ایلنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، خسارت 18 هزار و 800 میلیارد تومانی کرونا به گردشگری آذربایجان شرقی مشاهده می شود.

علیرضا بایرام زاده (معاون گردشگری استان آذربایجان شرقی) گفت: با وجود آنکه از شش ماه نخست سال به عنوان زمان پرمسافر استان یاد می شود اما شیوع ویروس کرونا سبب شد تا نتوانیم آنچنان که باید در حوزه گردشگری فعالیت داشته باشیم.

به گفته او، میانگین ضریب اشغال مراکز اقامتی استان آذربایجان شرقی طی شش ماه نخست سال جاری در حدود 30 تا 40 درصد بود. با توجه به آنکه در زمان پرمسافر به سر می بریم و هدف گردشگری استان های همجوار و بعضا کشورهای همجوار استان هستیم، میتوان گفت حوزه گردشگری ما فعال است. این فعالیت در حوزه گردشگری سلامت و گردشگری فرهنگی پررنگ تر است. در شهریور بدلیل روز ملی شعر و ادب فارسی و گرامیداشت شهریار از یکسو و برگزاری مراسم پیرغلامان حسینی از دیگر سو بحث گردشگری فرهنگی فعال تر عمل کرده و برنامه های خاص با رعایت پروتکل های بهداشتی تعریف شدند.

بایرام زاده با اشاره به برنامه هایی که برای دوران پساکرونا برای توسعه گردشگری استان در نظر گرفته شده، گفت: این روزها هدف را بر معرفی جاذبه های گردشگری و تنوعی که در حوزه های مختلف گردشگری استان شاهد هستیم، گذاشته ایم. همچنین از ظرفیت سلبریتی های عرصه فرهنگ و هنر برای معرفی هرچه بیشتر آذربایجان شرقی استفاده می کنیم و درصدد تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی از اینستاگرام گرفته تا واتساپ برآمده ایم.

معاون گردشگری استان آذربایجان شرقی همچنین از استانداردسازی مراکز اقامتی استان خبر داد و گفت: از جمله استان هایی بودیم که واحدهای بومگردی در آن فعال بودند و کمترین مشکل را در این حوزه داشتیم، چرا که بیشتر افرادی که در این حوزه فعال هستند، شغل اصلیشان بومگردی نیست و بصورت جانبی به این فعالیت می نگرند. برای مدتی فعالی کاری آنها کم شد اما اکنون در فضای کرونایی، فعالیت خوبی دارند. در این میان بیشترین آسیب متوجه دفاتر خدماتی و آژانس ها بود، چرا که نمی توانند تورهای زمینی خود را اجرا کنند.

خسارت کرونا به گردشگری

معاون گردشگری استان آذربایجان شرقی در ادامه از خسارت 18 هزار و 800 میلیارد تومانی کرونا به گردشگری استان خبر داد و گفت: طی دو سال و چند ماهی که با کرونا روبرو بودیم خسارت هنگفتی متوجه گردشگری استان شد. هرچند امسال با فعال شدن بیشتر بخش های گردشگری فشاری که سال گذشته به فعالان این حوزه وارد شد را شاهد نبودیم اما خسارت های کرونا، بیش از آن چیزی است که تصور می شود.

او ادامه داد: کرونا سبب تعطیلی بیش از 60 دفتر خدمات مسافرتی شد و در این میان هتل های 5 ستاره آسیب های جدی دیدند اما به تعطیلی نرسیدند. با توجه به خسارت های وارده، با دولت باید توان تامین و جبران این خسارت را داشته باشد که امکانش فراهم نیست. از دیگر سو شاهد تزریق مسکن هایی بودیم که از سوی فعالان گردشگری مورد استقبال قرار نگرفت. وام ها و تسهیلات ارائه شده بلاعوض نبودند و بازپرداخت با سود 12 درصد بودند. این امر هرچند با تنفس چند ماهه برای بازپرداخت همراه بود اما با توجه به ادامه شیوع کرونا و تعطیلی واحدهای گردشگری، امکان بازپرداخت این وام ها و تسهیلات فراهم نمی شد. افزایش زمان استراحت هم کمک حال گردشگری نخواهد بود. بهترین راه تجدیدنظر در پروتکل های بهداشتی است. تعطیلی رستوران های هتل ها آسیب های زیادی به این حوزه وارد می کند. میتوان با تعریف دستورالعمل های جدید بهداشتی امکان فعال کردن رستوران ها را فراهم ساخت.

حضور گردشگرانی از جنس دانشجویان ایران شناسی

بایرام زاده در ادامه از حضور گردشگران خارجی در استان آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: گردشگرانی از کشورهای عراق، آذربایجان و ترکیه به این استان سفر می کنند و بیشتر آنها در قالب گردشگران سلامت و تفریحی هستند. هرچند درحال حاضر ویزا برای گردشگران تفریحی صادر نمی شود اما گردشگران با استفاده از ویزاهای مختلف سفر می کنند. اکنون با آذربایجان لغو روادید هستند و ویزای T برای گردشگران صادر می شود. البته از سایر کشورها نیز گردشگر داشتیم هرچند ممکن است تعداد آنها محدود بوده باشد. برخی تورهای آموزشی که دانشگاه های خارجی برگزار کردند را شاهد بودیم مانند تور آموزشی که دانشگاه بن آلمان برگزار کرد. حتی کشورهایی که دارای کرسی ایران شناسی هستند، دانشجویانشان را به ایران آوردند.

به گفته او، بیشترین بازدید این گردشگران از آثار ثبت جهانی است. بازار تبریز هدف اصلی و کلیسای سنت استپانوس و کلیساهای مسیر جلفا نیز در مسیرهای بعدی آنها قرار دارد. بازدید از روستاهای هدف گردشگری از جمله روستای کندوان نیز در زمره مقاصد بازدید این گردشگران قرار دارد. در حوزه طبیعتگردی بخصوص روستای کلیبر در شش ماه نخست سال جاری دارای مسافر بودند.

او در ادامه درخصوص وضعیت تردد مسافران و گردشگران ایرانی در مرز ارمنستان گفت: تردد انجام می شود البته هر از گاهی برخی مشکلات بین آذربایجان و ارمنستان بوجود می آید که در نهایت حل می شود. تردد مسافران ایرانی در مرز ارمنستان نسبت به نخستین ماههای سال جاری که برای تزریق واکسن و جشن آب به ارمنستان سفر می کردند، کمتر شده و حالت عادی به خود گرفت. سفرها در قالب تور و اتومبیل های شخصی به ارمنستان انجام می شود.

خسارت 18 هزار و 800 میلیارد تومانی کرونا به گردشگری آذربایجان شرقی