شهرخبر

دیدارهای وزیر خارجه اسرائیل با پادشاه و مقامات بحرین/لاپید: اجرای راهکاردو کشوری فعلا محال است

دیدارهای وزیر خارجه اسرائیل با پادشاه و مقامات بحرین/لاپید: اجرای راهکاردو کشوری فعلا محال است

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در دیدار با مقامات بحرینی در منامه تأکید کرد که اجرای راهکار تشکیل دو کشور برای حل بحران میان فلسطین و این رژیم در حال حاضر محال است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، یائیر لاپید، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در جریان سفر به بحرین پنجشنبه کنفرانس مطبوعاتی مشترکی را با عبداللطیف الزیانی، وزیر خارجه این کشور برگزار کرد.

لاپید در این دیدار گفت که وی حامی مخلص راهکار تشکیل دو کشور است و آن را راهکار درستی برای مردم فلسطین و رژیم صهیونیستی می‌داند.

وی گفت: تحقق این هدف در زمان کنونی محال است برای همین بهتر است روی بهبود شرایط معیشتی فلسطینی‌ها متمرکز شویم.

لاپید گفت که او به عنوان رئیس حزب "آینده‌ای هست" این اظهارات را ایراد می‌کند نه به عنوان نماینده رژیم صهیونیستی.

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی گفت: فرصت‌های ما مشترک است و تهدیداتمان هم مشترک است و منبع آن دور نیست. جنگ جهانی میان فرهنگ زندگی و فرهنگ مرگ و ویرانی وجود دارد. با دوستانمان در شورای همکاری خلیج (فارس) رهبری ائتلافی جسورانه میانه روها را برعهده داریم و به دنبال ایجاد آینده شکوفایی برای ثبات هستیم.

الزیانی نیز گفت: ما به دنبال تقویت همکاری با اسرائیل در تمام زمینه‌ها هستیم. ما صلح و مذاکره را به عنوان گزینه استراتژیک قبول داریم. سفر "تاریخی" لاپید به منامه به خاطر پیشرفت چشمگیر روابط دو طرف طی یک سال اخیر و نشان دهنده تمایل مشترک ما برای تحقق "صلح و ثبات" در سرتاسر خاورمیانه و "پایبندی صریح بحرین به صلح و همکاری است."

وی به مسئله فلسطین اشاره کرد و گفت: اجرای راهکار تشکیل دو "کشور" نشان می‌دهد که حقوق و منافع تمام طرف‌ها اهمیت زیادی دارد. بحرین به درخواست از تمام طرف‌ها و جامعه بین المللی برای تحقق این هدف ادامه می‌دهد.

حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین نیز در دیدار با لاپید گفت:" امضای توافق‌های آبراهام دستاورد تاریخی مهمی در مسیر تحقق صلح عادلانه و فراگیر در خاورمیانه و برآورده کردن آرمان‌های مردم درباره امنیت و ثبات است. صلح یک گزینه استراتژیک برای بحرین است و دیدگاه بحرین برپایه تقویت ارزش‌های تفاهم و مذاکره و همزیستی مسالمت آمیز است."

وی از نقش آمریکا در امضای توافق‌های آبراهام و پیشبرد تلاش‌ها برای صلح در منطقه قدردانی کرد.

لاپید چهارشنبه نیز با سلمان بن حمد آل خلیفه، ولیعهد بحرین دیدار و درباره روابط میان دو طرف بحث و گفتگو کرد.

انتهای پیام