التماس های جوزف بورل برای آغاز دوباره مذاکره!

جوزف بورل

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بدون اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران و تداوم انفعال اروپا در عمل به تعهدات برجامی خود، از تهران خواست نشست وین ازسرگرفته شود!

سرویس سیاست مشرق- اتحادیه اروپا باز هم برای ایران پیغام مذاکره فرستاد، در حالی که بایدن پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری تا سه ماه حتی حاضر نبود درباره تحریم های غیر قانونی علیه جمهوری اسلامی ایران سخن بگوید،پس از پیروزی رئیسی در انتخابات تعداد درخواست برای بازگشت ایران به میز مذاکرات برجامی در وین به صدها نوبت رسیده است.

پس از اقدام هوشمندانه ایران در عدم شرکت در نشست برجامی در حاشیه نشست رهبران جهان در نیویورک؛بار دیگر مسئول سیاست خارجه اروپا بار دیگر تهران را به مذاکره دعوت کرده است.جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بدون اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران و تداوم انفعال اروپا در عمل به تعهدات برجامی خود ادعا کرد که ایران به احیای این توافق نیاز دارد!

مجری شبکه «پی‌بی‌اس» خطاب به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: الان ۴ ماه است که از مذاکرات اروپا و ایران که بدون نتیجه قابل توجهی به پایان رسید گذشته، ۲ ماه از انتخاب ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری ایران گذشته است. آیا تایید می‌کنید که تهران امروز مایل به انجام گفتگوی جدی نیست؟

جوزف بورل در این باره گفت: خوب اگر بخواهیم صادق باشیم، ۲ ماه شده و باید این را هم در نظر داشته باشید که فقط ۲۵ روز از آغاز به کار وزیر خارجه جدید (ایران) گذشته است. من این فرصت را داشتم که دیروز شخصاً با او (حسین امیرعبداللهیان) ملاقات کنم، یک بحث طولانی داشتیم. او به من اطمینان داد که آنها به میز مذاکرات در وین در اتریش باز خواهند گشت. من به عنوان هماهنگ کننده توافق هسته‌ای با ایران، تمام تلاش خود را برای انجام این کار، برای احیای توافق، بازگشت ایالات متحده به توافق و انجام کامل تعهدات هسته ای توسط ایران انجام خواهم داد.

مجری این مصاحبه در ادامه پرسید: ایرانی‌ها در گذشته گفته‌اند که این مذاکرات را از سر خواهند گرفت و به وضوح هنوز این گام را برنداشته‌اند. آیا معتقدید برای اطمینان از احیای این مذاکرات باید اهرم یا فشار بیشتری بر ایران اعمال شود؟

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پاسخ داد: موضوع، فشار نیست. من فکر می کنم که آنها باید متقاعد شوند که به توافق نیاز دارند و اقتصاد و جامعه ایران در وضعیت بسیار بدی قرار دارد! آنها نیاز دارند به میز مذاکرات بازگردند.

گفتنی است که تعلل طرفین اروپایی برجام در برآورده کردن مزایای اقتصادی برجام و همراهی آنها با واشنگتن، موجب شد تا ایران در اقدامی اعتراضی، از تعهدات برجامی خود بکاهد و بازگشت به آنها را به رفع کامل تحریم‌ها مشروط کند.

اخیرا «آنزه لوگار»، وزیر امور خارجه اسلوونی در نشست شست مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین گفته است که؛ ما باید با ایرانی ها صادق باشیم و در مذاکره با آن ها  به مسائل مرتبط با خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها اعتراف کنیم،وزیر خارجه اسلونی ادامه داده است:اتحادیه اروپا به تعهدات خود در برجام ازجمله رفع تحریم‌ها عمل نکرده است.

اروپایی ها به خوبی می دانند که در طول ۴ سال حضور ترامپ در کاخ سفید با دولت جنایتکار او هم دستی کرده و حتی حاضر نشده اند یه بشکه نفت از ایران بخرند؛آن ها تا پیش از روی کار آمدن دولت سیزدهم به جای شرمندگی نسبت به بد قولی همچنان برای جمهوری اسلامی ایران خط و نشان می کشیدند.حالا در نشست های دو جانبه وزیر خارجه در نیویورک؛ اروپا درک کرده است که دوران وعده و عید تو خالی به پایان رسیده و اگر ادامه مذاکرات برجامی را می خواهد باید هزینه آن را هم پرداخت کند.جوزف بورل برای رسیدن به توافق باید التماس بکند!