شهرخبر

استوری طناز طباطبایی برای امیر جدیدی+عکس

کدخبر: 426522
طناز طباطبایی در استوری اینستاگرامی خود با به اشتراک گذاری عکسی از اصغر فرهادی و امیر جدیدی آرزو کرد این دو برنده اسکار شوند.

طناز طباطبایی هنرپیشه سینما در حساب اینستاگرامی خود استوری را منتشر کرد و برای امیر جدیدی و اصغر فرهادی آرزوی دریافت اسکار کرد. او در این استوری خبری را به اشتراک گذاشت که پیش بینی کرده بود جدیدی برای بازی در فیلم قهرمان اصغر فرهادی احتمال دریافت جایزه اسکار دارد. اصل این خبر در نشریه ورایتی آمریکا چاپ شده است.

«کلایتون دیویس» در نشریه آمریکایی «ورایتی» پیش بینی کرد: فیلم قهرمان به کارگردانی اصغر فرهادی و بازیگری امیر جدیدی شانس دریافت اسکار داشته باشد.

ناز طباطبایی

او در این مطلب می‌نویسد: اصغر فرهادی به عنوان نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده «قهرمان»، یکی از مطمئن‌ترین فیلمسازان فعال در صنعت سینماست که دقیقاً می‌داند چه نوع فیلم‌هایی را می‌خواهد خلق کند و آکادمی نیز تاکنون با دو اسکار به او پاسخ داده است؛ برای «جدایی» (۲۰۱۱) و «فروشنده» (۲۰۱۶) که فیلم «جدایی» در شاخه بهترین فیلمنامه اصلی نیز نامزد کسب جایزه بود.

اگر ایران تصمیم بگیرد فیلم فارسی‌زبان «قهرمان» را به عنوان نماینده خود در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی اسکار ۲۰۲۲ انتخاب کند، فرهادی فرصت کسب سومین مجسمه طلایی را برای سرزمین مادری خود خواهد داشت که این باعث می‌شود یک قدم به رکورد فیلمساز ایتالیایی «فدریکو فلینی»، برنده چهار جایزه اسکار نزدیک شود.

با حمایت یک توزیع‌کننده مانند استودیو آمازون که پشت فیلم «قهرمان» قرار گرفته، آن‌ها می‌توانند توجه آکادمی را به خود جلب کنند که عاشق داستان‌هایی با مضامین عزت و رستگاری است.

با این حال، یک واقعیت فنی و در عین حال ناراحت‌کننده این است که فرهادی خودش تاکنون برنده اسکار نشده است. اگرچه دو فیلم گذشته او «جدایی» (۲۰۱۱) و «فروشنده» (۲۰۱۶) هر دو بر اساس قوانین آکادمی اسکار برنده بهترین فیلم بین‌المللی سال شده‌اند، اما این جایزه علی‌رغم معمول به یک شخص خاص ارائه نمی‌شود و در واقع به کشور ارسال‌کننده فیلم تعلق گرفته است. اگر نامزدی شگفت‌آور و شایسته او برای فیلمنامه اصلی با فیلم «جدایی» در اسکار ۲۰۱۲ نبود، او هنوز در جوایز اسکار نامزد کسب جایزه نشده بود. این قانون در جوایز آکادمی فیلم بریتانیا (بفتا) متفاوت است و تهیه‌کننده و کارگردان هر دو برنده جایزه می‌شوند و انتظار می‌رود هیات مدیره آکادمی اسکار نیز این قانون را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد؛ بنابراین شانس فیلم «قهرمان» خارج از دسته بهترین فیلم بین‌المللی، در صورت وجود چقدر است؟

در حالی که کارنامه فرهادی از نظر مقیاس و مضامین روایی همچنان خود را به چالش می‌کشد، «قهرمان» برای کسب اولین نامزدی فرهادی در شاخه کارگردانی مورد قانع‌کننده‌ای را رقم زده است. این فیلمسازان که به عنوان «کارگردان تنها» شناخته می‌شود (کارگردانانی که اثرشان بدون نامزدی در شاخه بهترین فیلم در شاخه بهترین کارگردانی نامزد می‌شود) تاکنون چندین‌بار در طول تاریخ اسکار دیده شده‌اند که از آن جمله می‌توان به «پدرو آلمودوار» (با او حرف بزن)، «فرناندو میرلس» (شهر خدا) و «جولیان اشنابل» (زنگ غواصی و پروانه) اشاره کرد. فرهادی نیز در صورت دریافت توجه کافی می‌تواند به این جمع ملحق شود.

امیر جدیدی نیز که نقش شخصیتی احساسی و جذاب به نام «رحیم» را در فیلم «قهرمان» بازی می‌کند، یکی از بهترین نمایش‌های امسال را ارائه داده است، او کاملا متعهد، دامنه گسترده‌ای از احساسات را ارائه داده و از حساسیت‌های خود به عنوان یک بازیگر آگاه است و این چیزی است که عاقلانه است شاخه بازیگری جوایز اسکار آن را مورد توجه قرار دهد.

«قهرمان» شروع خوبی با رونمایی در جشنواره کن داشته و باید منتظر برگزاری جشنواره‌های پاییزی از جمله «ونیز» و «تلوراید» باشیم تا بتوانیم بدانیم «قهرمان» در جوایز اسکار کجای کار قرار خواهد گرفت.