شهرخبر

تولید خودروی پیل سوختی که فقط ۴۵۰ کیلوگرم وزن دارد

تولید خودروی پیل سوختی که فقط ۴۵۰ کیلوگرم وزن دارد

خودروهای پیل سوختی اگرچه به مقابله با آلودگی هوا کمک می‌کنند، اما به علت وزن بالای باتری معمولاً سنگین هستند. تغییر شیوه طراحی وزن آنها را به ۴۵۰ کیلوگرم کاهش داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، مرکز هوافضای آلمان وسیله نقلیه پیل سوختی جدیدی تولید کرده که مجهز به سیستم باتری منحصر به فرد کوچک و سبکی است. این باتری‌ها از فوم های فلزی سبک تشکیل شده و تولید خودروهای سبک برای حمل و نقل آسان در شهرها را ممکن می‌کند. باتری‌های یادشده در مقایسه با باتری‌های عادی خودروها راحت تر خنک می‌شوند.

خودروی یادشده ۳.۸ متر طول دارد و دو نفر ظرفیت دارد. این خودرو طراحی غلاف مانندی در دو طرف خود دارد که از اجزای مهم آن در برابر ضربه و تصادف جلوگیری می‌کند. وزن کل سازه این خودرو ۹۰ کیلوگرم بوده و با نصب تمامی تجهیزات وزن آن به ۴۵۰ کیلوگرم می‌رسد.

تولید خودروی پیل سوختی که فقط ۴۵۰ کیلوگرم وزن دارد

نیروی محرکه این خودرو با استفاده از هیدروژن یک مخزن تحت فشار ۳۹ لیتری تأمین می‌شود. پیل سوختی خودروی یادشده ۸.۵ کیلووات انرژی تولید می‌کند و حداکثر قدرت باتری این خودرو به ۲۵ کیلووات می‌رسد. برد این خودرو با باتری یادشده ۴۰۰ کیلومتر و حداکثر سرعت آن ۱۲۰ کیلومتر در ساعت است.

از گرمای تولید شده این پیل سوختی برای گرم کردن کابین خودرو در فصل سرما استفاده می‌شود. در مقام مقایسه خودروی پیل سوختی نکسوی هیوندای ۱۸۱۰ کیلوگرم وزن داشته و ۱۳۵ کیلووات انرژی تولید می‌کند. برد این خودرو ۶۱۲ کیلومتر و ظرفیت مخزن هیدروژن آن ۱۵۶ لیتر است. این خودروی جدید حدود ۱۷۷۰۰ دلار قیمت داشته و عمر مفید آن ۳۰۰ هزار کیلومتر است.