رژیم غذایی پگان چیست؟

در سال ۲۰۱۴ برای نخستین بار، نویسنده و پزشکی آمریکایی به نام "دکتر مارک هایمن" واژه ی رژیم پگان را در وبلاگش عنوان کرد. وی این اصطلاح را با ترکیبی از رژیم گیاه خواران و سرخپوستان به دست آورد.

رژیم غذایی پگان تلفیقی از دو نوع رژیم وگان و پائولو است که با هدف کاهش وزن در کنار حفظ و ارتقای سلامتی طراحی شده است. محتوای اصلی این رژیم شامل سبزیجات و میوه می باشد که در کنار مقداری گوشت قابل مصرف است.
در سال 2014 برای نخستین بار، نویسنده و پزشکی آمریکایی به نام "دکتر مارک هایمن" واژه ی رژیم پگان را در وبلاگش عنوان کرد. وی این اصطلاح را با ترکیبی از رژیم گیاه خواران و سرخپوستان به دست آورد.

هایمن هدف خود را از ابداع رژیم غذایی پگان تعادل قند خون و کاهش التهابات بدن به منظور ارتقای سطح سلامت و ترویج سلامت عمومی بیان کرد.

 رژیم غذایی پگان
رژیم غذایی پگان تلفیقی از رژیم پائولو و وگان می باشد. مبنای این قبیل رژیم بر اساس دوری از مصرف مواد غذایی با منشأ حیوانات است و بر مصرف میوه و سبزیجات تأکید دارد. در این برنامه غذایی مصرف غذاهای کربوهیدراتی و غذاهای دارای شاخص گلیسمی بالا محدود شده است. زیرا این قبیل غذاها موجب دو برابر شدن اشتها و افزایش قند خون می شود.

 وجه تمایز رژیم غذایی پائولو و وگان
در رژیم غذایی پائولو مصرف غذاهایی توصیه می شود که مربوط به منطقه ی پالئولیتیک است. این رژیم شامل مصرف سبزیجات، میوه، گوشت قرمز و ماهی می شود.

لازم به ذکر است در رژیم غذایی پائولو مصرف لبنیات، روغن، نمک، کافئین و غلات ممنوع است.

درواقع در برنامه رژیم پائولو، غذاهایی در لیست تعبیه شده است که به دوره ی پارینه سنگی یعنی حدود 6/2 میلیون سال قبل باز می گردد.

در حالی که رژیم وگان تنها به مصرف گیاهان محدود است. به طور کلی رژیم وگان حاوی محصولات گیاهی است و از هیچ گونه محصولات حیوانی پیروی نمی کند. لذا مصرف گوشت و لبنیات در آن ممنوع است.

هایمن برای برقراری تعادل میان رژیم پائولو و وگان، نوعی رژیم را با عنوان "پگان" طراحی کرد که بر روی محصولات ارگانیک و طبیعی مخصوصا سبزیجات تأکید دارد.

به علاوه  در کنار محصولات طبیعی مصرف محصولات حیوانی نظیر گوشت قرمز و ماهی را به میزان محدودی مجاز بی می شمارد. به گونه ای که  یک بشقاب وعده ی غذایی در رژیم پگان شامل 75 درصد غذاهای گیاهی و 25 درصد گوشت (بدون چربی) می باشد.

 مصرف چه نوع غذاهایی در رژیم غذایی پگان مجاز است؟
دکتر هایمن تنها به بیان اصول مهم رژیم غذایی در پگان پرداخته است و در خصوص مقادیر غذاها میزان محدودی را مشخص نکرده است.

در ادامه فهرستی از غذاهای مصرفی در رژیم پگان را بیان می کنیم:

 میوه و سبزیجات
سبزیجات و میوه ها ساختار اصلی و سازنده ی رژیم پگان هستند. درواقع رژیم غذایی پگان شامل طیف گسترده ای از سبزیجات و میوه ها است که مصرف همه نوع محصول طبیعی و ارگانیک در هر شکل و اندازه ای را مجاز محسوب می کند.

سبزیجات مصرفی در رژیم هایمن شامل خیار، گوجه فرنگی، چغندر، کدو، پیازچه، کلم بنفش، فلفل قرمز، کلم پیچ، اسفناج، هویج، تربچه، اسفناج، گل کلم، کلم بروکلی می شود. همچنین مصرف میوه هایی نظیر انواع توت، انار، اناناس، هلو و آلو توصیه می شود.

 ناهار
سالاد تهیه شده از کنسرو ماهی سالمون یا ساردین، تخم کدو تنبل به همراه آووکادو انتخاب مناسبی برای وعده ی ناهار می باشد.

زمان مناسب برای صرف میان وعده در رژیم پگان ساعت 15:30 می باشد. شما می توانید یک عدد خیار را نوش جان کنید.

 شام
دکتر هایمن معتقد است بازه ی زمانی مناسب برای صرف شام از ساعت 18:30 الی 19:00 می باشد.

شما می توانید برای وعده غذایی شام یک کاسه متوسط گوشت مرغ فاقد چربی یا ماهی، کدو حلوایی، قارچ و سبزیجات با برگ سبز تهیه کنید.

توجه داشته باشید برنامه غذایی مذکور تنها نمونه ای از رژیم پگان است و برای آغاز رژیم مراجعه به متخصص تغذیه ضرورت دارد.

یکی از شاخص های ضروری در رژیم غذایی پگان مصرف چربی های غیراشباع می باشد. درواقع این نوع چربی ها شریان های قلب را مسدود نمی سازند و عملکرد قلب و عروق را ارتقا می دهند.

 کاهش وزن
اکثر افراد با هدف کاهش وزن و حفظ سلامتی اقدام به پیروی از رژیم غذایی مختلف می کنند.

رژیم پگان با توصیه به مصرف میوه و سبزیجات حاوی فیبر زمینه ی کاهش وزن را فراهم می کند. درواقع مواد فیبر دار از کالری بسیار کمی برخوردار هستند و گرسنگی را در طولانی مدت رفع می کنند. لذا با کنترل اشتها فرد موجب کنترل و کاهش وزن می گردد.

علاوه براین مواد مصرفی در رژیم پگان حاوی مقادیر بالایی از ویتامین، مواد مغذی و معدنی هستند. بنابراین در وضعیت سلامت بدن تداخلی ایجاد نمی کنند.

 برنامه غذایی رژیم پگان, مزیت های پیروی از رژیم غذایی پگان, مزایای رژیم غذایی پگان

به دلیل وجود گوشت دررژیم پگان این رژیم برای گیاه خوران خوشایند نیست

 معایب پیروی از رژیم غذایی پگان
در رژیم غذایی گیاه خواران بهره مندی از هر گونه گوشت ناخوشایند است. گیاه خواران به مصرف پروتئین در مقادیر بالا نیاز دارند. این در حالی است که رژیم پگان حدود 25 درصد حاوی گوشت است و بهره گیری از حبوبات تا میزان محدودی قابلیت مصرف دارد. لذا رژیم پگان برای افراد گیاه خوار توصیه نمی شود.

از دیگر معایب و محدودیت های رژیم پگان می توان به کمبود جذب کلسیم، پتاسیم، و ویتامین D به موجب حذف لبنیات و صرف هزینه های فراوان به دلیل طبیعی بودن اشاره کرد.

انتهای پیام/