شهرخبر

ماجرای حواشی بازدید هیات تفحص از ایران خودرو/مجلس حامی مردم است یا مدیرعامل؟

کارگرآنلاین|چرا مدیریت ایران خودرو در شرایط کنونی که شرکت ایران خودرو به ورشکستگی مطلق رسیده، در راستای حفظ حقوق مردم است و اصول ارزشی که به آن اعتقاد دارد، اداره این شرکت را به افراد توانمندتر نمی سپارد؟

امروز در رسانه ها مطلبی به نقل از ایکوپرس(مرجع اصلی اخبار گروه ایران خودرو) در خصوص بازدید هیات تحقیق و تفحص مجلس از صنعت خودروسازی منتشر شد. در این گزارش خبری به نقل از رئیس این هیات در خصوص عملکرد ایران خودرو اظهارنظرهای مثبتی عنوان شد که تلویحا حمایت از عملکرد مدیران شرکت است. در اینکه مدیران ایران خودرو شبانه روز در حال تلاش برای بهبود اوضاع هستند، شکی نیست ولی در خصوص اظهارنظرهای مطرح شده و ماهیت این بازدید نکاتی وجود دارد که واقعیت های تلخ صنعت خودرو را نشان می دهد.

اولین نکته رسانه ای شدن این بازدید آن هم با چنین اظهارنظرهای مثبت و حمایتی در این برهه زمانی است. همگان می دانند که در چند دهه اخیر تاکنون با تغییر دولت ها و وزرا به خصوص وزیر صمت، همه چشم ها منتظر تغییر مدیران عامل شرکت های خودروسازی است. تجربه نشان داده که در دوران گذر تغییر دولت ها، غالبا مدیران عامل احساس خطر می کنند و برای بقا و یا ارتقای رتبه می جنگند که بخشی از این جنگ، رسانه ای و در قالب نشان دادن عملکرد خوب و مثبت از خود است.

انتشار گزارش بازدید یکی از مهم ترین دستگاه های نظارتی آن هم با چنین محتوای مثبتی این سوال را مطرح می کند که هدف اصلی از چنین اقدامی چه بوده است؟ چرا که تایید یا رد هیات تحقیق و تفحص از یک فرد یا شرکت بار روانی بسیار مثبتی در حیات مدیریتی مدیران عامل دارد. آیا هدف مهندسی افکار عمومی برای بقا مدیران است و یا موضوع چیز دیگری بوده است؟ اساسا مدیران توانمند نیاز به رفتارهای پوپولیستی ندارند بلکه با تراز مالی قوی در پایان سال مالی قدرت خود در بهبود اوضاع را نشان می دهند.

دومین نکته این است که عقلا و عرفا وقتی یک هیاتی از مجلس مسئول تحقیق و تفحص از خودروسازی می شود، قاعدتا تا قبل از بررسی و تهیه گزارش نهایی خود نباید در خصوص هیچ شخص، شرکتی و یا گروهی سخن به میان بیاورد؛ چه مثبت چه منفی. چرا که هرگونه اظهارنظر در بحبوبه بررسی و قبل از اتمام کار می تواند هزاران شائبه ایجاد کند. از این رو از هیات تفحص این سوال مطرح است که این بازدید به معنای اتمام کار تحقیق و تفحص است؟ آیا گزارش نهایی این هیات نهایی و اطلاع رسانی شده است که این اظهارنظرها را بیان می کنند؟  جالب اینجا است که طبق اظهارنظر مدیرعامل ایران خودرو در این گزارش، قرار است بعدا اطلاعات مورد نیاز هیات تحقیق و تفحص به آنان ارائه شود. یعنی هنوز این هیات بررسی خود را در خصوص ایران خودرو به اتمام نرسانده است.

“طبق گزارش ارایه شده میزان ساخت داخل محصولات ایران‌خودرو افزایش پیدا کرده است.”

“مدیرعامل ایران خودرو توضیح داد که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و با افزایش تولید محصولات، تاخیر در تحویل محصولات این شرکت از ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو به ۱۰ هزار دستگاه کاهش یافته و اگر برخی قطعات کوچک نیز تامین شود، توانایی تحویل محصولات را به صورت دو روزه نیز دارند.”

“براساس اظهارات مسوولان ایران خودرو، برنامه‌ریزی برای ارتقای کیفیت و ارتقا به سطح محصولات ۴ و ۵ ستاره و نیز کاهش هزینه‌ها در حال انجام است و ارتباط با شرکت‌های دانش‌بنیان نیز برقرار است.”

همان طور که مشخص است بسیاری از صحبت ها اعضای هیات تحقیق و تفحص مجلس براساس صحبت مدیرعامل ایران خودرو و گزارش این شرکت است. براین اساس اگر قرار بود هیات تحقیق و تحفص اظهارنظر خود را براساس گزارش ایران خودرو ارائه دهد، دیگر چه نیازی به بازدید و نشست خبری بود؟ مگر نه این است که دستگاه ها و گروه های نظارتی بررسی دقیق خود را اعلام کنند؟ لذا این شائبه ایجاد می شود آیا برخی نمایندگان مجلس بلندگوی مدیران عامل هستند؟

پنجمین نکته هم این سوال جدی است که چرا مدیریت ایران خودرو در شرایط کنونی که شرکت ایران خودرو به ورشکستگی مطلق رسیده، در راستای حفظ حقوق مردم است و اصول ارزشی که به آن اعتقاد دارد، اداره این شرکت را به افراد توانمندتر نمی سپارد؟ مگر طبق ارزش های دینی و اخلاقی، حقوق سهامداران که مردم و دولت می باشند، حق الناس نیست و ضرر به آنان از گناه و تخلف نمی باشد؟ پس افراد ناتوان در بهبود وضعیت باید عرصه مدیریت را ترک کنند. امام خمینی (ره) در کتاب البیع، در ضمن بیان کردن بحث ولایت فقیه، تاکید کرده اند که افرادی می توانند پست های نظام اسلامی را بر عهده بگیرند که اولا سواد و دانش لازم را داشته باشند، ثانیا عادل و متعهد بوده و در پی کسب مادی خود نباشند. اما این موارد کفایت نمی کند، بلکه شرط سوم این است که افراد باید کفایت لازم برای کار و توان مدیریتی را داشته باشند.

 

منبع: خط بازار

منبع: خط بازار