شهرخبر

وزارت نیرو: ان شالله سد کرخه خشک نمی شود!

مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو به شایعه خشک شدن سدّ کرخه در ۵۴ روز آینده واکنش نشان داد و به جماران گفت: حتما هماهنگی لازم توسط متخصصین برای ورودی و خروجی سدّها انجام می شود که لطمه ای به میزان آب ذخیره وارد نشود و نکته اساسی این است که تا جای ممکن مردم صدمه نخورند و به محیط زیست هم آسیب وارد نشود.

انرژی وزارت نیرو: ان شالله سد کرخه خشک نمی شود!

دیروز یک خبرگزاری از قول یک منبع آگاه در وزارت نیرو مدعی شده بود که حجم زنده و قابل استفاده پشت سد کرخه در حال حاضر بر اساس پایش ‌های روز جاری ۷۶۰ میلیون متر مکعب است و با این حجم از برداشت تنها ۵۴ روز با صفر شدن آب سد کرخه فاصله داریم.

صدیقه ببران در واکنش به این خبر اظهار داشت: حتما هماهنگی لازم توسط متخصصین برای ورودی و خروجی سدّها انجام می شود که لطمه ای به میزان آب ذخیره وارد نشود و نکته اساسی این است که تا جای ممکن مردم صدمه نخورند و به محیط زیست هم آسیب وارد نشود؛ چون یکی از بحث های اصلی تالاب هورالعظیم است. ان شاء الله بارندگی های بهتری هم در پاییز داشته باشیم.

مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو افزود: در حال حاضر در تمامی رودخانه های پایین دست سدّ کرخه همچنان روند افزایشی جریان رودخانه ها ادامه دارد و از روز گذشته جریان شاخه های اصلی ورود به تالاب هورالعظیم به مقادیر مطلوب خود رسیده و همچنان روند افزایشی خود را طی می کند و در شاخه «بستان» به عنوان یکی از شاخه های اصلی تغذیه کننده تالاب هورالعظیم دبی آب بیش از ۱۱ متر مکعب در ثانیه و در شاخه «سابله» به بیش از هفت متر مکعب در ثانیه افزایش پیدا کرده است.

در رودخانه های پایین دست سدّ کرخه روند افزایشی جریان ادامه دارد؟

وی با تأکید بر اینکه به دلیل پایین بودن حجم آب مخازن سدهای خوزستان انتقال آب از این استان امکان پذیر نیست، گفت: مشکل اساسی خوزستان این بود که حدود ۸۰ هزار هکتار کشت شلتوک را به شکل ممنوعه انجام دادند. پارسال و سال قبل از آن که سیل بود مجاز بودند و تا ۲۰۰ هزار هکتار هم رفته بودند ولی در شرایط خشکسالی امسال نیز این کشت را که میزان بالای حجم آب را می کشد استفاده کرده اند. یعنی آب این استان اساسا در همان جا مصرف می شود.

منبع: جماران