شهرخبر

مشاور ویژه کنگره آمریکا گفت: آنچه مشخص است این که مطابق برجام، آمریکا باید تحریم‌هایی را که ذیل موضوع هسته‌ای قرار داشت، بردارد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

روزنامه جام جم گفت‌وگویی با جیم والش، مشاور ویژه کنگره آمریکا در امور هسته‌ای انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

آمریکا مطابق برجام باید تحریم‌های هسته‌ای را بردارد

- آنچه مشخص است این که مطابق برجام، آمریکا باید تحریم‌هایی را که ذیل موضوع هسته‌ای قرار داشت، بردارد.

- این‌که برخی تحریم‌های هسته‌ای به برچسب و عنوان غیرهسته‌ای تبدیل شده هم نافی این موضوع نیست.

- به عبارت دیگر، آمریکا موظف است این تحریم‌ها را نیز بردارد چون ذیل موضوع هسته‌ای قرار داشته و حالا برچسب و عنوان آنها عوض شده است.

برای احیای برجام لازم است همه تحریم‌های ضدایرانی برداشته شود

- دولت بایدن، مخالف اقدامات ترامپ بوده و برخی اقدامات او را لغو کرده است؛ مانند لغو محدودیت‌های ترامپ درخصوص دیپلمات‌های ایرانی.

- در مورد برجام نیز باید چنین کند اما شاهدیم بایدن همه این محدودیت‌ها را از بین نبرده و بسیاری از آنها را حفظ کرده است.

- در هر حال، برای احیای برجام لازم است همه تحریم‌های ضدایرانی مغایر با برجام برداشته شود و تغییر برچسب تحریم‌ها، مانعی در این مسیر محسوب نمی‌شود.

تغییر دولت ایران نباید تاثیر چندانی بر مذاکرات داشته باشد

- تغییر دولت ایران نباید تاثیر چندانی بر این مذاکرات داشته باشد. اما به هر حال تیم مذاکرات ایران عوض می‌شود و از تاثیر افراد بر روند مذاکرات نمی‌توان غافل بود.

- این توافق ممکن است در دولت جدید ایران دشوارتر و سخت‌تر حاصل شود. البته این‌که رئیس‌جمهور جدید ایران هم خواهان ایفای نقش موثر در روند مذاکرات باشد نیز قابل درک است.

بهتر است مذاکرات هر چه سریع‌تر به سرانجام برسد

- تاخیر ممکن است روند کنونی مذاکرات را با چالش مواجه سازد. نمی‌توان چشم‌انداز روشنی از برخی اقدامات در آینده داشت. پس بهتر است مذاکرات هر چه سریع‌تر به سرانجام برسد.

- ممکن است برخی بحران‌ها در منطقه رخ دهد که حصول توافق را سخت‌تر و دشوارتر کند و حتی آن را به شکست بکشاند. از هر اقدامی که به حل‌وفصل مسائل منجر شود و به توافق هسته‌ای کمک کند باید استقبال کرد.