شهرخبر

معاون جوزف بورل:

توافق ایران وآژانس گام مثبتی در آگاهی از برنامه هسته‌ای ایران است

توافق ایران وآژانس گام مثبتی در آگاهی از برنامه هسته‌ای ایران است

معاون «جوزف بورل» با استقبال از توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: ضروری است که ما گفتگوهای وین را هر چه سریعتر از سر بگیریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، «انریکه مورا» معاون «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز یکشنبه در پیامی توییتری از توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال کرد.

در پیام توییتری معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص آمده است: این گام مثبتی جهت تداوم آگاهی درباره برنامه هسته ای ایران است و به دیپلماسی مجال می دهد. من از تلاش ها (در این راستا) قدردانی می کنم.

«انریکه مورا» در این خصوص اضافه کرد: هدف اتحادیه اروپا همچنان اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک توسط همه است. از این رو، ضروری است که ما گفتگوهای وین را هر چه سریعتر از سر بگیریم.

توافق ایران وآژانس گام مثبتی در آگاهی از برنامه هسته‌ای ایران است

امروز و همزمان با سفر رافائل گروسی به ایران، دو طرف بر سر تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی به توافق رسیدند.

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رافائل گروسی، ضمن اعلام این مطلب گفت که به زودی یک هیات از آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران خواهد آمد تا اقدامات فنی برای تعویض کارت‌های حافظه را انجام دهد. به گفته وی، کارت‌های قدیمی در ایران «نگهداری و پلمپ می‌شود» و کارت‌های جدید نیز در دوربین‌ها نصب خواهند شد.

سفر گروسی در حالی انجام شد که وی پیشتر از بابت عدم پاسخگویی ایران به اتهام وجود موارد رادیواکتیو در برخی سایت های از پیش اعلام نشده و همچنین عدم دسترسی به تجهیزات نظارتی آژانس ابراز نگرانی کرده بود.

طرح این ادعاها موجب شد تا ایران بار دیگر به آژانس درباره لزوم رعایت اصل بی طرفی هشدار بدهد.