخت با این تراکم کنار هم قرار می‌گیرند، نمی‌توانند به آبی که نیاز دارند دسترسی پیدا کنند بنابراین در برابر خشکسالی، حشرات و بیماری آسیب‌پذیر می‌شوند. و وقتی که این درخت‌ها می‌میرند و خشک می‌شوند به تهدید برای آتش‌سوزی تبدیل می‌شوند.»

 

منبع: فارس