شهرخبر

سوگند مخفیانه نظامیان آمریکا جهت تمرد از دستور حمله هسته‌ای ترامپ

آمریکا

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا از مقام‌های ارشد نظامی خواسته به دستور احتمالی دونالد ترامپ برای آغاز حمله هسته‌ای توجه نکنند.

به گزارش مشرق، در کتابی که به تازگی نوشته شده ادعا شده «مارک میلی»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا دو روز بعد از آشوب‌های ۶ ژانویه مقام‌های ارشد نظامی را جمع کرده و از آنها خواسته از گرفتن هر گونه دستور احتمالی از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور وقت آمریکا برای آغاز حمله هسته‌ای اجتناب کنند.

این ادعاها در کتابی به نام «Peril» (به معنی «خطر») که دو نفر از خبرنگاران سی‌ان‌ان به نام‌های «باب وودوارد» و «رابرت کوستا» آن را به تازگی به رشته نگارش درآورده‌اند مطرح شده است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان بر اساس بخش‌هایی از این کتاب نوشته میلی از حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره در روز ۶ ژانویه «به شدت شوکه» شده و اطمینان داشته که کارکردهای عقلانی ترامپ بعد از نتایج انتخابات به شدت تضعیف شده است.

طبق آنچه در کتاب مطرح شده میلی به فرماندهان ارشد نظامی گفته است: «هیچ‌وقت نمی‌توان فهمید چه اتفاقی باعث می‌شود رئیس‌جمهور جوش بیاورد.»

سی‌ان‌ان می‌گوید دیدار رابرت میلی با مقام‌های ارشد پنتاگون روز ۸ ژانویه ۲۰۲۱ (دو روز بعد از حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره) به صورت مخفیانه برگزار شده است.

او در آن جلسه خطاب به فرماندهان ارشد نظامی گفته از هیچ کس دستوری برای اقدام نظامی نگیرند مگر اینکه او هم جزئی از فرایند تصمیم‌گیری بوده باشد. وی گفت: «مهم نیست چه چیزی به شما گفته می‌شود شما این روال را دنبال کنید و [اطمینان حاصل کنید] که من جزئی از فرایند تصمیم‌گیری بوده‌ام.»

مارک میلی سپس در اتاق چرخ زده به چشمان تک تک فرماندهان نگاه کرده و از آنها خواسته که بگویند که فهمیده‌اند وظیفه‌شان چیست. نویسندگان کتاب نوشته که میلی، این اقدام را نوعی «سوگند» می‌دانسته است.

کتاب peril بر اساس مصاحبه با بیش از ۲۰۰ شاهد عینی نوشته شده و روایتی جدید از آخرین روزهای حضور دونالد ترامپ در قدرت است.   این سومین کتاب وودوارد است که به شرح رفتارهای تکانشی و دمدمی‌مزاج فرمانده کل نیروهای مسلح در آمریکا می‌پردازد. مطابق این روایت، ترامپ در آخرین روزهای حضورش در قدرت عصبانی بوده و بر سر مشاوران و معاونانش فریاد می‌زده است.»

منبع: فارس