شهرخبر

آخرین خبر/ از ساعت ۲۴ امشب دوران ریاست جمهوری روحانی تمام می‌شود، دورانی سخت، پر از تجربه و پر از عبرت، دورانی که مردم درد کشیدند، آسیب دیدند اما پای کشور ایستادند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

امشب رئیس جمهور در آخرین گفتگوی خود به تلویزیون آمد و با مردم سخن گفت. وی در بخش هایی از سخنان خود به موضوع مذاکرات هسته ای و مصوبه مجلس، وعده های  8 سال گذشته، مشکلات اقتصادی و اختلاف با برخی نهادها اشاره کرد.

حسن روحانی، در آخرین گفتگوی تلویزیونی با مردم در آخرین ساعات ریاست جمهوری اش، گفت: یکی از بحث هایی که ما در سال ۹۳ با آمریکا داشتیم این بود که می خواستند بحث موشک ها را وارد مذاکرات کنند که ما جواب منفی دادیم. وقتی ما به دنیا گفتیم فقط در زمینه هسته ای مذاکره می کنیم خارج از آن عمل نمی کنیم. بانک ها به تمامی مسایل برای سرمایه گذاری نگاه می کنند. وقتی این موارد را کنار هم قرار می دهیم می بینیم با توقعات ما نمی خواند.

وی گفت: این مصوبه مجلس که موانع ما برای مذاکره با ۴+۱ به علاوه آمریکاست، گفته باید تمامی تحریم ها علیه ایران باید برداشته شود، این اتفاق می تواند بیفتد اما مذاکرات دیگری را می طلبد. توافق ما حتی امروز دور از دسترس نیست، از نظر من ما می توانیم به توافق برسیم چون اگر معیار ما فرمایشات مقام معظم رهبری باشد که فرمودند تحریم باید برداشته شود و ما راستی آزمایی کنیم و سپس به تعهدات عمل کنیم. مصوبه مجلس نه در این دولت بلکه در دولت سیزدهم هم اگر مقید به مصوبه مجلس باشد به توافق نمی رسد. ما اگر معیار را فرمایشات مقام معظم رهبری قرار دهیم به توافق می توانیم برسیم اما اگر مبنا مصوبه مجلس باشد بسیار سخت خواهد بود.

اهم صحبت های رئیس جمهور به شرح زیر است:

علاقمندم امشب مصاحبه ما یک مصاحبه غیر رسمی باشد

*رئیس جمهور گفت: فرض کنید فردا شبه! علاقمندم امشب مصاحبه ما یک مصاحبه غیر رسمی باشد. می‌خواهم نماینده صدا سیما نباشید و نماینده مردم باشید.

*روحانی: رئیس جمهور فرانسه گفت وقتی شما [ روحانی ] آمدید از جنگ با ایران منصرف شدیم.

*در سال ۹۲ من به مردم گفتم از طریق مذاکره و دیپلماسی می‌توانیم تحریم را برداریم.

*دلیل اینکه من کاندید شدم این بود که این گره از طریق دیپلماسی حل می‌شود.

*این گره یا با دیپلماسی حل می‌شد یا به جنگ می‌رسید.

*اقای اولاند به من گفت در سال ۲۰۱۳ ما تصمیم قطعی گرفته بودیم برای جنگ با ایران و وقتی شما امدید و وعده مذاکره دادید ما و ۱+۵ منصرف شدیم.

*ما از مهر شروع کردیم و در اذرماه به توافق موقت رسیدیم.

*یک میلیون بشکه فروش نفت ما کاهش پیدا نکرد و پذیرفتند اصل فناوری هسته ای را ایران داشته باشد و سوم اینکه اموال ما به تدریج ازاد شود.

حیدری خطاب به رئیس جمهور: چرا وعده هایی دادید که می‌دانستید نمی‌شود؟

روحانی : در ذهن من این بود که بین دوراهی هستیم ، یا وارد جنگ میشویم یا وارد صلح و راه وارد شدن به صلح مذاکره بود این که در مذاکره به جایی نرسیدیم را قبول ندارم.

روحانی: مصوبه مجلس در آذر ۹۹ مانع اصلی اجرای مجدد برجام هست

ما اختلافاتی در این مسایل داشته ایم اما همه را برای مردم شرح ندادیمروحانی اظهار کرد: این که در مصوبه مجلس آورده اند که تمام تحریم ها باید لغو شود مانع سر راه مذاکرات بود. اگر این مصوبه نبود مذاکرات به نتیجه می رسید. دولت بعد هم اگر مقید به مصوبه مجلس باشد به نظرم به این زودی ها  توافق نخواهد رسید.

اختلافاتی در این با برخی نهادها داشته ایم اما همه را برای مردم شرح ندادیم

حل مسایل کشور فقط بر عهده قوه مجریه نیست. مثلا گاهی باید با قوه قضاییه هماهنگ باشیم. یا من می‌گویم برای این‌که به مسائل اقتصادی مردم برسیم، وزارت صنعت، معدن و تجارت باید دو وزارتخانه بشود یا مجلس نمی‌پذیرد یا دیر می‌پذیرد یا شورای نگهبان رد می‌کند. من نمی‌توانم این موضوعات را هی به مردم بگویم. من می‌توانم خودم را راحت کنم و بگویم تقصیر من نیست. یک‌سری مسائل کلان‌تر است. هماهنگی کلانی را می‌خواهد که گاهی زمان‌بر است. طرح این موضوعات شکاف‌های اجتماعی ما را بیشتر می‌کند. آزادی مردم در فضای مجاز ی چه‌قدر باشد؟ پهنای باند چه قدر باشد؟ از مسائلی بود که در جلساتمان بررسی کردیم و اختلاف‌نظر داشتیم. اگر این مسایل را بگوییم به مردم؛ در بلندمدت خوب است اما در کوتاه‌مدت مشکل ایجاد می‌کند.

من به قولی که به مردم دادم که یا مذاکره یه سمت جنگ نرویم عمل کردم

روحانی گفت: نمی‌گویم دنیا به تمام تعهداتشان عمل کردند ولی من به قولی که به مردم دادم که یا مذاکره یه سمت جنگ نرویم عمل کردم رئیس جمهور: در مذاکرات ۱+۵ در ظاهر با بقیه حرف می‌زدیم ولی در واقع با آمریکا حرف می‌زدیم.

ماجرای وعده مهار تورم

روحانی: وقتی گفتم به تورم تک رقمی میرسیم دوستان اقتصادی به من گفتند چرا همچین قولی داده ای ما به وعده این که تورم را مهار می‌کنیم عمل کردیم در سال97 نفت به طور کامل مورد تحریم قرار گرفت و هیچ کشوری جرات نکرد با ما کار بکند.

روحانی:  ما بالای ۷۰۰هزار اشتغال خالص داشتیم/ امارها نشان می‌دهد ما به قول خود عمل کردیم

ما با چه تورمی دولت را شروع کردیم؟ تورم حدود ۳۳-۳۴ درصد بود

تورم نقطه به نقطه حدود ۴۰ درصد بوده

اگر یادتان باشد در همان مصاحبه اول گفتم ما تا پایان سال تورم را کاهش می‌دهیم و در سال های اینده به تورم تک رقمی می‌رسیم

پس از مصاحبه دوستان اقتصادی به من اعتراض کردند که چرا چنین قولی دادی

در ماه های اخر سال ۹۴ تورم ما تک‌رقمی شد/ در سال ۹۵ و ۹۶ تک رقمی بود/ در بهار ۹۷ هنوز تورم تک رقمی بود و این‌ اتفاق بعد از ۲۶ سال رخ داد

رشد اقتصادی در ۴ سال اول حدود ۴/۵ است/ هم در رشد اقتصادی و‌هم‌در تورم به یک نفطه ای رسیدیم

ما بالای ۷۰۰هزار اشتغال خالص داشتیم/ امارها نشان می‌دهد ما به قول خود عمل کردیم.

پاسخ روحانی به برخی اتهامات و شایعات درباره ساعت کاری و تفریحات اش

در این هشت سال در 24 ساعت به طور متوسط 13 تا 14 ساعت کار کردم.

دفاتر و جلسات من مشخص شد.

در دوران کرونا هر هفته دو تا سه جلسه فقط برای کرونا داشتم.

از نظر تفریحات، در این یک سال و نیم اصلا از تهران خارج نشدم. سفرهای من کاری بوده اند. من به عسلویه شش سفر کردم.

اینها اتهامات بی اساس است. ساعات کار ما کاملا مشخص است. این وظیفه شرعی و قانونی ما بوده است.

روحانی : مهم ترین پرونده برای دولت بعد مذاکرات و مسائل اقتصادی است

مسائل اقتصادی که برخی از انها نیاز دارد مردم اینده را روشن تر ببینند دومین پرونده ای است که به دولت سیزدهم می‌رسد.

روحانی پس از رییس جمهوری چه می کند؟

رییس جمهور در پاسخ به پرسشی در این رابطه گفت: کار اصلی من فرهنگی بوده؛ خود من دنبال کار علمی هستم. {از فردا} من دنبال فرهنگی و علمی خواهم بود. من سمت خاصی نخواهم داشت.