شهرخبر

پیش‌بینی بسته حمایتی به نیازمندان و افراد پشت نوبت کمیته امداد و بهزیستی


پیش‌بینی بسته حمایتی به نیازمندان و افراد پشت نوبت کمیته امداد و بهزیستی

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: براساس آمار حدود ۹۰۰ هزار نفر پشت نوبت دریافت خدمات کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند و قرار است به زودی بسته حمایتی برای افراد نیازمند و معلولان در نظر و در اختیار آنها قرار داده شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، وحید قبادی دانا در نشست خبری خود به مناسب هفته بهزیستی اظهار کرد: بهزیستی در گام دوم هوشمندسازی ‌محله‌محوری و سلامت اجتماعی در خانواده خدمات قابل توجهی را ارائه می‌کند و در واقع بهزیستی یک کلمه طیبه است که در 41 سال گذشته خدمات جامعی را ارائه کرده به خصوص افراد با نیازهای خاص که از جمله می‌توان به  زنان سرپرست خانوار، کودکان بی‌سرپرست، معلولان و... اشاره کرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: جا دارد از سه گروه از جمله مددجویان تحت پوشش سازمان، 21 هزار پرسنل خدوم بهزیستی و شرکای اجتماعی و خیریه‌ها و همچنین دست‌اندرکاران در دولت و مجلس و کسانی که توجه ویژه‌ای به اعتبارات بهزیستی در این سالها داشته‌اند تشکر کنم.

قبادی دانا گفت: اعتبارات بهزیستی در سالهای اخیر افزایش قابل توجهی را داشته است به طوری که در سال 98 اعتبارات سازمان 2 هزار و 500 میلیارد در سال 99، 3 هزار و 100 میلیارد و در سال 1400 به 9 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است و در واقع رشد 270 درصدی را در این شرایط اقتصادی داشته است.

وی با اشاره به آمار مددجویان دریافت کننده خدمات از بهزیستی گفت: 5 میلیون نفر خدمت‌گیرنده ،یک میلیون و 80 هزار مددجوی دریافت کننده مستمری، 51 هزار معلول و سالمند در مراکز نگهداری و 100 هزار نفر در مراکز توانبخشی روزانه و 240 هزار نفر زن سرپرست خانوار و... از بهزیستی خدمات دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: همچنین در رابطه با تبصره 14 و در راستای کاهش فقر مطلق اعتبارات در نظر گرفته شده در خصوص مستمری مددجویان بهزیستی، در سال 97، 1700 میلیارد تومان در سال 98، 2760 میلیارد تومان و در سال 99، 3140 میلیارد و در سال 1400، مبلغ 3500 میلیارد تومان تحت عنوان اعتبار مستمری مددجویان در راستای کاهش فقر مطلق در نظر گرفته شده است که نسبت به سال 97 با رشد 101 درصدی روبرو بوده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور به قانون افراد دارای معلولیت اشاره کرد و گفت: در سال 97 پس از ابلاغ این لایحه مبلغ 200 میلیارد تومان پیش بینی شده بود که متأسفانه این رقم تخصیص نیافت و در سال 98، هزار  و 110 میلیارد تومان پیش‌بینی شد که از این رقم 776 میلیارد تومان پرداخت شد و در سال 99 ؛ 1300 میلیارد و در سال 1400 نیز مبلغ 2 هزار میلیارد تومان برای اجرای این قانون تخصیص یافته است و براساس آمار بودجه بهزیستی در طی 3 سال گذشته رشد 228 درصدی را داشته است.

قبادی دانا در ادامه با اشاره به اقدامات سازمان بهزیستی در راستای شفافیت گفت: در همین زمینه سامانه‌های متعددی از سوی بهزیستی با هدف شفافیت راه‌اندازی شد که تعداد این سامانه‌ها به بیش از 40 عدد رسیده است و در همین ارتباط اکثر فعالیت‌های سازمان در قالب اقدامات الکترونیکی و سامانه‌ای انجام می‌شود که در همین زمینه تمام قراردادها و تفاهمنامه‌ها و املاک سازمان در سامانه شفافیت سازمان روی این سامانه بازگذاری شده است.

وی ادامه داد: تمام اطلاعات مددجویان به صورت شفاف در سامانه شفافیت ثبت شده است و این افراد می‌توانند تمام فرآیند خود را مشاهده کنند علاوه بر اینکه با راه‌اندازس سامانه دانشجویان اطلاعات 22 هزار دانشجوی تحت پوشش این سازمان بارگذاری شده و شهریه این دانشجوی ترم به ترم بارگذاری می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به  اینکه حدود 3 هزار دانشجو تحت پوشش بهزیستی در دانشگاه‌های غیردولتی تحصیل می‌کنند؛ گفت: این دانشجویان نیز از کمک هزینه تشویقی سازمان بهره‌مند می‌شوند.

قبادی دانا با اشاره به راه‌اندازی سامانه سنتر در آینده نزدیک گفت: یکی از مشکلاتی که شرکای اجتماعی سازمان در رابطه با فعالیت خیریه‌ها داشتند اخذ مجوز بوده است که به زودی به راه‌اندازی این سامانه تمام خیرین و مؤسسات غیردولتی می‌توانند بدون حضور در ادارات و دفاتر بهزیستی و با بارگذاری اطلاعات خود مجوز لازم را اخذ کنند.

وی اضافه کرد: براساس آمار و اطلاعات مستمری خانواده‌های تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد در سالهای گذشته افزایش قابل توجهی را داشته است به طوری که در سال 92 میزان مستمری پرداختی 53 هزار تا 100 هزار تومان در نظر گرفته شده بود که این رقم در حال حاضر بین 350 هزار تا یک میلیون و 100 هزار تومان در نظر گرفته شده است و در واقع مبلغ مستمری مددجویان در سه سال گذشته 8 تا 11 برابر افزایش یافته است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پرداخت یارانه مراکز نگهداری و توانبخشی معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن خاطرنشان کرد: 3 سال پیش یارانه مراکز به صورت دستی پرداخت می‌شد که این رقم در سال 97، 777 هزار تومان بود که در سال 98 به 924 هزار تومان افزایش یافت همچنین این رقم در سال 99 به یک میلیون و 110 هزار تومان افزایش یافت که با تدابیر انجام شده از پایان این ماه این رقم به 2 میلیون تومان خواهد رسید. همچنین میزان یارانه افراد مجهول‌الهویه به 2 میلیون 400 هزار تومان می‌رسد که نسبت به سال 97 شاهد رشد 160 درصدی خواهیم بود.

قبادی همچنین به افزایش تعداد یارانه‌بگیر در مراکز نگهداری شبانه‌روزی اشاره کرد و گفت: در سال 97 تعداد این افراد 37 هزار نفر بود که در حال حاضر به 48 هزار نفر رسیده است همچنین یکی از سیاست‌های سازمان بهزیستی تأکید بر نگهداری و مراقبت معلولان و سالمندان در کنار خانواده و تأکید بر خانواده‌محوری است که در همین زمینه نیز گام‌هایی برداشته شده است و حق پرستاری این افراد تا پایان تیرماه امسال افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: یارانه مراکز توانبخشی روزانه در سال 97 به ازای هر فرد 522 هزار تومان بوده که در سال جاری این رقم به یک میلیون و 450 هزار تومان رسیده است و شاهد رشد 177 درصدی بوده‌ایم همچنین در سال 97، 20 هزار نفر از معلولان ضایع نخاعی شدید و خیلی شدید و بسترگرا از مزایای حق پرستاری در منزل به میزان هر فرد 200 هزار تومان استفاده می‌کردند که این رقم در سال 98 به 554 هزار تومان افزایش یافت و در ادامه نیز این رقم در سال 99 به 610 هزار تومان رسید و از پایان این ماه مبلغ حق پرستاری در منزل به یک میلیون تومان خواهد رسید. علاوه بر اینکه تعداد یارانه‌بگیران معلولان حق پرستاری نیز از 27 هزار نفر به 55 هزار نفر از معلولان شدید و خیلی شدید رسیده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به پرداخت یارانه امدادی به فرزندان بدسرپرست و بی‌سرپرست در شیرخوارگاه‌ها و مراکز شبه خانواده خاطرنشان کرد:  رقم یارانه امدادی نیز در سال جاری بین یک میلیون تا یک میلیون و 500 هزار تومان رسیده است.

قبادی دانا در ادامه با اشاره به اقدامات سازمان بهزیستی در خصوص مراکز بازتوانی و درمان اعتیاد گفت: در همین راستا سال گذشته 33 مرکز درمان و بازتوانی با رویکرد استمرار درمان برای افراد بهبود یافته راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به سایر فعالیتهای سازمان بهزیستی گفت: در بخش غربالگری بینایی و شنوایی اقدامات قابل توجهی از سوی سازمان بهزیستی انجام شده به طوری که در رابطه با غربالگری کودکان 3 تا شش سال در سال 99 حدود دو میلیون نفر از کودکان این سنین مشارکت داشتند که پس از غربالگری 33 هزار نفر از آنها برای طی مراحل درمانی به مراکز مورد نظر ارجاع داده شدند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در رابطه با اقدامات سازمان بهزیستی برای کنترل و پیشگیری از ویروس کرونا در مراکز نگهداری معلولان و سالمندان گفت: در همین زمینه نیز بخشنامه‌های متعددی از سوی سازمان بهزیستی به مراکز نگهداری و با نظارت بازرسین ابلاغ شد. همچنین با آغاز واکسیناسیون گروه‌های مختلف در کشور مراکز شبانه‌روزی نیز در اولویت قرار گرفتند و 95 هزار نفر از مددجویان این سازمان در مراکز واکسیناسیون شدند و طبق آمار 80 درصد تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند.

قبادی دانا در ادامه با اشاره به اجرای طرح ساماندهی کودکان کار و خیابانی از سوی بهزیستی استان تهارن گفت:> این طرح به صورت پایلوت اجرا شده است و ثمرات خوبی را داشته است و قرا ر است در آینده در 13 شهر کشور اجرایی شود.

وی در ادامه در خصوص تعداد افراد پشت نوبت و در انتظار ورود به چرخه حمایتی بهزیستی گفت: در سال 97 اقدام قابل توجهی انجام شد و در واقع افرادی که پیش از این پشت نوبت چرخه حمایتی بهزیستی و کمیته امداد قرار داشتند وارد این چرخه شدند همچنین براساس آخرین آمار 300 هزار نفر پشت نوبت سازمان بهزیستی و دو برابر این رقم پشت نوبت ورود به کمیته امداد قرار دارند که البته با توجه به بودجه‌ای که در سال 1400 پیش‌بینی شده است قرار است بسته حمایتی برای نیازمندان و معلولان براساس بعد خانواده و نوع معلولیت در نظر گرفته شود که به زودی اقدامات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/