شهرخبر

اسماعیلی:

برگزاری جشنواره با محور حاج قاسم سلیمانی پیشانی فعالیت‌ها و ماموریت‌های وزارت ارشاد است

برگزاری جشنواره با محور حاج قاسم سلیمانی پیشانی فعالیت‌ها و ماموریت‌های وزارت ارشاد است

اسماعیلی در جریان برگزاری طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم ضمن گرامیداشت یاد شهدا خبر از برگزاری جشنواره ویژه حاج قاسم سلیمانی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داد و گفت: این جشنواره پیشانی فعالیت‌ها و ماموریت‌های ما در وزارتخانه است.

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد ارتباطات رسانه‌ای (فهما)، آیین تجلیل از خانواده شهید «جهانگیر صدقی ده‌زیاری» صبح سه‌شنبه ۲۳ شهریور در ادامه سلسله برنامه‌های فاز دوم طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم با عنوان «شکوه مادری»، با حضور مجازی «محمدمهدی اسماعیلی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت‌الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور برگزار شد.

این آیین در جوار مزار سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در استان کرمان و با حضور مسئولانی استانی از جمله حجت الاسلام و المسلمین «حسین علیدادی سلیمانی» نماینده ولی فقیه، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار کرمان برگزار شد.

اسماعیلی در این نشست با اشاره به حماسه مسجد جامع کرمان و خباثتی که رژیم پهلوی در این ماجرا از خود نشان داد، اظهار کرد: این جریان تا مدت ها از موضوعات و محورهای شعار انقلابیون و مردم در سراسر کشور بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به حماسه بزرگ لشکر همیشه ‌پیروز ثارالله استان کرمان در طول دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: اما حماسه بزرگتری که به نام کرمان و کرمانی‌ها رقم خورد در دفاع از حرم و با نام شهید عالی مقام، شهید حاج قاسم سلیمانی بود و این مساله افتخاری برای من است که در آغاز فعالیت‌های خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم و از این راه دور به روح پاک حاج قاسم عرض سلام و درود داشته باشم و امیدوارم که خداوند در پیمودن راه شهدا به ویژه این شهید، عنایت به ما داشته باشد.

وی در بخش دیگری از مباحث خود ضمن گرامیداشت یاد شهید «جهانگیر صدقی ده‌زیاری» که جلسه این هفته سه‌شنبه تکریم با محور تجلیل از خانواده آن شهید برگزار شد، اظهار کرد: همه ما مرهون مادران و پدران شهیدی هستیم که در مکتب امام (ره) و انقلاب اسلامی ابراهیم‌وار اسماعیل‌های خود را به مسلخ شهادت رهنمون شدند. این انقلاب بزرگ و میراث والاقدر حاصل خون‌های چنین شهدای پر فضیلت و ایثار پدران و مادران آنها است.

اسماعیلی همچنین ضمن قدردانی از حجت‌الاسلام و المسلمین «حبیب‌رضا ارزانی» در راستای برگزاری طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم گفت: امام راحل فرمود: «شهدا امامزادگان عشقند که مزارشان زیارتگاه اهل یقین است»؛ امروز ما در هرجا از این کشور که پا به مزار پاک شهدا می گذاریم معنویت و اخلاص آنان  وجودمان را در بر می گیرد؛ روزهای قبل طی سفرهایی که به استان‌های اصفهان، همدان و قم داشتم به زیارت شهدا رفتم و امروز از راه دور به زیارت شهدای کرمان می روم، به راستی حسی که در این سفرها و حضور بر سر مزار شهیدان به ما دست می دهد، ایمان و حسی است که ما را برای پیمودن راهی که شهدا برای ما باز کردند منسجم می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ویژگی اصلی انقلاب اسلامی ایثار و شهادت است؛ مکتبی که امام خمینی(ره) بنیان گذاشت و رهبری انقلاب اسلامی ادامه داده و بزرگانی چون حاج قاسم برای ما زنده نگاه داشتند؛ این مسیر به نام مکتب حاج قاسم ادامه یافت و نشان دهنده راهی است که باید طی شود. ما هیچ تکلیفی نداریم جز انجام آرمان‌های انقلاب اسلامی که در همین مسیر توسط شهدا و با خون‌شان به امضا رسیده است ، پس باید این مسیر را ادامه دهیم و کارهایی که در این عرصه انجام می‌شود از باب ادای وظیفه است و اگرنه همه ماموریت‌های ما در راه احیای این مسیر قرار دارد.

اسماعیلی افزود: دولت مردمی و رئیس جمهور محترم افتخارشان آن است که بتوانند گامی را در مسیر تحقق اهداف انقلاب اسلامی طی کنند. یکی از ماموریت‌های اصلی و بنیادین ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تجلیل از شهدا ومعرفی فرهنگ شهادت است؛ بحث فرهنگ شهادت یعنی فرهنگ انقلاب، یعنی فرهنگ حمایت از آرمان‌ها، فرهنگ مقامت، فرهنگ استکبارستیزی که تجلی آن ذیل این دال مرکزی که شهادت است قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: تمامی فعالیت‌های ما باید در مسیر فرهنگ شهادت ادامه یابد، اگر سینمای ما می‌خواهد کار قوی انجام دهد باید به تحکیم این راه بیانجامد، تئاتر، هنرهای تجسمی، حوزه اطلاع‌رسانی و رسانه همه باید در خدمت تحقق این هدف والا باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هنر پا ک و انقلابی آن است که مرارت‌هایی که پدران و مادران شهدا متحمل شدند را نشان دهد، اکنون که مادر شهید صدقی صحبت می‌کرد به یاد فیلم ارزشی «نرگس آبیار» در مورد مادر شهید افتادم. تاثیری که یک فیلم دارد ممکن است هزار ساعت سخنرانی نداشته باشد.

اسماعیلی افزود: همه همت ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن است که همه امکانات را بسیج کرده و از اهالی هنر درخواست کنیم که در این مسیر به تولید محتوا بپردازند، در این راستا در مجلس شورای اسلامی و تنی چند از نمایندگان استان کرمان قول دادم که برای شهید حاج قاسم سلیمانی کار ویژه ای در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه‌اندازی کنیم از جمله راه اندازی جشنواره ای خاص حاج قاسم سلیمانی برگزار کنیم که به زودی محقق می شود.

وی در ادامه ضمن تاکید به معاونان وزارت خانه و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، به منظور در دستور کار قرار دادن جشنواره مذکور با محور حاج قاسم گفت: ما در پیشانی فعالیت ها و ماموریت های خود، برگزاری یک مراسم و یک جشنواره ویژه برای شهید حاج قاسم سلیمانی را خواهیم داشت که برکتی برای کارها و فعالیت های ما در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در سراسر کشور باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان اظهار کرد: در روزهای منتهی به هفته دفاع مقدس هستیم، به روح شهدای هشت سال دفاع مقدس، به آزادگان، جانبازان و رزمندگان درود می‌فرستم و امیدوارم که این حرکت خوبی که آغاز شده است تداوم داشته باشد و با پوشش خوب رسانه‌ای مردم از فیوضات آن بهره مند شوند.

انتهای پیام