شهرخبر

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

«اعتماد» با انتخاب دو عکس عمودی صفحه یک نسبتا متفاوتی با روزهای قبل دارد. نگاه این روزنامه اصلاح‌طلب‌ به موضوعات و اخبار نیز جالب است. مثلا آنکه داد و بیداد ناشی از خشم و نارضایتی سران قبایل عرب خوزستان در جلسه با جهانگیری را با تیتری مثبت به نفع آقای معاون اول که خودش هم به بی‌عملی و بی‌پاسخی معترف بود، تمام کرده است. این روزنامه سفر جهانگیری به خوزستان و جلساتی که برگزار کرد را با عنوان «تاکید اسحاق بر حق اعتراض» پوشش داده است.

نکته قابل توجه دیگر در صفحه یک امروز اعتماد این است که 4 گزارش اقتصادی حول محور افزایش قیمت و تورم دارد. از «تورم در حال پرواز» تا بررسی ماجرای صدهزار تومانی شدن مرغ و افزایش قیمت سیمان و بررسی اینکه «تورم، چگونه آینده را پیش‌خور می‌کند».

«وطن امروز» طلا گرفتن جواد فروغی در المپیک 2020 را با تیتر متفاوت «نقطه‌زن» پوشش داده و عکس یک کرده است. فروغی پرستار بیمارستان بقیه‌الله است که در رشته تیراندازی با تپانچه رکورد المپیک را جابه‌جا کرد.

محمد نجار صادقی اما در شماره امروز این روزنامه به بهانه اظهارات جهانگیری در خوزستان مبنی بر بی‌پاسخی مقابل مطالبات مردم، با تیتر «کارگزاران تبعیض!» نوشت: «میزان غریب بودن بحران آب در یکی از خطه‌های جلگه‌ای ایران که چندین رود به آن سرازیر می‌شود، به اندازه تمام شاخص‌هایی است که دولت‌های یازدهم و دوازدهم برای اقتصاد ایران رقم زدند؛ آرزو شدن خرید خانه، رشد افسارگسیخته قیمت‌ها، شکسته شدن رکورد تورم اقلام خوراکی، کاهش بی‌سابقه میزان سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی، تحمل یکی از بدترین میزان نابرابری‌‌ها و... . اگر بگوییم شرایط امروز خوزستان و اقتصاد ایران مولود یک تفکر مدیریتی بوده، بیراه نگفته‌ایم بویژه وقتی که اسحاق جهانگیری در کسوت مرد شماره یک اقتصادی دولت روحانی لب به اعتراف می‌گشاید».

وطن امروز

«کیهان» صفحه یک چشمگیری ندارد. کسب اولین طلای المپیک را با عنوان «مدافع حرم و سلامت، تاریخ ساز تیراندازی ایران شد» تیتر یک و این نکته که فروغی افزون بر پرستاری مدافع حرم بوده و در سال‌های 92 تا 94 در سوریه بوده است را پررنگ کرده است.

این روزنامه اصولگرا در گزارشی اقتصادی نیز با اتکا به گزارش مرکز آمار ایران دولت روحانی را رکورددار افزایش فاصله طبقاتی در 40 سال اخیر معرفی کرده است.

کیهان 3 مرداد

«شرق» در عکس یک امروز خود رئیسی و بایدن را مقابل هم قرار داده و به دنبال پاسخگویی به این سوال است که آیا «فروپاشی برجام نزدیک است؟»  گزارش نویس این روزنامه اصلاح‌طلب معتقد است که «آمریکا کم‌کم احتمال به‌هم‌خوردن مذاکرات با دولت آینده را جدی و جدی‌تر می‌بیند» و نوشته است: «منبعی آگاه و البته بدون ذکر نام از مقامات آمریکا به رویترز گفته دولت ایالات متحده در راستای آماده‌کردن خود برای رویارویی با احتمال عدم بازگشت تهران به میز مذاکرات، در حال بررسی موضوع مسدود‌کردن راه فروش نفت ایران به چین است. با رسانه‌ای‌شدن این موضوع البته احتمالا به دنبال ارسال پیامی به جانشینان حسن روحانی و محمدجواد ظریف در ریاست‌جمهوری و وزارت خارجه نیز بوده‌اند؛ «اگر به توافق برنگردید، حتی به چین هم نمی‌توانید نفت بفروشید».

شرق 3 مرداد

«ایران» سفر پرحاشیه جهانگیری به خوزستان را در کنار سفر سردار سلامی قرار داده و تیتر زده «رسیدگی میدانی به مسائل خوزستان». به روی خودش هم نمی‌آورد که هر چه خوزستان می‌کشد از بی‌تدبیری همان هایی است که امروز هیچ پاسخی نداشته و راهی غیر از اعتراف به اشتباه ندارند.

باقی صفحه یک امروز این روزنامه نیز خبر است. از مدال طلای فروغی تا آغاز واکسیناسیون گروه‌های جدید.

ایران 3 مرداد

«آفتاب یزد» مثل دیروز صفحه یک خود از نظر شکلی متفاوت بسته است و به نظر می‌رسد قصد ادامه کار به این شکل جدید را داشته باشد. این روزنامه اصلاح‌طلب که قبلا در نیم‌تای بالای صفحه نخست، یک سرمقاله داشت و مابقی فضا را به شکل عمودی بین تیتر و عکس یک تقسیم می‌کرد، حالا فضای کنار سرمقاله را به شکل افقی بین دو گزارشی که تیتر یا عکس می‌شوند، تقسیم می‌کند! کار متفاوتی که در کمتر روزنامه‌ای می‌بینیم.

این روزنامه در شماره امروز خود نیز گزارشی دارد از «پشت پرده تولید مشترک واکسن با روسیه» و به نقل از همایون سامه یح نجف آبادی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می‌نویسد: «زمانی که خط تولید راه افتاده و سرمایه‌گذار داخلی کارهای اولیه را انجام داده است، روسیه درخواست دلار 4200تومانی کرده است! یعنی گفته است باید به ما هم دلار 4200 تومانی تخصیص پیدا کند وگرنه واکسن وارد ایران نمی‌کنیم که ایران هم این ادعا را قبول نکرده است».

آفتاب یزد 3 مرداد

«آرمان ملی» درحالی که عکس خود را به طلا گرفتن فروغی و تیترش را نیز به وضعیت کرونایی تهران یعنی دو خبر روز اختصاص داده است، در گزارشی خط انتقادی خود از سیاست‌ها و مدیریت‌ها در پروژه سد گتوند را پی‌گرفته و برای دومین روز پیاپی به آن می‌پردازد. این روزنامه اصلاح‌طلب در گزارش دیگری نیز مجلس را متهم می‌کند به یک بام دو هوا داشتن در قضیه برجام. بهانه‌اش نیز برای نگارش این گزارش تغییر لحن و رویکرد مجتبی ذوالنوری یکی از آتش زنندگان برجام است که قبلا هم مورد توجه رسانه‌های دیگری قرار گرفته بود.

آرمان ملی 3 مرداد

«جوان» در صفحه یک امروز خود به کلی سیاست را رها کرده است. عکسی بزرگ از فروغی که در المپیک طلا گرفت انتخاب کرده و با استفاده از نام فامیلی او تیتر زده «فروغ درخشنده ایران». این روزنامه اصولگرا از پیروزی والیبالیست‌های ایرانی مقابل لهستان نیز غافل نشده و اگرچه نه به اندازه فروغی ولی آنان را عکس یک جای داده است.