طاهریان: انگیزه دختران برای قهرمانی از مردان بیشتر است

طاهره طاهریان، نایب رئیس کمیته ملی المپیک  با نگاه به سه روزی که از شروع رسمی المپیک می‌گذرد، گفت: المپیک توکیو تا این لحظه برای ما خیلی شیرین بوده است. مدال طلای فروغی اتفاق فوق العاده‌ای است که نباید راحت از کنارش بگذریم. حتی برای من هم غیرقابل باور بود که ما در روز نخست المپیک در رشته تیراندازی بتوانیم به مدال برسیم، آن هم مدال طلا! ما هرگز در آغاز مسابقات صاحب مدال نمی‌شدیم. بنا بر این باید این اتفاق را به فال نیک گرفت. جدیت و تلاش فروغی و کادر فنی، مدیریت رئیس فدراسیون و حمایت‌های وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک باعث شد تا این نتیجه رقم بخورد.

نایب رئیس کمیته ملی المپیک ایران در ادامه به نام نازنین ملایی رسید و نتیجه‌ای که او کسب کرده را یک شاهکار خواند و گفت: یادم می‌آید که سال‌ها قبل وقتی قایقرانی زنان در رویدادی بین المللی شرکت کرد، قایق دختران ایران برگشت که این موضوع دستمایه شوخی و بعضاً تحقیر ورزش زنان شد؛ اما حالا با گذشت چند سال، می‌بینیم که دختر قایقران ما در بالاترین سطح ورزش دنیا با بزرگان این رشته رقابت می‌کند. کاری که نازنین تا این مرحله انجام داده، یک شاهکار است که نباید به آن بی توجه باشیم. این نتیجه نشان می‌دهد که اگر تلاش کنیم و سرمایه گذاری خوبی در ورزش زنان انجام شود، نتایج بسیار خوبی توسط دختران قهرمان ایران ثبت می‌شود.

طاهریان در ادامه گفت: انگیزه دختران برای ایستادن روی سکو‌های قهرمانی از مردان بیشتر است. همه ما عملکرد ثریا آقایی در بازی نخست را دیدیم و شاهد بودیم که چطور قدرتش را به حریف نشان داد. زنان در ورزش به نسبت مردان دیده نشده اند و دنبال فرصت هستند که خود را نشان دهند و ثابت کنند؛ بنا بر این با توجه بیشتر قطعا اتفاق‌های بهتری در بخش زنان را شاهد خواهیم بود. باید بپذیریم که جز در چند رشته محدود، نگاه اصلی روسای فدراسیون‌ها به بخش مردان است. در حالی که دختران ثابت کرده اند این نگاه باید تغییر کند و آن‌ها پتانسیل زیادی برای قهرمانی در رویداد‌های مهم ورزش دنیا را دارند.

نایب رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به حضورش در سالن‌های مختلف برای تماشای تلاش نمایندگان ایران در رشته‌های مختلف گفت: تلاش ملی پوشان والیبال مقابل لهستان را از نزدیک دیدم و به عنوان یک کارشناس ورزش می‌گویم این نتیجه موفقیت بزرگی به حساب می‌آید. مسابقه دادن در سالن‌های خالی از تماشاگر و در سکوت، ساده نیست. شیوع کرونا این شرایط را به المپیک تحمیل کرده است، اما در همین وضعیت هم می‌بینیم که ورزشکاران در رشته‌های مختلف مثل والیبال، بسکتبال، تیراندازی، بدمینتون، قایقرانی و ... همه توانشان را به کار گرفته اند تا بهترین عملکرد را داشته باشند.

طاهره طاهریان در رابطه با توصیه کمیته بین المللی المپیک برای انتخاب دو پرچمدار و تصاویری که در افتتاحیه در پی این توصیه ثبت شد، گفت: IOC موضوع عدالت جنسیتی را دنبال می‌کند تا تبعیض‌ها را در ورزش بین زنان و مردان از بین ببرد. پیش از این در موارد محدودی شاهد حضور پرچمداران زن در کاروان‌های کشور‌های مختلف از جمله ایران بودیم، اما چون فرصت پرچمداری بیشتر در اختیار قهرمانان کشور‌ها قرار می‌گیرد و معمولا تعداد قهرمانان زن از مردان کمتر است، طبیعتاً خیلی هم فرصت نصیب زنان نمی‌شد. البته باید در ارتباط با این موضوع یک نکته را مورد توجه قرار دهیم. مهمتر از بحث پرچمداری، تلاشی است که کمیته بین المللی المپیک انجام می‌دهد تا زنان ورزشکار را بیشتر از قبل مطرح کند. توصیه به پرچمداری زنان حرکت نمادین است تا به همه کشور‌های دنیا گفته شود که زنان باید سهم برابری در امکانات ورزشی کشورهایشان داشته باشند؛ چون حتی در برخی کشور‌های پیشرفته، ورزش زنان در رده دوم توجه است.