شهرخبر

پیش‌بینی وضعیت بورس تا پایان سال ۱۴۰۰ / بازدهی ۵۰ درصدی بورس امکان پذیر است؟

یک کارشناس بازار سرمایهدرخصوص پیش‌بینی بازار سهام گفت: انتظار می‌رود رشد شارپی تا پایان سال نداشته باشیم و حداکثر بازدهی بورس ۴۰ تا ۵۰ درصد باشد.

پیش‌بینی وضعیت بورس تا پایان سال ۱۴۰۰ / بازدهی ۵۰ درصدی بورس امکان پذیر است؟

به گزارش  سلام نو به نقل از تجارت‌نیوز، بازار سهام در روزهای گذشته روند متعادلی را گذراند. شاخص‌سازان بازار روند صعودی و بعضا با افزایش قیمت را تجربه کردند. اما همچنان نیمی از بازار در صف فروش قفل هستند.  ارزش معاملات هم به دلیل نبود نقدینگی در بازار در محدوده چهار تا شش میلیارد تومان در نوسان است و نقدینگی در بین گروه‌های مختلف در چرخش است. با توجه به روند بازار سرمایه در روزهای گذشته کارسناسان بورس در گفتگو با تجارت‌نیوز پیش‌بینی‌های خود را از بازار سرمایه ارائه دادند که در ادامه این گزارش می‌توانید بخوانید.

_ پشوتن مشهوری‌نژاد روز گذشته در گفتگو لایو اینستاگرامی به تجارت‌نیوز گفت: شاخص کل بورس تا پایان سال به مرز دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد نزدیک می‌شود و احتمالا با فرض توقف برجام، دلار بازدهی ۲۰ درصدی دارد و به ۳۰ هزار تومان می‌رسد. وی در این گفتگو به سهامداران تاکید کرد: سهامداران در حال حاضر تغییری در پرتفوی خود ایجاد نکنند و در بازه زمانی بلند مدت به سبد خود نگاه کنند. زیان سهامداران و رسیدن به اصل سرمایه در بازه زمانی بلند مدت رخ خواهد داد.

_ نیما میرزایی کارشناس بازار سرمایه هم به تجارت‎‌نیوز درباره تاثیر کسری بودجه دولت و پیش‌بینی بورس در د.لت جدید گفت: طبق برآوردها در سال ۱۴۰۰ بی سابقه‌ترین کسری بودجه دولت را شاهد خواهیم بود که در صورت عدم افزایش فروش نفت می‌تواند تا ۵۰ درصد بودجه مصوب را دربرگیرد. بنابراین انتظار ادامه روند و شدت گرفتن تورم سالیانه در محدوده‌های بالای ۴۰ درصد کاملا محتمل است. از طرفی بررسی نمودار همبستگی شاخص کل و تورم سالیانه نشان می‌دهد که بورس ما به صورت تاریخی به موج‌های تورمی، روی خوش نشان داده و در این دور نیز می‌توان انتظار رشد متناسب شاخص متاثر از تورم را داشته باشیم. در صورت وقوع شرایط مذکور و با شرط ثابت در نظر گرفتن سایر عوامل تاثیرگذار، کانال ۱۵۰۰ را می‌توان برای شاخص تا انتهای سال به عنوان محدوده احتمالی و همچنین سقف آن در نظر گرفت.

_فردین آقا بزرگی، کارشناس بازار سرمایه هم درخصوص پیش‌بینی بازار سهام گفت: برآیند کلی از بازار سهام در این روزها، تعادل نسبی همراه با ابهام است. در کل انتظار می‌رود رشد شارپی را تا پایان سال نداشته باشیم و حداکثر بازدهی بورس ۴۰ تا ۵۰ درصد باشد.

_ ابراهیم سماوی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه درباره پیش‌بینی بازار تا دو هفته آینده معتقد است:با توجه به ابهامات پیش رو بازار یعنی کابینه دولت رئیسی، ارزش معاملات بورس و فرابورس و بحث نهایی برجام به نظر می‌رسد تا دو هفته آینده شاخص در محدوده‌های یک میلیون و ۳۲۰ تا ۴۰۰ در نوسان باشد.