درخواست وزارت دادگستری آمریکا برای انتشار سوابق مالیاتی ترامپ

  وزارت دادگستری  آمریکا روز جمعه از وزارت خزانه‌داری درخواست کرد سوابق پرداخت‌های مالیاتی «دونالد ترامپ » رئیس جمهور سابق آمریکا را منتشر کند.

به نوشته روزنامه «گاردین»، در یادداشت ۳۹ صفحه‌ای دفتر مشاور حقوقی وزارت دادگستری آمریکا در این زمینه، آمده است که بخش «خدمات درآمدهای داخلی» در وزارت خزانه‌داری باید اسناد مالیاتی ترامپ را به کمیته راه و روش‌ها (امکانات مالی) مجلس نمایندگان آمریکا تحویل دهد.

از سوی دیگر «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از درخواست وزارت دادگستری از خدمات درآمدهای داخلی استقبال کرد و در بیانیه‌ای نوشت: «امروز دولت بایدن یک پیروزی برای حاکمیت قانون را موجب شد».

پلوسی در بیانیه خود نوشت: «دسترسی به پرداخت‌های مالیاتی رئیس جمهور سابق ترامپ مسئله امنیت ملی است. مردم آمریکا حق دارند درباره این تضاد منافع و اقدام به تضعیف امنیت و دموکراسی به‌عنوان رئیس جمهور، حقیقت را بدانند».

با اینکه انتشار پرداخت‌های مالیاتی از سوی کاندیدهای ریاست جمهوری آمریکا اجباری نیست اما اکثر آن‌ها این اقدام را انجام می‌دهند. با این حال ترامپ در سال ۲۰۱۶ مدعی شد سوابق مالیاتی وی تحت حسابرسی خدمات درآمدهای داخلی بوده و آن‌ها را چندی بعد منتشر خواهد کرد.

ترامپ در طول حضور در کاخ سفید از انتشار این سوابق امتناع کرد و در سال ۲۰۱۸ که «رابرت مولر» بازرس ویژه رسیدگی به مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ به سود ترامپ تلاش کرد به سوابق مالیاتی وی دست پیدا کند، رئیس جمهور سابق آمریکا تمام تلاش خود را برای ممانعت از این اقدام به کار گرفت.

با این حال روزنامه «نیویورک تایمز» توانست به بخش‌هایی از سوابق مالیاتی ترامپ دست پیدا کند و در گزارشی نوشت که او سال‌ها پیش از ورود به کاخ سفید از پرداخت مالیات درآمدهای فدرال طفره رفته است.

دفتر مشاور حقوقی وزارت دادگستری در یادداشت خود در این‌باره نوشته است، ریاست کمیته امکانات مالی «دلایل کافی برای درخواست اطلاعات مالیاتی رئیس جمهور سابق ارائه کرده است» و وزارت خزانه داری باید طبق قوانین فدرال، «این اطلاعات را به کمیته مربوطه تحویل دهد».

تا پیش از این، «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری دوران ریاست جمهوری ترامپ، با ادعای اینکه قرار است از اطلاعات و سوابق مالیاتی رئیس جمهور وقت برای اهداف حزبی استفاده شود، از تحویل آن‌ها خودداری کرده بود.

با این حال پس از اتمام دوره ریاست جمهوری ترامپ، پرونده‌های متعددی علیه او به جریان افتاده که تخلفات مالیاتی او نیز یکی از مهم‌ترین آن‌ها است.

یازدهم تیر امسال، سازمان ترامپ و «آلن ویسلبرگ» مدیر مالی آن، در دادگاهی به کلاه‌برداری مالیاتی متهم شدند. دادستانی مطنقه منهتن نیویورک اعلام کرد سازمان ترامپ و ویسلبرگ به کلاه‌برداری مالیاتی «گسترده و قابل توجه» به مبلغ ۱.۷ میلیون دلار متهم شدند.

این اولین پرونده کیفری مقامات قضایی نیویورک علیه ترامپ است که بعد از دو سال تحقیقات به سرانجام رسیده و طبق آن سازمان ترامپ و ویسلبرگ از سال ۲۰۰۵ تا به امسال، مقامات را درخصوص پرداخت مالیات، فریب داده‌اند.

«کری دان» دادستان منهتن گفت این تخلفات پانزده ساله «از سوی بالاترین سطوح مدیریتی سازمان‌دهی شده است». با این حال در این مرحله از تحقیقات قضایی، اتهامی موجه شخص ترامپ نشده است.

پیش‌تر نیز شبکه خبری «سی‌ان‌ان» نوشت دفتر دادستانی نیویورک سوابق مالیاتی ترامپ را از تاریخ ژانویه ۲۰۱۱ تا آگوست ۲۰۱۹ به دست آورده‌ است. این در حالی است که ترامپ تلاش می‌کرد از طریق دیوان عالی آمریکا دستیابی به این اسناد را غیرممکن کند.

این دادستانی اکنون در حال بررسی چند جنبه مختلف از فعالیت‌های مالی و تجاری ترامپ است. از سوی دیگر رسانه‌های آمریکایی اعلام کرده‌اند دفتر دادستانی منهتن تحقیقات درباره پرونده‌های ترامپ را تشدید کرده و به طور ویژه بر روی یکی از شرکت‌های املاک ترامپ در نیویورک تمرکز کرده است.