شهرخبر

بیکاری ۲ میلیون نفری کارگران ساختمانی با کرونا


بیکاری 2 میلیون نفری کارگران ساختمانی با کرونا

درآمد یکی از دغدغه های اصلی کارگران فصلی است که هر ساله با فرا رسیدن فصل سردسال بیشتر می شود. اما این بار کرونااست که باعث بیکاری ۲میلیون کارگر ساختمانی فصلی شده است.

به گزارش خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، با فرارسیدن فصل پاییز، و رسیدن فصل سرد سال, همچنین همزمان با فراگیرشدن بحران کرونا در کشور,  به نظر می‌رسد کارگران فصلی، اعم از کارگران ساختمانی، روزمزد و کشاورزی، منابع درآمدی خود را از دست خواهند داد. از سوی دیگر به دلیل تبعات اقتصادی کرونا، تورم فراگیر و بیکاری فزاینده در فصل‌های گرم سال یعنی در تابستان و بهار، میزان درآمد این بخش از کارگران کشور از ابتدای سال جاری با کمبود و نزول شدیدی مواجه شده است. از این جهت، بخشی مهم از کارگران کشور در خطر سقوط معاش و مهلکه فقر قرار دارند. با این حال انتظار این کارگران حمایت است تا بتوانند از این وضعیت نجات یابند.

 *بیکاری 2 میلیون کارگر ساختمانی فصلی باشیوع کرونا 

کارنامی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: بیش از 2 میلیون کارگر ساختمانی فصلی به مدت 18 ماه است به دلیل کرونا بیکار شده‌اند. امیدواریم مجلس و دولت با تعامل با همدیگر بتوانند مشکلات کشور را حل کنند و منشأ خدمات بهتری برای مردم باشند.

 بابایی با بیان اینکه بحث کرونا در استان مازندران و همچنین زیرساخت های بهداشتی و درمانی بسیار مهم است، افزود: انتظار می رود وزیر بهداشت در اولین فرصت به استان مازندران سفر و زیرساخت های بهداشتی و درمانی را از نزدیک مشاهده کند به ویژه ویروس پیشرفته کرونا که در مازندران رکورد زده و به دغدغه جدی مردم تبدیل شده است.

نماینده مردم ساری با تاکید بر ضرورت اجرایی شدن رتبه بندی معلمان، گفت: فرهنگیان از دولت و مجلس توقع دارند، امیدواریم که پاسخگوی مطالبات آن ها باشیم.

وی با انتقاد از اینکه بیش از 2 میلیون کارگر ساختمانی فصلی به مدت 18 ماه است به دلیل کرونا بیکار شده اند، گفت: این افراد حتی بیمه هم نیستند، رهبر معظم انقلاب بر ضرورت توجه به کارگران تاکید کردند البته اتفاق که نیفتاد و نیاز است دولت به ویژه مجلس نشست ویژه ای را برای تعیین تکلیف وضعیت این کارگران برگزار کند و حمایت از آن ها در اولویت قرار گیرد.

 *دغدغه های کارگران فصلی 

شغل مناسب و درآمد کافی، دوری از خانواده، افزایش بیکاری، نبود امنیت شغلی و نداشتن بیمه همچنین نبود مکان مناسب برای اسکان در محل کار، قصه پرغصه کارگران فصلی است که برای یافتن شغل به کلانشهرها مهاجرت کرده‌اند و در حال حاضر نیز با شیوع کرونا میلیون‌ها کارگر فصلی را با بیکاری روبه‌رو کرده است.

انتهای پیام/