حقایق جالب درباره واکسن آسترازنکا که از آن بی‌اطلاعید!

حقایق شگفت انگیز زیادی درباره واکسن آسترازنکا وجود دارد که تا به حال حتی به گوش‌تان هم نخورده است، در این گزارش به معرفی دانستنی‌های خواندنی و جالب در مورد واکسن آسترازنکا پرداخته‌ایم که با شنیدن آن شگفت‌زده می‌شوید.

حقایق جالب درباره واکسن آسترازنکا که از آن بی‌اطلاعید!

به گزارش سلام نو به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، عوارض جانبی دوز دوم واکسن آسترازنکا خفیف‌تر است. عوارض جانبی، پس از هر دوز یکسان هستند و باید فقط یک یا دو روز ادامه داشته باشند که شامل درد یا ناراحتی در بازوی محل تزریق، سردرد، احساس خستگی و تب، می‌شوند.

همه افراد، پس از دریافت این واکسن، عوارض جانبی ندارند. نتیجه تحقیقات نشان داده که عوارض جانبی دوز دوم نسبت به دوز اول کمتر رایج است، معمولا در چند روز از بین می‌رود و عوارض جانبی جدی، بسیار نادر است.
آیا دوز دوم همان خطرات دوز اول را دارد؟
ممکن است که پس از دوز اول یا دوم، عوارض جانبی نسبتا جزیی (لرز، سردرد، خستگی و درد در بازو) ببینید. این‌که آیا عوارض جانبی در دوز اول یا دوم بیشتر مشهود باشد، بین افراد مختلف و انواع واکسن‌، متفاوت است.
از میان میلیون‌ها فرد واکسینه‌شده، تعداد بسیار کمی از افراد پس از نخستین دوز واکسن آسترازنکا، نوع خاصی از لخته خون در مغز همراه با سطح پایین پلاکت خون گزارش کردند.
خطر لخته شدن خون پس از دوز دوم واکسن آسترازنکا چقدر است؟
در حال حاضر، میلیون‌ها تن دوز دوم واکسن آسترازنکا را دریافت کرده‌اند و تا امروز، تعداد بسیار کمی از افراد، واکنش بسیار نادر نوع خاصی از لخته خون در مغز را گزارش کردند. (همراه با تعداد پلاکت پایین) البته پس از دوز دوم، در دو واکسن دیگر موجود در انگلیس، فایزر و مدرنا نیز تعداد بسیار کمی گزارش از این نوع خاص لخته شدن خون وجود دارد.
اگر به تازگی جراحی کرده‌ایم، آیا باید دوز دوم دریافت کنیم؟
ممکن است از شما خواسته شود که چند روز (حداکثر یک هفته) پس از انجام عمل جراحی، جهت واکسیناسیون منتظر بمانید. علت این است: هر واکنشی که نسبت به عمل داشته باشید، از واکنش واکسیناسیون جدا شود.
آیا باید دوز دوم را در همان بازو دریافت کنیم؟
خیر، می‌توانید انتخاب کنید که دوز دوم در کدام بازو تزریق شود.
آیا می‌توانیم واکسن دیگری به‌جای آسترازنکا انتخاب کنیم؟
اگر واکسن آکسفورد/آسترازنکا را در نخستین دوز خود استفاده کرده‌اید، باید در دوز دوم نیز واکسن مشابه دریافت کنید. به‌ ندرت ممکن است کسی نسبت به نخستین دوز واکسن، واکنش جدی نشان داده باشد و بسیار نادر است؛ اما اگر درباره شما صدق می‌کند، با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی در مورد این‌که آیا دوز دوم شما باید یک واکسن متفاوت باشد، صحبت کنید.
علائم لخته شدن خون چیست و چه زمانی باید به دنبال کمک باشیم؟
در صورت دیدن هر یک از علائم زیر، پس از چند روز و تا چهار هفته پس از تزریق واکسن، به پزشک مراجعه کنید:
• سردرد شدید که حتی پس از مصرف مسکن‌ها نیز بهبود نمی‌یابد.
• سردردی که هنگام خم شدن یا دراز کشیدن بدتر می‌شود.
• سردردی که طبیعی نیست و همراه با تاری دید، تهوع، استفراغ، مشکل در گفتار، ضعف، خواب‌آلودگی یا تشنج باشد.
• جوش روی پوست شما که شبیه کبودی‌های کوچک یا خون در زیر پوست باشد.
• درد قفسه سینه، تنگی نفس، تورم پا و درد معده.