شهرخبر

پیش بینی اقلیم شناس از زمان وقوع یک فاجعه جهانی

اقلیم شناس در رابطه با تغییرات اقلیمی کره زمین اظهار داشت: اگر سطح اقیانوس جهانی تنها چند متر افزایش یابد، حدود ۳۰ درصد از مساحت زمین زیر آب خواهد رفت.

به گزارش منیبان به نقل از اسپوتنیک، ولادیمیر ریابوف اقلیم شناس و دانشیار آکادمی فناوری کشاورزی، هشدار داد که اگر بشریت تلاش جدی برای کاهش گرمایش زمین انجام ندهد، در ۱۰۰ سال آینده سطح اقیانوس جهانی ممکن است ۵ متر افزایش یابد.

به گفته این اقلیم شناس، این امر منجر به مهاجرت بزرگ جدیدی از مردم خواهد شد.

این کارشناس توضیح داد که اگر سطح اقیانوس جهانی تنها چند متر افزایش یابد، حدود ۳۰ درصد از مساحت زمین زیر آب خواهد بود. این به نیاز به جابجایی تعداد زیادی از مردم، انتقال تولید و انتقال مسکن منجر می شود.

بر اساس برآوردها، افزایش قابل توجهی در سطح اقیانوس ها تا سال ۲۰۵۰ رخ می دهد و تغییرات آب و هوایی تنها چند درجه منجر به تغییرات جهانی می شود که سازگاری با آنها بسیار دشوار خواهد بود.

اگر همه کشورهای جهان، به گفته این کارشناس انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهند، چنین چشم اندازهای تهدید آمیزی به واقعیت تبدیل نمی شوند.

وی خاطرنشان کرد: بشر قادر است افزایش شدید سطح اقیانوس جهانی را ۳۰۰ سال به تعویق بیندازد. البته، متوقف کردن این واقعه غیرممکن است. اما در آن صورت بشریت زمان بیشتری برای آماده شدن برای شرایط جدید پیش رو خواهد داشت.

۱۹ آگوست رئیس گروه هواشناسی و اقلیم شناسی دانشکده جغرافیا، دانشگاه دولتی مسکو الکساندر کیسلوف گفت که به دلیل گرم شدن کره زمین، ممکن است پدیده های طبیعی ظاهر شوند که برای برخی مناطق آب و هوایی معمول نیست.

وی تصریح کرد که مناطق آب و هوایی مانند گذشته باقی خواهند ماند. با این حال، به گفته وی، پدیده های خطرناک در هر یک از آنها ظاهر می شوند.