شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#اروپا#ایستگاه

حمام کردن به سبک ایستگاه فضایی بین‌المللی+فیلم

حمام کردن به سبک ایستگاه فضایی بین‌المللی+فیلم

آژانس فضایی اروپا به تازگی فیلمی از نحوه حمام کردن و مسواک زدن در ایستگاه فضایی بین‌المللی منتشر کرده است که در آن "سامانتا کریستوفرتی"(Samantha Cristoforetti) نشان می‌دهد که چگونه فضانوردان در فضا خود را تمیز نگه می‌دارند.  

به گزارش ایسنا، از صابون گرفته تا آب و کوتاه کردن ناخن، همه‌ چیز در فضا با زمین متفاوت است. "سامانتا" نحوه‌ی حمام کردن خود را بسته به مدت زمانی که در اختیار دارد توضیح می‌دهد.

او در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ در ایستگاه فضایی بین‌المللی به زندگی و کار پرداخت و قرار است بار دیگر در سال ۲۰۲۲ به فضا بازگردد.

سامانتا در این فیلم توضیح می‌دهد: سلام به "کنج بهداشت" من در ایستگاه فضایی. خوش آمدید. اینجا محلی است که من مسواک می‌زنم  و پس از ورزش به روش ایستگاه فضایی دوش می‌گیرم.

بخش اصلی "کنج بهداشت" کیف لوازم بهداشتی "Comfort ۱M" است.  این کیف ساخته روسیه است و اکثر خدمه درخواست می‌کنند که یکی از آن‌ها برایشان ساخته شود. این کیف برای قراردادن وسایل بهداشتی بسیار مفید است.

وسایل بهداشتی درون یک بسته به دست ما می‌رسد. این بسته حاوی مواردی است که برای شش ماه کافی است. این وسایل با آنچه که در دستشویی و حمام خود در زمین‌ داریم تفاوت چندانی ندارد. اینجا یک مسواک، یک خمیردندان، و خوشبوکننده بدن داریم.

از آنجا که ما نمی‌توانیم چیزی را اینجا بشوریم بنابراین چندین حوله دریافت می‌کنیم. هر هفته ما یک حوله بزرگ و یک حوله کوچک‌تر دریافت می‌کنیم.

من معمولا حوله‌های جدید خودم را در روزهای یکشنبه از بسته خارج می‌کنم و بنابراین الان هنوز وقتش نرسیده است. پس من این‌ها را سرجایش می‌گذارم.

هر دو روز یکبار نیز ما می‌توانیم یک حوله مسافرتی جدید استفاده کنیم. که حوله‌های نازکی هستند و درون یک فویل قرار دارند. این حوله‌ها خشک هستند و ما می‌توانیم با آب آنها را مرطوب کنیم و از آنها برای تمیز کردن پوست استفاده کنیم.

اگر بخواهیم دندان‌هایمان را مسواک بزنیم در حقیقت کاری مشابه مسواک زدن در زمین انجام می‌دهیم. همانطور که گفتم مسواک و خمیر دندان ما کاملا مشابه محصولات موجود در زمین است و دندان‌هایمان را نیز با روشی مشابه مسواک می‌زنیم.

تنها تفاوت این است که ما سینک دستشویی برای تف کردن خمیردندان اضافه نداریم. بنابراین برخی از فضانوردان آن را قورت می‌دهند که روشی آسان و سریع است. من به شخصه دوست ندارم این کار را انجام دهم بنابراین آن را در یک حوله تف می‌کنم. کار خیلی مناسبی نیست اما باید این کار را انجام دهم.

صابون نیز درون یک کیسه قرار دارد و باید به آن آب اضافه کرد تا یک صابون مایع مناسب درست شود که تا دو هفته باقی می‌ماند. این صابون نیازی به شستن با آب ندارد و کف زیادی ایجاد نمی‌کند. ما اینجا آب لوله‌کشی نداریم. بنابراین ما باید کیسه‌های مخصوص را با آب پر کنیم. ما این کیسه‌ها را به یکی از دستگاه‌های آبرسان که در ماژولی نزدیک در آزمایشگاه ایالت متحده قرار دارد متصل می‌کنیم. من به شخصه دوست دارم آن را با آب گرم پر کنم اما می‌توان آن را با آب با دمای محیط نیز پر کرد.

اول از همه می‌خواهم رفتار آب در شرایط بی‌وزنی که جالب است را به شما نشان دهم. می‌دانیم که آب در فضا مشابه زمین سرازیر نمی‌شود و تاحدودی به پوست می‌چسبد که به دلیل کشش سطحی است.

 ما آب زیادی برای شستشو استفاده نمی‌کنیم زیرا کنترل آن کمی دشوار است. بنابراین من دستم را خشک می‌کنم. با این حال اگر فرصت زیادی داشته باشید می‌توانید این کار را انجام دهید. من گاهی این کار را می‌کنم. مقداری آب روی پوستم می‌ریزم. سپس کمی صابون اضافه می‌کنم. و با دقت آن را روی پوستم می‌کشم. این کار حس خوب تمیزی به آدم می‌دهد. همانطور که گفتم من حوله‌های خشکم را اینجا نگه می‌دارم تا بتوانم از آن‌ها برای خشک کردن استفاده کنم. اما همیشه فرصت کافی برای انجام این کار به آرامی و با دقت وجود ندارد. بنابراین اگر بیشتر عجله داشته باشم برای مثال در روز کاری که ورزش خود را انجام داده‌اید و باید فورا برای کار دیگری بروید در این مواقع به سادگی آب را روی حوله مسافرتی میریزیم و مقداری صابون اضافه می‌کنیم. در این حالت کنترل آن بسیار آسان‌تر است زیرا می‌توان اینگونه آن را روی پوست کشید. این روش برای من دلپذیر نیست اما بسیار سریع‌تر است و کنترل آن راحت‌تر است.

در نهایت همه آبی که استفاده می‌کنید در حوله قرار گرفته می‌گیرد. ما این حوله‌ها را در نزدیکی دستگاه تهویه قرار می‌دهیم تا خشک شوند. همه آب بازیابی می‌شود و به صورت بخار در هوا قرار می‌گیرد و توسط دستگاه تهویه هوا تقطیر شده و در نهایت دوباره تبدیل به آب آشامیدنی می‌شود. ما مطلقا آبی که برای شسشتو استفاده می‌کنیم را از دست نمی‌دهیم.

گرفتن ناخن‌ها نیز در شرایط بی‌وزنی کار آسانی نیست. زیرا ما نمی‌خواهیم هیچ‌ یک از ناخن‌ها درون کابین شناور شود. بنابراین بهترین کار گرفتن ناخن‌ها در نزدیکی دستگاه تهویه است بدین صورت تمام ناخن‌ها بلافاصله توسط دستگاه به درون کشیده می‌شوند و هنگامی که کارمان تمام شد از یک جاروی دستی برای تمیز کردن آن استفاده می‌کنیم.

برای شستن موها نیز شامپوی مخصوص بدون نیاز به شستشو با داریم. این شامپو به میزان کمی آب نیاز دارد. ما کمی آب به موهایمان می‌زنیم سپس شامپو اضافه می کنیم، مشابه زمین آن مالش می‌دهیم و در نهایت آب و شامپوی اضافی را با حوله پاک می‌کنیم.

انتهای پیام