شهرخبر

اسلامی: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازیچه گروه‌های تروریستی نشود

رئیس سازمان انرژی اتمی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست که بازیچه گروه‌های تروریستی نشود و با بیان این‌که مردم ایران از زبان زور استقبال نمی‌کنند، گفت: راه غلطی که آمریکا و اروپا در پیش گرفته‌اند باید متوقف شود و بیش از این به منافع مردم ایران لطمه نزنند.

اسلامی: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازیچه گروه‌های تروریستی نشود
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «محمد اسلامی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که به منظور دیدار با مقامات هسته‌ای روسیه به مسکو سفر کرده بود، در  در گفت‌وگویی با خبرگزاری اسپوتنیک درباره «میزان سطح غنی‌سازی اورانیوم» در جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران در چارچوب پادمان متعهد به قوانین است و اصل بر تعهد به معاهده NPT می‌باشد؛ افزون بر این موضوع ایران به عنوان یک کشور اسلامی، با فتوای رهبری عظیم الشأن، عدم اشاعه سلاح هسته‌ای را تکلیف می‌داند. این موضوع خود فراتر از قانون می‌باشد و لازم الاجراست؛ بنابراین برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صلح‌آمیز است و مرز غنی‌سازی به میزانی است که پروژه‌های صلح‌آمیز قابل اجرا باشد.

معاون رئیس جمهور درباره مواضع اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و عدم اجازه دسترسی به دوربین‌های نظارتی در سایت کرج اظهار داشت: در ایران بر اساس پادمان سال‌هاست که آژانس دوربین نظارتی دارد و بازرسی‌های آژانس مداوم انجام می‌شود، بر اساس وظایف نظارتی آژانس، بازرسی‌ها از طریق دوربین یا سرزدن حضوری بازرس‌ها انجام می‌شود و سیستم‌های نظارتی مختص به کشورهای دیگر هم می‌باشد. متاسفانه به دلیل شیطنت‌ها و دشمنی‌هایی که با ایران می‌شود، نحوه برخورد با برنامه هسته‌ای ایران سیاسی و گزینشی و تبعیض آمیز بوده، این رفتار کاملا غیرقانونی و مردود است.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران در راستای اعتماد سازی تاکنون خویشتنداری کرده و با حسن نیت رفتار کرده است.

* جمهوری اسلامی ایران طبق قانون عمل کرده

معاون رئیس جمهور با بیان این‌که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون مشکلی در نظارت پادمانی با ایران نداشته، یادآور شد: اما در مورد نوع دوم دوربین‌ها که بر اساس برجام توسط آژانس نصب شده است، باید بگویم که این اقدام در یک معامله بوده و حسن نیت ایران را ثابت می‌کند، آنها متعهد شدند که تمام تحریم‌های ذکر شده در برجام را لغو کنند و تسهیل‌گری در دستیابی ایران به تکنولوژی، امکانات و مواردی که در توافق قید شده است را ایجاد کنند.

اسلامی خاطرنشان کرد: این معامله دوسویه است، یک قدم را طرف مقابل (۱+۵) بر می‌دارد و یک قدم هم در مقابل ایران بر خواهد داشت. در این توافق آمریکا و اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل نکردند و با توجه به اینکه ایران بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای را ذیل این توافق کاهش داد، این دوربین‌ها برای رصد کاهش فعالیت‌های هسته‌ای ایران نصب شده بودند؛ حدود دو سال و نیم از این توافق گذشته است و هیچکدام از تعهدات طرف مقابل انجام نشده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: ایران داوطلبانه نظارت اضافی و الحاقی را در جهت اعتماد سازی پذیرفته فقط برای اینکه تحریم‌ها برداشته شود. اما شاهد تحریم‌های جدید ظالمانه، غیرانسانی، غیرقانونی و پرتکرار به جای رفع تحریم‌ها هستیم. طبق پادمان نظارت‌ها انجام می‌شود، وقتی به تعهدات خودتان عمل نکردید چه نظارتی می‌خواهید فراتر از پادمان داشته باشید؟! جمهوری اسلامی ایران طبق قانون عمل کرده است.

* هیچ برنامه نظامی نداریم/ این اتهامات و حرف‌های پرتکرار و مشمئز کننده هیچ جایگاهی ندارد

وی ادامه داد: از اول با صدای بلند گفته‌ایم، هیچ برنامه نظامی نداریم. این اتهامات و حرف‌های پرتکرار و مشمئز کننده هیچ جایگاهی ندارد.به خاطر تخریب ذهن مردم دنیا نسبت به برنامه هسته‌ای ایران متأسفیم؛ انرژی هسته‌ای برای همه کشورها یک حق است و سلاح هسته‌ای برای همه کشورها باید ممنوع باشد، جای تعجب است که کشوری موضوع هسته‌ای ایران را پیگیری می‌کند که خودش داری سلاح هسته‌ای است و NPT را امضا نکرده است.

اسلامی با بیان این‌که مردم ایران از زبان زور استقبال نمی‌کنند؛ تصریح کرد: ما صادقانه رفتار کردیم و این دشمنی‌ها بر مردم ایران تاثیری نخواهد گذاشت. راه غلط در پیش گرفته توسط طرف آمریکا و اروپایی‌ها باید متوقف شود و بیش از این به منافع مردم ایران لطمه نزنند.

* هیچ اختلاف نظر عمده‌ای با آژانس نیست

 

وی با ذکر این نکته که هیچ اختلاف نظر عمده‌ای با آژانس نیست، اظهار داشت: موضوع اخیر سایت کرج این است که سایت مدنظر بر اساس حادثه تروریستی و با هدایت تروریست‌ها تخریب شده، آژانس هم این اقدام را محکوم نکرده است، این سایت در حال بازسازی است و پرونده مراجع قضایی و امنیتی در سایت کرج باز است، ما در تهران و هم در وین و هم در بیانیه مشترک اعلام کردیم که کارت حافظه دوربین‌های مشخص شده، بنابراین موارد مشخص شده تعویض شدند و در مورد سایت کرج هم بعد از عدم محکومیت حمله توسط آژانس که این اقدام به نوعی تشویق تروریسم است، دسترسی‌ها محدود شد و این اقدام آژانس فقط جای تأسف دارد.

 

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره گزارش مدیرکل آژانس مبنی بر وجود ذرات اورانیوم با منشأ انسانی در ایران هم گفت: این موضوع از همان داستان‌های گروه ضد انقلاب و تروریستی است که در پناه امن اروپایی‌ها زندگی می‌کنند و تأمین مالی می‌شوند و با اخبار کذب آژانس را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

* آژانس نباید بازیچه گروه‌های تروریستی بشود

وی اضافه کرد: در برجام این موضوعات بحث شده و پرونده بسته به حساب می‌آید. با ترفندهای فتنه آمیز و کاغذ و عکس ماهواره‌ای که اصالتی ندارد و با شواهد غیر‌مستدل اتهام وارد می‌کنند که این رفتارها نخ نما شده است؛ آژانس نباید بازیچه گروه‌های تروریستی قرار بگیرد.

اسلامی درباره برجام نیز اظهار داشت: برجام تصمیم جمهوری اسلامی ایران بوده است؛ هدف پاکی از سوی ایران در این توافقنامه وجود دارد و آن رفع اتهامات علیه برنامه هسته‌ای ایران بوده است. رفع این اتهامات هزینه تأخیر در توسعه و پیشرفت برنامه هسته‌ای برای جمهوری اسلامی ایران را به همراه داشته است؛ تا اعتماد طرف مقابل جلب شود. جای تأسف دارد که جامعه بین‌المللی بعد از ماه‌ها مذاکرات و امضای سند ، این توافق را نقض می‌کنند و مدعی هم می‌شوند. در حال حاضر فقط جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به خاطر انجام کامل توافق و نقض تعهدات طرف مقابل، مدعی باشد.

* همکاری‌های ایران و روسیه

 

معاون رئیس جمهور در خصوص مهمترین موضوعات همکاری ایران و روسیه در زمینه انرژی هسته‌ای نیز بیان کرد: همکاری‌های ایران و روسیه در حوزه نیروگاه اتمی بوشهر است و شامل سه بخش می‌شود؛ نیروگاه شماره یک که در مدار است و از فعالیت خوبی برخوردار است؛ قراداد جدید برای احداث دو واحد نیروگاهی داریم که در حال اجرا است و مذاکرات خوب و اثربخشی با همتای روسی داشتیم.

 

 رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص اظهارات اخیر یکی از مقامات سابق آمریکا درباره امکان در اختیار قرار دادن سلاح هسته‌ای توسط پاکستان به طالبان گفت: آمریکایی ها مسئول ایجاد ناامنی در منطقه هستند؛ مولود این شرایط آمریکایی‌ها هستند.

به گزارش فارس، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی به منظور دیدار و گفت‌وگو با رئیس شرکت دولتی روس اتم به روسیه سفر کرد.