آمار برتری های سرخابی ها طبق نظریه فیفا

در ۹۶ دیدار برگزار شده استقلال و پرسپولیس پنج بازی در قالب جام حذفی برگزار شده که در آمارهای ارائه شده سه بازی با برتری آبی‌پوشان و دو بازی با برتری سرخ‌پوشان به پایان رسیده است. البته سه دیدار سرخابی در این جام به ضربات پنالتی کشیده شده که دو بازی را استقلال با پیروزی به پایان رسانده و یک دیدار هم با برتری سرخ‌پوشان تمام شده است.

پرسپولیس در دربی ۳۰ که روز ۱۹ اسفند ۱۳۶۷ برگزار شد پس از تساوی بدون گل دو تیم در ضربات پنالتی با نتیجه ۴ بر ۲ به پیروزی دست یافت. در دربی ۹۳ دو تیم در پایان ۱۲۰ دقیقه به تساوی ۲ بر ۲ دست یافتند و در ضربات پنالتی استقلال با نتیجه ۴ بر یک برنده شد. در دربی ۹۶ سرخابی هم پس از تساوی بدون گل در وقت‌های عادی و اضافه استقلال با نتیجه ۴ بر ۳ به پیروزی دست یافت.

با احتساب نتایج جام حذفی استقلال در ۲۷ دربی برنده شده و سهم پرسپولیس ۲۵ بُرد بوده اما نظریه فیفا درباره برتری از طریق ضربات پنالتی آمارهای سرخابی را تغییر می‌دهد. طبق قانون فیفا ضربات پنالتی صرفاً به معنای تعیین تیم صعودکننده به مرحله بعدی است و نتیجه دو تیم در آن مسابقه تساوی تلقی می‌شود.

با استناد به دیدگاه فیفا در مورد تیم صعود کرده به مرحله بعد از طریق ضربات پنالتی دو پیروزی از استقلال و یک پیروزی از پرسپولیس کسر می‌شود و به این ترتیب آبی‌ها در تاریخ دربی ۲۵ و سرخ‌ها ۲۴ برتری به دست آورده‌اند و فاصله دو تیم یک پیروزی است. ۴۷ دیدار هم با تساوی تمام شده است.