عبور تنش آفرین ناو انگلیسی

امروز (دوشنبه) در بحبوحه افزایش تنش‌ها بین چین و تایوان، کشتی جنگی انگلیسی به نام«اچ‌ام‌اس ریچموند» در مسیر خود از تنگه تایوان عبور کرد.

 نیروی دریایی سلطنتی انگلیس در حساب کاربری توئیتر خود در این باره نوشت: «پس از یک دوره همکاری با شرکا و متحدان خود در دریای چین شرقی، اکنون از طریق تنگه تایوان در حال سفر به ویتنام و پیوستن به نیروی دریایی ویتنام هستیم.»

کشتی انگلیسی HMS ریچموند در دریای شرقی چین مستقر شده بود و در عملیات اجرای تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی مشارکت داشته است. تحریم هایی که فروش سوخت به این کشور را به دلیل نگرانی در مورد سلاح‌های هسته‌ای و برنامه موشک‌های بالستیک ممنوع کرده است.

تایوان طی یک جنگ داخلی در سال ۱۹۴۹ از چین جدا شد با این حال چین همچنان این جزیره را بخشی از خاک خود می‌داند و با مشارکت این کشور در هر نهاد بین‌المللی مخالفت می‌کند.

«چیو کو-چنگ» وزیر دفاع تایوان نیز امروز (دوشنبه) گفت: تایوان برای داشتن بازدارندگی مناسب در برابر چین، به تسلیحات دوربرد و نقطه‌زن نیاز دارد. تولید و توسعه تجهیزات دوربرد، دقیق و متحرک باید در دستورکار پارلمان قرار بگیرد تا دشمن بداند ما برای هر زمانی که نیرو اعزام کند، آماده هستیم.

عبور تنش آفرین ناو انگلیسی

با وجود مخالفت جدی چین در خصوص جدایی تایوان، مقامات آمریکایی سال گذشته به این جزیره سفر کردند که به موجب آن پکن ۱۸ جنگنده به سوی تایوان اعزام کرد. واشنگتن نیز برای تحت فشار قرار دادن چین استقلال تایوان را پذیرفته است و با دخالت در امور داخلی آن به دنبال درگیر کردن چین در جزیره تایوان است.

تایوان نیز چندی پیش اعلام کرد قصد دارد در پیمان مشارکت فراگیر و پیشرفته اقیانوس آرام شرکت کند که این اقدام باعث به وجود آمدن نزاعی جدید با چین می‌شود.