شهرخبر

اصلاح قانون پرداخت سود سهام با قید فوریت انجام می شود

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: اگر نیاز باشد تا برای بهبود وضعیت بازار سرمایه، اصلاح قانون تجارت انجام شود به طور حتم با قید فوریت در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را انجام خواهیم بود.

بورس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، محسن علیزاده به تغییرات مجلس برای اصلاح قانون تجارت اشاره کرد و افزود: نیازسنجی و الزام در خصوص اصلاح قوانین تجارت را پیش از این انجام دادیم و به وزارت اقتصاد ارسال کردیم که هم اکنون لایحه اصلاح موادی از قانون تجارت در خصوص ورشکستگی در دستور کار مجلس است.

وی با بیان اینکه مجلس به صورت خاص به دنبال اصلاح قانون تجارت در حوزه کاهش زمان پرداخت سود به سهامداران نبوده است، اضافه کرد: با توجه به جلسات برگزار شده با سازمان بورس، این موضوع را ضروری و لازم می دانیم تا دولت اصلاح قوانین تجارت را در این حوزه و در قالب یک لایحه به مجلس ارائه دهد تا مجلس بر آن کار کند و بتواند آن را اصلاح کند.

علیزاده اظهار کرد: در دولت جدید هم باید سیاست به این شکل باشد تا اگر قانونی نیاز به اصلاح دارد، توسط دولت به عنوان یک لایحه به مجلس ارئه شود تا کار توسط مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

به گفته عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، اگر این لایحه از طرف دولت به مجلس داده شود، به طور حتم این قانون با تغییر همراه خواهد شد.

وی ادامه داد: جزییات تغییر قانون تجارت نیازمند نظر کارشناسان مرکز پژوهش ها، فعالان اقتصادی و کانون های صنفی و صاحبنظران است که به دنبال آن جلسه‌ای در کمیسیون مجلس برگزار می‌شود و در آنجا به نقطه نظر مشترک خواهند رسید.

 عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس بیان کرد: هر چقدر مدت زمان واریز سود به سهامداران کوتاه تر شود این اقدام به نفع بازار و سهامداران خواهد بود.

وی به نحوه واریز سود سهام شرکت ها به سهامداران اشاره کرد و گفت: از جمله گلایه‌هایی که سهامداران نسبت به نحوه واریز سود دارند این است که پرداخت سود از طریق سجام صورت بگیرد، در حالی که اکنون این اتفاق رخ نمی دهد، اما می توان آن را قانونمند کرد تا سود همه شرکت ها از طریق سامانه سجام واریز شود.

علیزاده اظهار کرد: اکنون سود برخی از شرکت‌ها به صورت داوطلبانه از طریق سامانه سجام پرداخت می‌شود، اما باید همه شرکت‌ها به صورت قانونی ملزم به پرداخت سود از طریق سامانه سجام شوند.

 عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس خاطرنشان کرد: بازار سرمایه ١٠٠ درصد تا پایان سال، بیشترین بازدهی را در اختیار سهامداران قرار می‌دهد، حتی بازار سرمایه در مقایسه با سایر بازارهای موازی در کوتاه مدت هم ممکن است بیشترین بازدهی را با خود به همراه داشته باشد. با توجه به این مساله، مشخص است که سرمایه گذاری بلندمدت و برای مدت یک یا دو سال بازدهی معقولی را در در مقایسه بازسایر بازارها در اختیار سهامداران قرار می‌دهد.