شهرخبر

تحویل نخستین هنگ موشک‌های اس-۴۰۰ روسیه به هند تا پایان سال جاری میلادی


تحویل نخستین هنگ موشک‌های اس-400 روسیه به هند تا پایان سال جاری میلادی

به گفته یک مقام بلندپایه روسیه، این کشور تا پایان سال ۲۰۲۱ نخستین هنگ از سامانه‌های موشکی اس-۴۰۰ را به هند تحویل می‌دهد و درخواست بلاروس برای خرید این سامانه دفاع ضدموشکی هم بررسی خواهد شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "دیمیتری شوگایف" رئیس سرویس فدرال همکاری‌های نظامی-فنی روسیه در گفت‌وگو با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو اعلام کرد که تحویل نخستین هنگ از سامانه دفاع ضدموشکی اس-400 به کشور هند تا پایان سال جاری انجام خواهد شد.

این مقام بلندپایه روس در حاشیه نمایشگاه بین المللی تجهیزات نظامی «ارتش-2021» که در حومه مسکو ادامه دارد، در این باره توضیح داد: «روند ساخت سیستم‌های دفاع ضدموشکی اس-400 برای کشور هند طبق برنامه ریزی در حال اجراست و انتظار می‌رود که نخستین هنگ این سامانه در همین سال جاری به دهلی تحویل داده شود.»

وی یادآور شد، مقامات مسکو و دهلی در سال 2018 توافقنامه مربوط به خرید این نوع سامانه دفاع ضدموشکی را امضاء کردند و تولید موشک‌های اس-400 برای هند در ماه فوریه سال 2020 آغاز شد.  

شوگایف همچنین اعلام کرد که مسئله فروش سیستم‌های دفاع ضدموشکی اس-400 به بلاروس هنوز مورد تصمیم گیری نهایی قرار نگرفته، ولی طرف روسی آمادگی دارد در صورت ضرورت بصورت عملیاتی این موضوع را بررسی کند. به گفته وی، در صورت جدی بودن درخواست مقامات مینسک، تأمین این سامانه در کوتاه‌ترین زمان ممکن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

پیش از این،"الکساندر لوکاشنکو" رئیس جمهوری بلاروس گفته بود که مینسک علاقه مند به دریافت سامانه‌های موشکی اس-400 از روسیه است.

رئیس سرویس فدرال همکاری‌های نظامی-فنی روسیه همچنین در پاسخ به سئوال دیگری یادآور شد که در جریان نمایشگاه تجهیزات نظامی «ارتش-2021»، روسیه با برخی کشورها که شرکای مرسوم این کشور هستند، قراردادهای فروش تسلیحات نظامی امضاء کرده است. شوگایف ادامه داد: «در میان این کشورها، می‌توان از قزاقستان، ارمنستان، بلاروس، ازبکستان، هند، چین و میانمار نام برد.»  

به گفته این مقام روس، ارزش کلی این قراردادها به بیش از دو میلیارد یورو می‌شود و این حجم بالا تاکنون سابقه نداشته و نخستین بار است که این مسئله پیشرفت خوبی تلقی می‌شود.

روز گذشته "آلکسی کریوارچکو" یکی از معاونین وزیر دفاع روسیه نیز گفته بود که وزارت دفاع این کشور تاکنون در حاشیه نمایشگاه «ارتش-2021» بیش از 40 قرارداد برای خرید بیش از 1300 نوع تجهیزات و فناوری‌های نظامی مختلف به ارزش حدود 500 میلیارد روبل امضاء کرده است.

انتهای پیام/