بازداشت سجاد شرور معروف که استخدام دوست دخترش بود / رها راننده رالی و رییس باند مردان مسلح بود + عکس

به گزارش رکنا، کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی در چندین عملیات گسترده، اعضای مسلح باند مخوفی را  دستگیر کردند که به سرکردگی یک دختر، منازل زیادی را در شهرهای مختلف کشور مورد دستبرد قرار داده اند.

2

ماجرای باند مخوف «رها» سیزدهم تیر گذشته از آن جا آغاز شد که مردی شب هنگام به منزلش در بولوارسجاد مشهد بازگشت اما هنوز وارد واحد آپارتمانی نشده بود که متوجه شد منزلش مورد دستبرد قرار گرفته است.

او درحالی با نگرانی به جست‌وجوی اطراف پرداخت که در یک لحظه دو جوان ناشناس را دید که سوار آسانسور شدند. مرد میان سال که به آن ها مشکوک شده بود با گام های تند از پله های ساختمان پایین رفت و در کنار باغچه ساختمان مسکونی با آن ها روبه رو شد.

هنوز مال باخته حرفی نزده بود که ناگهان با  دیدن اسلحه ای که به طرفش نشانه رفته بود، در جا میخکوب شد. او که  دیگر یقین داشت با سارقان مسلح طرف شده است، تلاش کرد تا به نوعی از فرار دزدان مسلح جلوگیری کند ولی ناگهان صدای شلیک گلوله ای که کنار پایش به زمین اصابت کرد، او را از هر عکس العملی بازداشت.

این گونه بود که دزدان مسلح از محل گریختند و دقایقی بعد نیروهای انتظامی با تماس مال باخته وارد خیابان گلریز در بولوار سجاد مشهد شدند. بررسی های مقدماتی حاکی از آن بود که سارقان با تخریب در ضد سرقت مقادیری طلا، جواهرات و بدلیجات به ارزش حدود 110 میلیون تومان را به سرقت برده اند.

3

1

با توجه به اهمیت موضوع و ماجرای شلیک گلوله که موجب ایجاد ترس و وحشت در میان ساکنان این محله شده بود، بلافاصله سردار سرتیپ محمد کاظم تقوی (فرمانده انتظامی خراسان رضوی) دستورات ویژه ای را برای پیگیری این ماجرا صادر کرد و بدین ترتیب پرونده دزدان مسلح در اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی مورد رسیدگی قرار گرفت.

با توجه به این که  احتمال می رفت پلیس با یک باند مخوف روبه رو شود، ابتدا جلسه ای کارشناسی در حضور سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) برگزار شد و کارآگاهان ابعاد مختلف این ماجرا را مورد بررسی های تخصصی قرار دادند.

سپس گروه ورزیده ای از کارآگاهان اداره عملیات ویژه با نظارت و هدایت مستقیم سرهنگ کارآگاه «جان دیزآوندی» برای انجام تحقیقات میدانی وارد عمل شدند و به بررسی دقیق صحنه جرم پرداختند. آنان پوکه گلوله شلیک شده را به بخش کارشناسی سلاح ارسال کردند و با یک سری فعالیت های اطلاعاتی دریافتند که سارقان با یک دستگاه خودروی دنای سفیدرنگ با رینگ های اسپرت از محل گریخته اند بنابراین با بررسی خط سیر سارقان مشخص شد که دو سارق قد بلند کوله پشتی نیز همراه داشته اند. از سوی دیگر پایش 300 پلاک مشکوک و سرقتی نشان داد که سارقان پلاک سرقتی یک دستگاه پراید 141 را روی خودروی دنا نصب کرده اند و با آن از محل سرقت گریخته اند.

سرانجام بررسی بیش از 7 هزار پلاک خودرو که در محدوده وقوع سرقت تردد داشتند، دامنه تحقیقات را به شهرستان کوهدشت در استان لرستان کشاند، جایی که مشخص شد شماره پلاک یک خودرو متعلق به زنی ساکن در آن منطقه است.

ادامه تحقیقات غیرمحسوس در کوهدشت بیانگر آن بود که همسر 30 ساله این زن که «احسان» نام دارد و از یک خط تلفن مخفی استفاده می کند، در روز وقوع سرقت مسلحانه در منطقه بولوار سجاد مشهد حضور داشته است.

بدین ترتیب عملیات کارآگاهان با ردیابی های اطلاعاتی وارد مرحله جدیدی شد. کارآگاهان در ادامه بررسی های تخصصی خود روی خطوط تلفن همراه «احسان» به سرنخ هایی از جوان 27 ساله ای به نام «حمید» رسیدند که مشخصات وی با عاملان سرقت مسلحانه در مشهد مطابقت داشت. 

4

در ادامه این عملیات هر دو متهم به طور کامل شناسایی شدند و بررسی های دقیق تر نشان داد که آنان در سرقت های گذشته مشهد نیز نقش داشته اند بنابراین دو متهم مذکور به طور شبانه روزی زیر چتر اطلاعاتی  قرار گرفتند و دستور دستگیری آنان از سوی قاضی دکتر رحمانی (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) صادر شد اما در همین حال اخباری به کارآگاهان رسید که نشان می داد دو متهم تحت تعقیب قصد دارند دوباره به مشهد بازگردند.

با توجه به مسلح بودن متهمان، گروه های عملیاتی با صدور دستوری از سوی سرهنگ شفیع زاده با لوازم ایمنی تجهیز شدند و تدابیر امنیتی نیز در دستور کار قرار گرفت.

در حالی که خودروی حامل سارقان با تجهیزات نوین فنی در جاده های کشور رصد می شد، گروه های عملیاتی نیز به سرپرستی سرهنگ همتی (سرگروه عملیات) در مبادی ورودی شهر به کمین نشستند اما ناگهان ماموران پلیس راه، خودروی سارقان را در نزدیکی چناران متوقف کردند و خودرو را با توجه به دستور توقیفی آن از سوی مقام قضایی در شهر کوهنان به پارکینگ انتقال دادند.

کارآگاهان که انتظار چنین حادثه ای را نداشتند و احتمال می دادند با توجه به مسلح بودن  سارقان، جان همکاران شان در خطر باشد، بی درنگ ماجرا را به قاضی دکتر رحمانی اطلاع دادند و در کمتر از چند دقیقه با هماهنگی های انتظامی و قضایی، گروهی از نیروهای پلیس آگاهی چناران وارد عمل شدند و قبل از آن که سارقان از پارکینگ خارج شوند در محاصره قرار گرفتند.

در همین حال کارآگاهان اداره عملیات ویژه نیز در یک عملیات برق آسا، متهمان را دستگیر کردند و در حالی به مشهد انتقال دادند که در بازرسی از خودروی آنان یک قبضه سلاح کلت جنگی به همراه مقادیری مهمات، تعدادی کلید، دیلم، لباس های مختلف، افشانه فلفل، چاقو و مواد مخدر کشف شد.

 دو عضو این باند سرقت مسلحانه که مورد بازجویی های تخصصی قرار گرفته بودند به سرقت مسلحانه از واحد مسکونی در بولوار سجاد اعتراف و اظهار کردند که طلاهای سرقتی را نیز در استان لرستان به فروش رسانده اند. اما در بررسی های بیشتر که زیرنظر سرهنگ کارآگاه «جان دیزآوندی» انجام شد سرنخ هایی به دست آمد که نشان می داد سارقان مسلح در سرقت های خردادماه منازل مشهد نیز نقش داشته‌اند.

در همین اثنا مشخص شد دزدان مسلح با اعضای باندی به سرکردگی دختر سابقه داری به نام «رها» مرتبط هستند که به همراه دوست پسرش «سجاد» سرقت های میلیاردی از منازل را با شیوه «توپی زنی» در مشهد انجام داده اند و در همه این سرقت ها از خودروهای گران قیمت سفید رنگ استفاده کرده اند.

 با به دست آمدن این اطلاعات، روند تحقیقات در پرونده تغییر کرد و عملیات ها به صورت ویژه ادامه یافت. تحقیقات کارآگاهان بیانگر آن بود که «سجاد» شروری خطرناک است که پس از اختلاف با دیگر اعضای باند بر سر تقسیم اموال سرقتی، از همدستانش جدا شده و باند دیگری تشکیل داده است به طوری که با پول های سرقتی، خودروی «بی ام و» خریده است و با همدستی دیگر اعضای باند به سرقت از منازل ادامه می دهد.

در نهایت کارآگاهان به چند مخفیگاه متهم در کرج، پرند و تهران رسیدند و آن ها را شناسایی کردند، سپس گروه عملیاتی دوباره عازم تهران شدند و با همکاری نیروهای اداره اطلاعات جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی به طور شبانه روزی به ردزنی سجاد و رها پرداختند تا این که با رصد خودروی «بی ام و» کارآگاهان وارد مخفیگاه سارقان در منطقه الهیه تهران شدند و در یک عملیات ضربتی و هماهنگ دو متهم سابقه دار را دستگیر و به مشهد منتقل کردند.

با دستگیری «رها» مشخص شد که این دختر سابقه دار راننده پیست رالی است و باندهای خطرناک دیگری را نیز هدایت می کند. از سوی دیگر در بازرسی از کیف «سجاد» یک رم رایانه پیدا شد که بررسی ها نشان داد او از درون گاوصندوقی در تهران یک کیلوگرم طلا را به سرقت برده است.

همچنین تاکنون اموال گران بهایی از سارقان کشف شده است که بیانگر دستبردهای مختلف اعضای این باند مخوف در استان های دیگر کشور از جمله شیراز و تهران است. از سوی دیگر تصاویری از متهمان در فضای مجازی به دست آمد که آنان را با سلاح های کلاشینکف در دست نشان می دهد.

با توجه به اهمیت خاص این پرونده سرقت مسلحانه، رسیدگی قضایی آن در شعبه 602 و زیرنظر قاضی نظری در حالی ادامه دارد که تحقیقات نشان می دهد «رها» با اسامی مستعار زیادی در باندهای مختلف حضور داشته و هر بار بعد از دستگیری خود را با نام های دیگری به پلیس معرفی کرده است.

5

در ادامه تحقیقات مشخص شد آخرین باری که سجاد، رها و احسان با هم در مشهد مرتکب سرقت می شدند هنگام کندن پلاک یک خودرو، دست سجاد به شدت دچار جراحت می شود به طوری که در بیمارستان امدادی مورد مداوا قرار می گیرد اما برای آن که شناسایی نشوند، در یک فرصت مناسب از بیمارستان فرار می کند و به اعضای دیگر باند می پیوندد.

تحقیقات بیشتر درباره جرایم این باند مخوف همچنان توسط کارآگاهان اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی ادامه دارد.

سجادپور