شهرخبر

دو گام مهم برای رسیدن به اقتصاد پایدار/ چگونه صنعت لوازم خانگی کشور احیا شد؟

کارگرآنلاین|حمایت از تولید داخلی اصلی‌ترین عامل در توسعه پایدار و شکوفایی اقتصادی کشورهاست.

مؤلفه کلیدی حمایت از تولید ملی مهمی است که با نگاه به تجربه کشورهای موفق می‌توان دریافت که چگونه آن‌ها را در صدر برترین اقتصادهای جهان قرار داده است. به‌عنوان نمونه کشور چین با اولویت قرار دادن سیاست حمایت از تولید داخلی و ممنوعیت صادرات مواد خام اکنون صاحب گسترده‌ترین صنایع ماشین‌آلات، غلات، زغال‌سنگ، آهن، استیل و ... است.

چشم‌بادامی‌ها در سایه سیاست در پیش‌گرفته خود نه‌تنها بر جمعیت شاغل خود افزوده و نرخ بیکاری را به کمترین میزان ممکن رسانده‌اند بلکه کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی را با حمایت‌های ویژه در مسیر خلق فرصت‌های نو قرار داده‌اند به همین دلیل است که سرمایه‌گذاری ۱۱ ساله دولت ریسک‌پذیر چین از فعالان انرژی‌های تجدید پذیر چینی به بار نشسته و اکنون این کشور درزمینهٔ فنّاوری برق خورشیدی پیشتاز در دنیاست.

دولت چین در تمامی ابعاد مربوط به بدنه اقتصادی خود ریسک سرمایه‌گذاری‌های پرخطر را پذیرفته و به تأمین مالی بخش خصوصی خود می‌پردازد.

صنعت لوازم خانگی صاحب فناوری شد

سابقه سیاست حمایت از تولید ملی در ایران چندان طولانی نیست و به دهه ۹۰ برمی‌گردد، به نظر می‌رسد در طی این سال‌ها تنها توانسته‌ایم به یو من خروج شرکت‌های خارجی از ایران در اثر تشدید تحریم‌ها در صنعت لوازم‌خانگی موفق باشیم و بازار لوازم خانگی را از کالای ایرانی اشباع کنیم.

به گفته علیرضا سلیمی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی «صنعت لوازم‌خانگی ما امروز احیاشده و به راه افتاده است، امروز ۵۰۰ کارخانه و ۱۹ میلیون تولید لوازم‌خانگی داریم.»

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز می‌گوید «در حوزه صنعت لوازم‌خانگی از جهت کمّیت و کیفیت گام بزرگی برداشته‌شده است، بنابراین نه دولت و نه مجلس به دنبال این نیستند که با بازگشت شرکت‌های خارجی به بازار داخلی، تولید داخلی با این کیفیت را دچار مشکل کنند و هرگز این اتفاق نمی‌افتد.»

مهار تورم و شکوفایی اقتصادی درگرو حمایت از تولید ملی

انتهای پیام/

منبع: آنا