شهرخبر

ایسنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، بخش های جدا شده کتاب مردگان به هم متصل شدند.

دو بخش از پارچه ای که دور یک مومیایی پیچیده شده و نوشته و نقاشی هایی از «کتاب مردگان» مصر باستان بر روی آن نقش بسته بود پس از مدتها به کمک تکنولوژی کنار یکدیگر قرار گرفتند.

«کتاب مردگان» به متونی گفته می شود که مصریان باستان از آن برای هدایت و راهنمایی کردن مردگان در دنیای پس از مرگ استفاده می کردند.

وقتی تصویری از نیمی از این پارچه 2300 ساله در پایگاه داده های آنلاین موزه آثار تاریخی کلاسیک تیس دانشگاه کنتربری در نیوزیلند منتشر شد، تاریخدانان موسسه تحقیقاتی گتی در لس آنجلس با مشاهده این تصویر بلافاصله متوجه شدند نیمی دیگر از این پارچه در این موسسه نگهداری می شود.

الیسون گریفیث، کارشناس هنر مصری و استادیار دانشگاه کنتربری با انتشار بیانیه ای اعلام کرد با وجود اینکه فضای خالی کوچکی بین این دو بخش وجود دارد اما تصاویر نقاشی شده و نوشته ها قابل تشخیص هستند.

بر روی هر دو بخش این پارچه متن و نوشته های هیروگلیفی وجود دارند که صحنه ها و طلسم های «کتاب مردگان» را به تصویر کشیده اند.

سنت استفاده از «کتاب مردگان» در قبر با حکاکی کتیبه هایی آغاز شد که اواخر پادشاهی کهن مستقیما بر روی دیوار مقبره ثبت می شدند و در ابتدا فقط برای افراد سلطنتی که در سقاره دفن می شدند مورد استفاده قرار می گرفت.

با این حال با تغییر عقاید و مذهب، مصریان از «متون تابوتی» بر روی تابوت های افراد غیرسلطنتی همچون اشراف زادگان مصر استفاده کردند. اما در دوران پادشاهی نوین، هر کسی که توانایی تهیه نسخه ای از کتاب مردگان را داشت می توانست از آن بر روی پاپیروس و پارچه هایی که دور اجساد مومیایی شده پیچیده می شدند استفاده کند.

کارشناسان معتقدند نوشتن متون بر روی این پارچه هایی که دور مومیایی پیچیده شده بودند کار آسانی نبوده است. در این پارچه نقاشی هایی از صحنه های آماده شدن برای زندگی پس از مرگ، پیشکش کردن یک گاو نر، مردانی که اشیایی را برای زندگی پس از مرگ جابه جا می کنند و ... وجود دارد. برخی از تصاویر این پارچه در «کتاب مردگان» مشهور پاپیروسی که اکنون در موزه مصری تورین واقع در ایتالیا نگهداری می شود نیز وجود دارد.

وقتی دو تکه پارچه به صورت دیجیتالی در کنار یکدیگر قرار داده شدند نوار پارچه ای بلندی را تشکیل دادند. البته این نوار پارچه ای فقط یکی از چندین پارچه بلند و باریکی است که دور جسد مرد مومیایی شده پیچیده شده بود. به گفته کارشناسان این پارچه دور جسد مردی به نام پتوسیریس قرار داشته است.

بخش های جدا شده کتاب مردگان به هم متصل شدند