حسن روحانی در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی، اظهار کرد: امروز روز بسیار فرخنده و مهمی در تاریخ اسلام است؛ می‌خواهم غدیر را از یک نظر تشبیه کنم به روز هجرت پیامبر اسلام از مکه به مدینه. در هجرت پیامبر اسلام رسالت پیغمبر از دعوت در مسیر هدایت به آغاز حکومت اسلامی تبدیل شد.

وی افزود: حکومت اسلام در مدینه شروع شد و هجرت پیغمبر به معنای آغاز حکومت اسلامی است و به همین دلیل هجرت پیغمبر آغاز تاریخ ما است یعنی تاریخ اسلامی ما مبدا آن هجرت پیغمبر اسلام از مکه به مدینه است.

رییس دولت با بیان اینکه هم تاریخ شمسی ما اسلامی است و هم تاریخ قمری ما اسلامی است، گفت: مبدا تاریخ ما هجرت پیغمبر است؛ به این دلیل که با هجرت پیغمبر حکومت اسلامی شروع شد و پیامبر اسلامی که نبی بود امام هم شد. غدیر دو مرتبه حرکت دوم هجرت است یعنی یک بار دیگر بحث حکومت مطرح است. هجرت آغاز حکومت اسلامی و غدیر آغاز تداوم حکومت اسلامی است یعنی در عید غدیر خم که می‌توان آن را هجرت دوم نامگذاری کرد، پیامبر مسیر را برای مسلمانان مشخص کرد.

وی ادامه داد: پیامبر آنجا به مردم گفت که چه فردی به عنوان الگو می‌تواند حاکم دنیای اسلام باشند. هرکه علی وار زیست، حرکت و رفتار کند و سخن بگوید، او می‌تواند حاکمیت دنیای اسلام را بر عهده بگیرد.

روحانی گفت: امروز همه افتخار ما این است که حکومت اسلامی ما در مسیر راه امیرالمومنین باشد. البته همه ما یقین داریم که حکومتی که امروز چهل و چند سال است در ایران به نام جمهوری اسلامی ایران وجود دارد با آن حکومت مولایمان امیرالمومنین فاصله زیادی دارد اما در عین حال تلاش زیادی کردیم که همان مسیر اما علی را پیش بگیریم. تلاش ما باید ادامه پیدا کند که روز به روز به حکومت علی نزدیک شویم.

روحانی با بیان اینکه در روزهای پایانی دولت دوازدهم آخرین پنجشنبه این دولت است، اظهار داشت: پنجشنبه هایی که ما به عنوان پنجشنبه‌های افتتاح با آن سر و کار داشتیم و از آغاز سال ۹۹ انجام می‌شد؛ بسیار خوشحال هستم که خداوند به ما توفیق داد، هر هفته افتتاح داشته باشیم و به ما عمر و حیات داد که بتوانیم حضور داشته باشیم و افتتاح را خدمت مردم اعلام کنیم و دل مردم را شاد کنیم.

وی ادامه داد: می‌دانم مردم در طول این سه سال و نیم با مشکلات بسیار زیادی اقتصادی روبه‌رو بودند که کرونا نیز به آن اضافه شد و شرایط را سخت‌تر کرد؛ حوادث طبیعی مثل خشکسالی امسال آمد و مشکلات را چند برابر کرده است اما در عین حال وقتی مردم می‌بینند به دست جوان‌ها و مهندسین خودشان این پروژه های عظیم و بزرگ افتتاح می‌شود و در یک روز قادریم صدها کیلومتر پروژه را افتتاح کنیم؛ این بسیار مهم است. در یک پروژه امروز ما ۲۷۰ کیلومتر راه‌آهن یزد به اقلید دیدیم که از دو طرف قطار مسافربری و باری حرکت خودش را آغاز کرده است که  راه را چند ساعت نزدیک کرد، مسیر را چند صد کیلومتر کوتاه و برای تولیدگران، معادن بزرگ و و نیز برای مسافرین رفاه را ایجاد کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه همچنین توانستیم در دو نقطه ریل را دو خطه کنیم،گفت:‌ همیشه در ذهنم این بود که آیا ریل دو خطه ارزان‌تر تمام می‌شود و اما در عین حال دقت کردم دیدم که رقم‌هایی که در دوخطه‌ها اعلام می‌شود بیشتر است. به هر حال در ریل‌های دو خطه، سرعت قطار، امنیت و دسترسی مردم آسان می‌شود. امروز در دو بخش اصفهان و زنجان افتتاح ریل‌های دو خطه را داشتیم، اینها برای ما بسیار حائز اهمیت بود. همچنین دو طرح بزرگ داشتیم و این‌که ریل‌گذاری آن به اتمام رسیده بود یکی بستان آباد به تبریز که ایستگاه آن تا خاوران به اتمام رسیده و به زیباترین شکل ساخته شده است، اما به دلیل برخی مسائل فنی ده روز زمان برای حرکت قطار زمان نیاز دارد به همین دلیل از عمد کلمه افتتاح را در این دو پروژه به کار نبردم و گفتم که بگذاریم یکی دو هفته کارهای آن را انجام شود و دولت بعدی آن را افتتاح کند.

وی افزود: کارهای مربوط راه آهن زاهدان به خاش نیز انجام گرفته و این دو پروژه برای هفته‌های بعد می‌ماند. پروژه‌هایی که تا پایان سال می‌ماند و همانطور که مهندس اسلامی گفتند اگر همه این پروژه ها تا پایان سال به افتتاح برسد ما ۱۴ هزار کیلومتر راه‌اهن خواهیم داشت که یکی از افتخارات ما است که از راه آهن ما ۱۰ هزار کیلومتر به ۱۴ هزار کیلومتر رسیده است. این یکی از افتخارات بزرگی است که از ابتدای تاریخ ریل کشور چه مقدار ریل گذاری انجام شده و در این هشت سال چه مقدار انجام شده است. این باعث افتخار مهندسین و طراحان ما است.

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه جاده شمال که برای ما بسیار مهم بود، خاطرنشان کرد: در روزهای اولیه ریاست جمهوری‌‌ام که شروع شد، نقشه خواستم و با آقای مهندس فروزنده که مسئول بود ساعت‌ها بحث کردیم که چرا پروژه خوابیده است، دلیلش پیگیری من این بود که وقتی این پروژه در زمان مرحوم هاشمی می‌خواست آغاز شود، یک مشکلی در رابطه با آن وجود داشت که به من واگذار شده بود و ما آن را در دبیرخانه شورای امنیت بررسی کردیم و به همین دلیل من ذهنم همیشه دنبال این طرح بود که اجرا شود. در سال ۹۸ قطعه اول که بسیار مهم بود افتتاح شد و کرج که در ایام تعطیل و نوروز قفل می‌شد، نجات پیدا کرد. الحمدالله اکنون مردم از تهران یا هر جایی که به تهران می آید از این مسیر جدید و آزادراه جدید به سمت شمال می‌روند بدون اینکه به کرج کاری داشته باشند و معضل بزرگ آنجا حل شد.

ادامه دارد ...