شهرخبر

سیدنظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس در نشست خبری تشریح چگونگی برگزاری مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: پس از انتخابات ریاست جمهوری چند مراسم طبق قانون اساسی برگزار می‌شود، مراسم تنفیذ توسط رهبر معظم انقلاب، مراسم تحلیف و سوگند رئیس‌جمهور و سپس رأی اعتماد مجلس به کابینه معرفی‌شده توسط رئیس‌جمهور از جمله این مراسم‌ها هستند که پس‌ از آن، دولت جدید کار خود را آغاز می‌کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور منتخب امروز برگزار می‌شود

موسوی بیان کرد: مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور منتخب دوازدهم امروز 12 مردادماه برگزار می‌شود و پس‌ازآن طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی مراسم تحلیف یا سوگند رئیس‌جمهور را در مجلس خواهیم داشت. این اصل قانون اساسی با صراحت بیان می‌کند که مراسم در نشست علنی مجلس برگزار می‌شود و رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای نگهبان نیز باید در این مراسم حضور پیدا کنند.

وی گفت: بنابر عرف ادوار مختلف انتخابات ریاست جمهوری و با توجه به اهمیت حقوقی مراسم تحلیف که نماد مردم‌سالاری و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در کشور است، این مراسم با حضور میهمانان خارجی و داخلی برگزار می‌شود.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس افزود: رئیس مجلس در این مدت ستادی را بر همین اساس تشکیل داد و کمیته‌هایی در این ستاد فعال شدند تا مراسم باشکوه تحلیف را به‌عنوان نماد رأی ملت و تعامل دستگاه‌های مختلف نظام برگزار کنند. کمیته‌ها جلسات مختلف و متعددی را در مورد نحوه برگزاری مراسم، دعوت از مهمانان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا با توجه به شرایط فعلی کشور تشکیل داده‌اند. ستاد برگزاری مراسم تحلیف نیز با هماهنگی ستاد کرونای مجلس تصمیماتی در این خصوص اتخاذ کرده است.

مراسم تحلیف؛ ۱۴ مردادماه

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ۱۴ مردادماه مصادف با سالگرد صدور فرمان مشروطیت در مجلس برگزار می‌شود، گفت: ستاد مذکور برای برگزاری این مراسم محدودیت‌های ترددهای خارجی را نیز در نظر گرفته و با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی و دعوت از مهمانان داخلی و خارجی برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده است.

موسوی با اشاره به دعوت‌هایی که از کشورهای مختلف و دولت‌های مختلف شده است، بیان کرد: به‌طور طبیعی در شرایط فعلی تردد بین کشورها در فضای بین‌المللی از سطح پایینی برخوردار است، اما به‌رغم این مسئله و بر اساس آماری که داده‌شده تعداد زیادی از مقامات و شخصیت‌های سیاسی دنیا از حضور در این مراسم استقبال کردند.

حضور ۱۱۵ مقام رسمی از ۷۳ کشور

وی گفت: بر اساس آمار اعلام‌شده تا این لحظه ۱۱۵ مقام رسمی از

۳ کشور جهان آمادگی خود را برای حضور در مراسم تحلیف اعلام کردند؛ از بین این مقامات ۱۰ رئیس کشور در تراز سران کشورها، ۲۰ رئیس مجلس، ۱۱ وزیر خارجه، ۱۰ نفر از وزرای دیگر کشورها و همچنین فرستاده ویژه و نواب روسای مجالس، روسای کمیسیون‌ها و هیئت‌های پارلمانی در این مراسم حضور پیدا می‌کنند. همچنین روسای مقامات ۱۱ سازمان بین‌المللی و منطقه‌ای، نماینده دبیر کل سازمان ملل، رئیس اوپک و مقاماتی از IPU، اتحادیه اروپا، اوراسیا، اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی و آسیایی، سازمان اکو، سیکا و D۸ برای حضور در این مراسم دعوت شدند و اعلام آمادگی کردند.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس اظهار داشت: همچنین نمایندگان و شخصیت‌های برجسته ادیان و مذاهب مختلف جهان دعوت‌شده و برای حضور در این مراسم اعلام آمادگی کردند؛ شخصیت‌های مهم فرهنگی و اجتماعی جهان اسلام نیز حضور پیدا خواهند کرد و این افراد طی روزهای آینده وارد تهران خواهند شد؛ برای تردد این مقامات، رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا شرایطی در نظر گرفته‌شده، همچنین تمهیداتی به لحاظ ترافیکی اندیشیده شده که توسط مسئولان مربوطه به سمع و نظر مردم تهران می‌رسد تا مشکلی برای شهروندان تهرانی ایجاد نشود.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به حضور مهمانان داخلی و دعوت از مقامات و مسئولان مختلف تصریح کرد: با توجه به تعداد بالای مهمانان خارجی و محدودیت‌های شرایط کرونا، تعداد کمتری میهمان داخلی نسبت به ادوار گذشته دعوت‌شده، لذا از کسانی که در ادوار گذشته به مراسم تحلیف دعوت می‌شدند و در این دوره امکان دعوت از آنها را نداشتیم، عذرخواهی می‌کنیم.

حضور ۱۷۰ خبرنگار داخلی و خارجی

به نوشته خبرنگار صداوسیما، موسوی در ارتباط با پوشش رسانه‌ای مراسم تحلیف گفت: ۴۰۰ نفر از رسانه‌های داخلی و خارجی برای پوشش خبری و تصویری اعلام آمادگی کردند که به دلیل شرایط کرونا و با توجه به تمهیدات و بسترهای لازم از ۱۷۰ خبرنگار داخلی و خارجی دعوت به‌عمل‌آمده است. علاوه بر خبرنگاران داخلی بیش از ۳۰ کشور نماینده رسانه‌ای خود را در این مراسم خواهد داشت.

وی ادامه داد: در این مراسم طبق ادوار گذشته تحلیف و سوگند رئیس‌جمهور از اهمیت برخوردار است که پس از آغاز نشست علنی و خیرمقدم توسط رئیس مجلس، طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی مراسم سوگندنامه اجرا می‌شود و پس ‌از آن به‌طور رسمی سکان اداره کشور به رئیس‌جمهور منتخب داده می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ سؤال به اینکه آیا از کشور عربستان سعودی نیز مقاماتی در مراسم تحلیف حضور پیدا خواهند کرد، بیان کرد: جزئیات مربوط به حضور مهمانان خارجی هنوز قطعی نیست و در روزهای آینده به‌طور دقیق‌تر اعلام خواهیم کرد.