شهرخبر

ایرنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، 310 صنعتگر روستایی هنرهای سنتی و دستی استان همدان بیمه شدند.

هاشمی مظاهری، معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان افزود: این اقدام با هدف ایجاد امنیت و تثبیت شغلی و امید به آینده برای این هنرمندان در راستای پیشگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها انجام شده است.

وی اظهار داشت: درهمین ارتباط سال گذشته نیز از مجموع پنج هزار درخواست هنرمندان صنایع دستی برای بهره مندی از بیمه، حدود چهار هزار و 700 نفر تحت پوشش خدمات بیمه قرار گرفتند.

وی از تمرکز بیش از 70 درصد صنعتگران و هنرمندان هنرهای سنتی و کارگاه های صنایع دستی استان همدان در مناطق روستایی خبر داد و گفت: اشتغال روستایی مرتبط با هنرهای سنتی و صنایع دستی در شهرستان های تویسرکان، ملایر و نهاوند به مراتب بیشتر از دیگر شهرستان های این استان است.

مظاهری افزود: بیشتر فعالان حوزه صنایع دستی استان همدان به ویژه شهرستان های تویسرکان، نهاوند و ملایر را روستایی هستند به نحوی که 80 درصد اشتغال مرتبط با صنایع دستی شهرستان تویسرکان در مناطق روستایی است.

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: 45 هزار هنرمند صنایع دستی در این استان مشغول فعالیت هستند که بیشتر افراد بیمه شده در رشته های سراجی، نقاشی، کنده کاری و نقش برجسته روی سفال، سرمه دوزی، قلاب بافی، منبت کاری، ساز سازی، خراطی و گیوه بافی اشتغال دارند.

310 صنعتگر روستایی هنرهای سنتی و دستی استان همدان بیمه شدند