شهرخبر

طهرانچی: ۵۲ درصد داوطلبان کنکور به آموزش حافظه محور نه گفتند


طهرانچی: 52 درصد داوطلبان کنکور به آموزش حافظه محور نه گفتند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ۵۲ درصد از داوطلبان به آموزش حافظه محور مدرک گرا نه گفتند، بدانید که آن‌ها با دانشگاه قهر نیستند آن‌ها با دانشگاه مدرک‌گرا قهر کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد، صبح امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: انشاالله از اول مهرماه دانشجویان و دانش‌آموزان به دانشگاه و مدرسه می‌روند. تفاوت سال تحصیلی جدید با سال‌های گذشته این است که امسال را با تجربه کرونا و آموزش مجازی به محیط دانشگاه و مدرسه برمی‌گردیم.

وی گفت: این نیست که بگوییم کرونا در حال تمام شدن است و رجعت کامل از مجازی به فضای حقیقی اتفاق بیفتد. اگر تمهیدات لازم دیده نشود این فرود می‌تواند حادثه‌آفرین باشد.

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه شناخت شرایط جدید ضروری است، درست است در دو سال گذشته به اردوگاه آموزش مجازی رفتیم اما نباید شتاب‌زده به شرایط قبل برگردیم، تصریح کرد: ما با سامانه‌های تعبیه‌شده دانشجویان را به فضای مجازی بردیم، اکنون باید تمهیدات فرود را آماده کنیم فقط آماده شدن خوابگاه و سلف نیست بلکه باید همه مسائل در نظر گرفت.

طهرانچی در ادامه با اشاره به کم اقبالی داوطلبان به انتخاب رشته تاکید کرد: 52 درصد از داوطلبان به آموزش حافظه محور مدرک گرا نه گفتند، بدانید که آن‌ها با دانشگاه قهر نیستند آن‌ها با دانشگاه مدرک‌گرا قهر کرده‌اند. دیگر جوان 18 ساله به هر قیمتی دانشگاه را نمی‌خواهد. دانشگاه‌ها باید این تغییر را درک کنند اگر این فضا درک نشود امروز نمی‌توانیم مهمان‌پذیر خوبی باشیم. باید فضای دانشگاه و مدرسه را در شأن جوانان آماده کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: اگر بخواهیم خود را اصلاح کنیم به چرخش تحول‌آفرین نیاز داریم یاددهی دیگر به‌تنهایی اثر ندارد، تعهد به یاددهی تعهد استاد است که باید نمایان شود اما امروز دیگر ما ارائه‌دهنده درس نیستم چراکه اکنون آموزش‌ها در دسترس همگان قرار دارد مسئله امروز ما یادگیری است. آموزش‌ها باید فایده محور و بسترساز اشتغال دانش‌بنیان باشند. امروزه دیگر نمی‌توان آموزشی داد که موجب رغبت اجتماعی نشود چراکه این آموزش نمی‌تواند به شاکله جامعه شکل دهد.

وی ادامه داد: باید مشخصات فضای جدید سایبری را به دانشجویان آموزش داد. تقوا مهارت کنترل نفس است نمی‌شود گفت در معرض قرار نگیرید بلکه باید یاد داد که وقتی در معرض قرار گرفتی همه‌چیز را نگاه نکن.

 طهرانچی افزود: مهارت زندگی اجتماعی، کارگروهی از آموزش می‌آید، آموزش امروز نیازمند تغییر ماهیت است، اگر چرخش تحول‌آفرین نداشته باشیم سال آینده 75 درصد داوطلبان با ما قهر می‌کنند.

انتهای پیام/