به گزارش برنا به نقل از  وزارت نیرو، "محمد خدادادی بهلولی" با اعلام این خبر گفت: بر اساس قانون استفاده از هرگونه انشعاب برق با تعرفه یارانه‌ای شامل انشعاب برق خانگی، تجاری، صنعتی، کشاورزی و ... استخراج رمزارزها در کشور غیرمجاز است.
به گفته وی، انجام این عمل در واقع کسب کردن سود نه از طریق یک فعالیت اقتصادی اشتغالزا و مولد، بلکه سوء استفاده از یارانه حامل‌های انرژی همه ملت ایران است.
خدادادی افزود: سودجویی غیرقانونی از محل یارانه‌ها نیز باعث تحمیل هزینه‌های هنگفتی به اقتصاد کشور شده که از جمله آنها می‌توان به دامن زدن به رکود صنایع، تعطیلی کارخانه‌ها، همچنین افزایش بیکاری و تورم اشاره کرد.
وی در این خصوص با بیان اینکه مجموعه صنعت برق تاکنون با همکاری نیروی انتظامی و همراهی قضات، موفق به کشف و جمع آوری تعداد قابل توجهی دستگاه استخراج رمز ارز با ظرفیتی نزدیک به 600 مگاوات شده است، خاطرنشان کرد: در صورتی که این تعداد دستگاه کشف و جمع آوری نشده بود، مالکان آنها با رفتار سودجویانه در حال حاضر نیز مشغول به سوء استفاده از برق یارانه‌ای برای کسب ثروت غیرقانونی بودند.
مجری تامین برق مراکز استخراج رمز ارز در توانیر ادامه داد: با توجه به اینکه برای تولید برق در نیروگاه‌های حرارتی کشور گاز طبیعی با قیمت یارانه‌ای استفاده می‌شود، میزان یارانه‌ای که این افراد برخلاف قانون از آن بهره می‌بردند به حدود 20 میلیارد تومان در روز بالغ می‌شد.
خدادادی اظهار داشت: در حقیقت سودجویانی که از دستگاه‌های استخراج رمز ارز غیرمجاز استفاده می‌کردند، روزانه مبلغ 20 میلیارد تومان از منابع کشورمان که متعلق به آحاد مردم است را به غارت می‌بردند و بدون ایجاد هیچگونه شغل و ارزش افزوده‌ای برای کشور و صرفا با سوء استفاده از یارانه حامل‌های انرژی به ثروت اندوزی می‌پرداختند.
مجری تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها در توانیر یادآور شد: مطابق قانون، تمامی این افراد متخلف که دستگاه‌های آنها کشف و ضبط شده است، مکلفند نسبت به بازپرداخت یارانه‌های مورد اشاره اقدام کنند و علاوه بر این با معرفی به مراجع قضایی جرایم سنگین دیگری نیز شامل آنها خواهد شد.
خدادادی در خصوص نحوه معرفی و پاداشی که به گزارش دهندگان اختصاص می‌یابد نیز گفت: سه راهکار برای ارائه اطلاعات این مراکز وجود دارد که شامل درج اطلاعات مراکز مورد اشاره در سامانه اینترنتی شرکت توانیر به آدرس  www.tavanir.org.ir/samaat، اعلام از طریق سامانه تلفنی 121 یا مراجعه حضوری به واحد حراست شرکت برق محل زندگی خود است.
وی تصریح کرد: اطلاعات و مشخصات هویتی گزارش دهندگان به صورت کاملا محرمانه نزد وزارت نیرو حفظ می‌شود و به گزارش‌هایی که منجر به کشف مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز شود، تا سقف 20 میلیون تومان پاداش نقدی تعلق می‌گیرد.