اولین گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم؛

باید اعتماد آسیب‌دیده مردم را اصلاح کنیم/ تامین ۴۰ میلیون واکسن کرونا قطعی شده است / وعده داده شده درباره مسکن باید عملی شود

رئیسی

رئیس جمهور دولت سیزدهم درنخستین گفتگوی تلویزیونی با مردم ایران گفت: مسئله کرونا از اولویت‌های این دولت بود.

به گزارش مشرق، دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور شامگاه امروز سیزدهم شهریور ۱۴۰۰ در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم کشورمان گفت: ابتدا لازم است از عزیزانی که در مراکز درمانی تلاش می ‌کنند صمیمانه تشکر می‌کنم.

**کرونا از ابتدا از اولویت‌های دولت سیزدهم بوده است**

وی ادامه داد: از ابتدای کار در دولت مساله کرونا از اولویت‌ها بود و یک حرکت انقلابی همراه با عقلانیت نیاز بود.

رئیسی تصریح کرد: تولید داخلی نمی‌توانست نیاز داخلی را تامین کند و برآورد داشتیم برای مصرف داخلی نیازمند 100 میلیون دز واکسن هستیم. امروز 40 میلیون دز به صورت قطعی تأمین شده است و سرعت و شتاب کار زودتر هم بتوانیم باقی واکسن را تامین کنیم.

**بازگشایی مدارس در گرو واکسینه شدن است**

رئیس جمهور تصریح کرد: در برنامه دولت اعلام کردیم همه مردم واکسینه شوند و با قوت این کار دنبال خواهد شد. مردم هم همت خوبی دارند و تقریبا صف‌ها منتفی شده و این کار باید با شتاب بیشتری انجام شود و هر نوع اقدامی مانند بازگشایی مدارس در گرو این است زودتر واکسینه شدن را دنبال کنیم و در حد قابل قبولی بگوییم مردم واکسینه شده اند.

**گفته‌ام معوقات کادر درمان سریعتر پرداخت شود**

وی تصریح کرد: مردم باید فاصله گذاری و حداقل کردن ارتباطات را در کوچه و خیابان جدی بگیرند. تا آخر شهریور 40 میلیون دز قطعی است و در تامین واکسن وزارت خارجه و بهداشت نیروهای خود را بسیج کرده‌اند و نسبت به کادر درمان گفته‌ام معوقات آنها سریعا پرداخت شود.

**بنای من این است که درباره وعده‌هایم با فعل ماضی هم صحبت کنیم نه فعل مستقبل**

رئیسی در مورد وعده‌های انتخاباتی خود و دنبال کردن آن اظهار داشت: بنای من این است با مردم صحبت کنم و با فعل ماضی هم صحبت کنیم نه فعل مستقبل.

وی ادامه داد: در حوزه مسکن وعده‌های که داده شده باید انجام شود ما در سال حدود 2 میلیون مسکن نیازمندیم و ما کف آن را گفتیم. مجلس هم قانون دارد و بافت‌های فرسوده باید درست شود و دولت در بخشی از این موضوع خودش مسکن می سازد و در بخشی هم تسهیلات پرداخت می کند.

**اصلی ترین موضوع در مسکن، زمین است که باید آماده سازی شود**

رئیس جمهور گفت: اصلی ترین موضوع در مسکن، زمین است که باید آماده سازی شود. مسکن جزء موارد پیشتاز و پیشران اقتصاد است که خیلی صنایع را با خود همراه می‌کند. من روز اول دولت، این موضوع را به وزیر مکلف کردم و ایشان هم با قدرت و حساسیت دارد دنبال می‌کند. بعضی در این مورد تردید نکنند.

وی در مورد مبارزه با فساد در دولت تصریح کرد: من در روز اول دولت به همه همکاران گفتم منافذ و بستر های فساد را در دولت شناسایی کنند. قبل از شروع دولت هم به کارگروهی گفته بودم که این موضوع را پیگیری کنند و منشوری در این باره ایجاد شود که این منشور آماده خواهد شد. شرط ما در دولت فساد ستیزی برای همه مدیران است. همه مدیران باید خود را پاسخگو بدانند. یکی از آسیب‌ها در این مدت اعتماد مردم است و ما باید اعتماد آسیب دیده را اصلاح کنیم و صادق الوعد باشیم.

**به همکاری مردم سخت امیدوارم**

رئیسی بیان داشت: به همکاری مردم سخت امیدوارم. برای من بسیار نامه نوشته شده است می‌گویند اصلا صحبت از پست و مقام نیست و ما هر کاری از دستمان بر بیاید انجام می‌دهیم.

وی اظهار داشت: مردمی بودن یک محوری است که همواره باید مورد توجه دولت و مسئولین باشد. مردم باید دولت را از خودشان بدانند. من سعی کرده‌ام در هر جایی که بودم ارتباط خودم با مردم را حفظ کرده‌ام. من در این دو استانی که رفتم سعی کردم در بخشی از سفر با مردم ارتباط داشته باشم. این از این حیث بوده که مسئولین در هر سطحی بدانند باید با مردم ارتباط داشته باشند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: باید رفت صحنه را دید. «شنیدن کی بُوَد مانند دیدین». من نشستم با مدیران تا ببینم چه راهکاری می توان انجام داد. من بی اطلاع از شرایط استان‌ها نیستم. ما در خدمت وزرا در این سفرها بودیم. وزرا و مدیران استانی با هم نشستند و به راهکار رسیدند و اقدامات شروع می شود.

وی ادامه داد: مردم باید امیدوار شوند. یک‌سری راهکارها را پیدا کردیم و یک‌سری راهکارها در مرکز باید دنبال شود و زمان بر است. یقین داریم این کار جواب می دهد. اینها زمینه ای است که می تواند ارتباط دولت را با مردم و نخبگان داشته باشد.