شهرخبر

ایا نیکزاد بلایی که بر سر مسکن مهر آورد را بر سر لوازم خانگی ایرانی نیز می آورد؟

ایا نیکزاد بلایی که بر سر مسکن مهر آورد را بر سر لوازم خانگی ایرانی نیز می آورد؟

علی نیکزاد در نطقی از خودکفایی لوازم خانگی در ایران سخن گفت، درحالیکه اساسا رقبای خارجی در این بازار مدتی است حضور کمرنگی دارند.

به گزارش تحریریه، دور جدیدی از تلاش برای ایجاد انحصار به بهانه حمایت از تولید لوازم خانگی داخلی آغاز شده است.

اکنون یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ما رقابتی نبودن و انحصارهای چند لایه است. نمونه بازر آن صنعت خودرو است که رسما به دست دو خودروساز یا به بیان بهتر دو مونتاژکار افتاده و قیمت را آن دو تعیین می کنند. همین انحصار مردم ایران را به این جهت هدایت کرده است که مجبور باشند خودروهایی با کیفیت بسیار نازل را با قیمت بسیار بالا خریداری کنند.

این مساله گویا برای مسئولین کشور درس عبرت نشده و سعی دارند با سیاست های تکراری و غلط صنعت لوازم خانگی را نیز به سرنوشت صنعت خودرو ایران دچار کنند.

با توجه به اینکه مدتی است واردات رقبای خارجی به بازار ایران تقریبا به صفر رسیده، تولیدکنندگان داخلی از فرصت استفاده کرده و با کمترین ارتقا کیفیت محصولات خود را با قیمت بالا به بازار عرضه می کنند. متاسفانه مسئولان ما نیز بجای شکست انحصار و ایجاد بازاری رقابتی به حمایت از تولیدکنندگان رفته و گویا مصرف کننده در این میان حقی ندارد.

در آخرین نمونه این سیاست ها علی نیک زاد در نشست علنی چهارشنبه 17شهریورماه مجلس شورای اسلامی به جای حمایت از قوانین ضدانحصار و نیز تاکید بر بالابردن کیفیت لوازم خانگی داخلی، با اشاره به نطق قرائت شده از غلامرضا مرحبا و امضای 18 هزار کارگر برای حمایت از کارگران در حوزه لوازم خانگی عنوان کرد: همان طور که فرزندان غیور این کشور در تولید بنزین به خودکفایی رسیده‌اند، به فضل الهی در همه حوزه‌ها به خودکفایی خواهیم رسید و مجلس از خودکفایی در حوزه تولیدات لوازم خانگی حمایت می‌کند.

ظاهرا علی نیکزاد بنا دارد بلایی که با بلندمرتبه سازی بر سر مسکن مهر آورد را بر سر لوازم خانگی نیز آورده و اصل حمایت از تولید داخل را به ناکجاآباد انحصار منحرف کند.

پایان/