شهرخبر

هشدار سازمان ملل درباره مهاجرت ۵۰۰ هزار نفری شهروندان افغانستان

مهاجرت

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد با هشدار نسبت به آینده نامشخص افغانستان، اعلام کرد بیش از 500 هزار شهروند افغان، کشورشان را ترک خواهند کرد.

به گزارش مشرق، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهجویان هشدار داد که احتمال می‌رود تا چهار ماه آینده بیش از ۵۰۰ هزار تن از شهروندان افغانستان، به علت اوضاع نامشخص، این کشور را ترک کنند.

پس از گذشت نزدیک به دو هفته از سقوط دولت پیشین افغانستان از سوی طالبان، هنوز هیچ چارچوبی برای تشکیل حکومت تازه ایجاد نشده و این اوضاع هزاران خانواده را مجبور کرده است که کشور را ترک کنند.

کلی کلمنتس، معاون کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهجویان، گفت: «در حال حاضر ما شاهد خروج شمار زیادی از افغان‌ها نیستیم، اما اوضاع مبهم در افغانستان سریعتر از آن‌چه انتظار می‌رفت تغییر کرده است و ما شاهد فرار انبوه از افغان‌ها خواهیم بود.»

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهجویان همچنین از کشورهای همسایه‌ی افغانستان خواست تا مرزهای خود را به روی پناهجویان افغان باز کنند.

همزمان با این، برنامه غذایی جهان از سازمان ملل متحد خواست که ۱۲ میلیون دلار را برای رساندن مواد غذایی به مردم افغانستان به این برنامه کمک کند.

شهروندان افغانستان نیز می‌گویند که نامشخص بودن وضعیت سیاسی باعث شده که آنان به فکر ترک این کشور باشند.

منبع: فارس