شهرخبر

ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، میزان خسارت مالی کرونا به هتل های کشور به 20200 میلیارد رسید.

جمشید حمزه زاده گفت: از اسفند 98 تا پایان مرداد 1400 بالغ بر 20 هزار و 200 میلیارد تومان زیان مالی متوجه هتل ها و مراکز اقامتی رسمی شد و متاسفانه، دو سوم کارکنان هتل ها شغلشان را از دست داده اند، درحالیکه بسیاری از آنها نیروهای متخصص این حوزه بودند.

او اظهار کرد: هتلداران از آغاز بحران کرونا مطالباتی جزیی داشتند که متاسفانه پس از گذشت یک سال و نیم، نه از سوی دولت قبل و نه از جانب دولت فعلی هیچ پاسخی به این مطالبات داده نشده است. این مطالبات می توانند بخشی از خسارات وارد شده به هتل ها را جبران کنند.

حمزه زاده بیان کرد: تسهیلاتی با بهره تک رقمی، تنفس حداقل یک ساله و بازپرداخت طولانی مدت از جمله مطالبات بود. این تسهیلات می تواند متناسب با حجم کار هتل و مثلا تعداد اتاق های آن در نظر گرفته شود. موضوع دیگر معافیت 100 درصدی مالیاتی اعم از مالیات بر درآمد و ارزش افزوده تا پایان کروناست. همچنین تخفیف و بخشودگی ویژه برای هتلداران در ارتباط با هزینه حامل های انرژی و مثلاً پایین آوردن تعرفه مصرف هتلداران در این بخش. به علاوه بخشودگی سهم کارفرما از بیمه کارکنان می تواند از اشتغال ایجاد شده در هتل ها محافظت کند و مانع از تعدیل نیرو شود. امهال بازپرداخت تسهیلات دریافتی برای دوره های مشخص خصوصا برای هتل هایی که پس از دریافت وام دچار رکود ناشی از بحران های سالهای گذشته و خصوصا شیوع ویروس کرونا شدند، موضوع دیگر است.

رئیس جامعه هتلداران، ارزان سازی سفر را که بتازگی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر آن تاکید داشت از جمله اقدامات حمایتی دولت از مردم و صنعت گردشگری دانست و افزود: بیشتر هتل ها برای همکاری در این طرح آمادگی دارند و حاضرند بدون اینکه کیفیت خدمات را پایین آورند به سهم خود، به این ارزان سازی سفر کمک کنند. اگر این طرح اجرا شود، هم مردم از عواید آن بهره مند می شوند و هم چرخ راکد اقتصاد هتل ها تا حدی به حرکت درمی آید. این مطالبات از نظر ما جزئی است که انتظار داریم در دولت جدید محقق شود و صنعت هتلداری تا حدی تقویت شود و جان بگیرد.

میزان خسارت مالی کرونا به هتل های کشور به 20200 میلیارد رسید